Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
25 lat Solid Edge - Weź udział w konkursie na najciekawsze wspomnienie

AKTUALNOŚCI

Wycinanie kształtów na powierzchni nie walcowej w SOLIDWORKS

Często dostaję pytanie odnośnie rzutowania kształtów na powierzchnię nie walcową. Istnieje kilka sposobów, aby to wykonać.

Pierwszym sposobem jest skorzystanie z narzędzia zawijania. Co jednak w przypadku, gdy kształt jest bardzie zaawansowany? Wtedy trzeba szukać innego rozwiązania. Tutaj pokażę, jak wykorzystać narzędzie Splajn na powierzchni. Na przykładzie wazonu pokażę, jak szybko wykonać cięcie górnej części bryły obrotowej.

Splajn na powierzchni

Na początku wykonam bryłę obrotową bazującą na szkicu składającego się z odpowiednio dopasowanego splajnu.

Dalej przechodzę do Menu Narzędzia – Elementy szkicuSplajn na powierzchni. Nie musimy mieć aktywnego szkicu, program automatycznie doda do drzewa operacji FeatureManager dodatkowy Szkic 3D.

Splajn na powierzchni

Również automatycznie zostaje uruchomione narzędzie Splajnu. Po dodaniu pierwszego punktu zostaje on przypięty do powierzchni bocznej elementu. W tym przypadku dodałem 12 punktów sterujących i zamknąłem splajn.

Kolejnym krokiem było wykorzystanie narzędzia Linii podziałowej, dzięki czemu otrzymałem dwie powierzchnie. Jedną z nich wraz z górną ścianą planarną usunąłem przy użyciu operacji Usuń ścianę. W tym momencie do dyspozycji mam jeden obiekt powierzchniowy.

Obiekty powierzchniowe

Pozostało nam Pogrubić element powierzchniowy i mamy gotowy ozdobny wazon. Dodatkowo wykonałem Grawerowanie na 1mm przy użyciu narzędzia Zawijania w środkowej części wazonu. Wystarczy dodać wyglądy i wizualizacja elementu gotowa!

 

Warto zwrócić uwagę, że zarysem bryły obrotowej nie musi być splajn. W przypadku definiowania profilu szkicu wykorzystanego do obrotu składającego się z kompletu linii i łuków, oraz lokalizacji splajnu na więcej niż jednej ścianie, należy wykonać dwie, lub więcej, operacji Linii Podziałowej.

Autor: Krzysztof Wojtaś

Źródło: CNS Solutions

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.