4 najlepsze filtry do oczyszczaczy powietrza, które można kupić (i jak je wybrać)Osoby cierpiące na alergie lub mieszkające w domu ze zwierzętami domowymi lub palaczami wiedzą, jak ważne mogą być filtry powietrza. Oczyszczacz powietrza z wysokiej jakości filtrem to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu. Jednak nie wszystkie filtry są wykonane tak samo. Niektóre są bardziej skuteczne niż inne. W zależności od Twoich potrzeb i budżetu, istnieje idealny filtr dla Ciebie! Zapoznaj się z naszymi rekomendacjami.

MERV Rating

Ocena MERV (Minimum Effective Removal Velocity) to zdolność filtra powietrza do oczyszczania powietrza w budynkach komercyjnych, takich jak biura, laboratoria i fabryki oraz w domach mieszkalnych. Wyższa ocena MERV oznacza, że filtr powietrza jest bardziej skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Skala oceny MERV wynosi od 1 do 16. Filtr o klasie 8 lub 9 jest wystarczający dla większości ludzi. Najlepszy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA to taki, który ma wysoką ocenę MERV.

Filtr powietrza o wysokiej wydajności (HEPA)

Filtry HEPA są najczęściej stosowanymi filtrami powietrza w oczyszczaczach powietrza. Filtry typu HEPA wykorzystują kombinację włókien i substancji chemicznych do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Są one bardzo skuteczne w usuwaniu z powietrza kurzu, pyłków, sierści zwierząt domowych i innych alergenów. Filtry HEPA często występują w połączeniu z innymi rodzajami filtrów. Filtr HEPA to doskonały wybór dla osób cierpiących na alergie lub astmę. ARMERIA 9 w 1 Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA Review Zalety: Armeria to oczyszczacz powietrza 9 w 1 o ogromnym obszarze filtracji. Możesz go używać jako nawilżacza, oczyszczacza powietrza, jonizatora powietrza, urządzenia do snu, dyfuzora do aromaterapii, jonowego spa dla stóp, oczyszczacza powietrza i sterylizatora powietrza.

Armeria posiada konstrukcję obracaną o 360° z zakresem obrotu 6,5 stopy. Oczyszczacz jest odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni do 420 stóp kwadratowych. Oczyszczacz posiada funkcję timera, która pozwala ustawić oczyszczacz tak, aby włączał się i wyłączał w wybranym przez użytkownika czasie. Istnieją wstępnie ustawione tryby funkcji dla alergii, snu i turbo. Oczyszczacz posiada 3 regulowane ustawienia prędkości. Oczyszczacz posiada timer automatycznego wyłączenia po 15, 30 lub 60 minutach. Oczyszczacz posiada timer snu, który umożliwia ustawienie wyłączenia oczyszczacza po 25, 50 lub 80 minutach. Wady: Oczyszczacz powietrza Armeria 9 w 1 z filtrem HEPA ma wysoką cenę.

Filtr UV

Filtr ultrafioletowy (UV) wykorzystuje światło ultrafioletowe do zabijania bakterii, wirusów i innych patogenów, które mogą powodować zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i problemy zdrowotne. Filtry UV są powszechnie spotykane w oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach. Światło UV może pomóc w redukcji zapachów, kurzu i innych cząstek stałych w domu. Filtry UV są pomocne dla osób z problemami układu oddechowego, w tym alergiami, astmą i POChP.

Światło UV jest również używane do zabijania zarazków i bakterii w wodzie, aby uczynić ją bezpieczną do picia. Światło UV nie jest szkodliwe dla ludzi, ale może powodować uszkodzenia oczu, takie jak oparzenia słoneczne, oraz skóry. Światło UV może uszkodzić niektóre materiały, takie jak ubrania, meble i sprzęt elektroniczny, dlatego ważne jest, aby trzymać filtry UV z dala od tych przedmiotów.

Filtr z węgla aktywnego

Filtry z węglem aktywnym używają granulowanego węgla do usuwania zapachów, chemikaliów i innych zanieczyszczeń z powietrza. Filtry z węglem aktywnym są powszechnie spotykane w oczyszczaczach powietrza. Filtry z węglem aktywnym mogą pomóc w usunięciu zapachów z powietrza, czyniąc je przyjemniejszym do oddychania. Filtry węglowe są pomocne dla osób z alergiami, astmą i wrażliwością chemiczną.

Filtr elektroniczny

Filtr elektroniczny wykorzystuje do oczyszczania powietrza system filtrujący zasilany przez wewnętrzny wentylator. Elektroniczne oczyszczacze powietrza wykorzystują trzy podstawowe metody oczyszczania powietrza. Pierwszą z nich jest wytrącanie elektrostatyczne. Metoda ta wykorzystuje ładunek elektryczny do przyciągania cząsteczek powietrza, które są następnie zbierane przez filtr. Drugą metodą jest wymiana jonowa. W tym procesie, dodatnio naładowane substancje chemiczne w powietrzu są wymieniane na ujemnie naładowane jony. Trzecią metodą jest zastosowanie filtrów mieszanych.

Filtry mieszane są powszechnie stosowane w oczyszczaczach powietrza. Wykorzystują one połączenie węgla aktywnego, zeolitu i innych materiałów do usuwania zapachów, chemikaliów i innych zanieczyszczeń z powietrza. Elektroniczne oczyszczacze powietrza są skuteczne w usuwaniu cząstek z powietrza, ale nie filtrują małych cząstek, takich jak pyłki, sierść zwierząt domowych i kurz, więc nie są tak skuteczne jak oczyszczacze powietrza HEPA dla osób z alergią lub astmą. Elektroniczne oczyszczacze powietrza są bardziej skuteczne w oczyszczaniu powietrza niż jonowe oczyszczacze powietrza. Jonowe oczyszczacze powietrza wykorzystują proces, w którym wytwarzane są naładowane jony. Jonowe oczyszczacze powietrza mogą wytwarzać duże ilości ozonu, który może podrażniać układ oddechowy.

Oczyszczacze powietrza są pomocne dla osób z alergiami, astmą lub innymi problemami układu oddechowego, wrażliwych na chemikalia, palących papierosy i mających w domu zwierzęta. Oczyszczacze powietrza są szczególnie przydatne dla osób, które spędzają dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak biura, laboratoria, lub tych, którzy mieszkają w obszarach o zanieczyszczonym powietrzu. Gdziekolwiek jesteś, oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza, którym oddychasz. Jeśli jesteś wrażliwy na pewne substancje chemiczne w powietrzu, oczyszczacz powietrza może pomóc w ich usunięciu z powietrza, którym oddychasz, filtrując szkodliwe zanieczyszczenia. Jeśli masz alergie lub mieszkasz w gospodarstwie domowym ze skłonnością do alergii, oczyszczacz powietrza może pomóc w usunięciu z powietrza pyłków, kurzu i innych alergenów. Jeśli masz astmę lub mieszkasz z kimś, kto ma astmę, oczyszczacz powietrza może pomóc w zmniejszeniu objawów astmy poprzez usunięcie alergenów z powietrza.