Powody, dla których potrzebujesz oczyszczaczy powietrza w swoim domuCzy wiesz, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz? Powietrze w pomieszczeniach może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Ponieważ świat staje się coraz bardziej świadomy i ekologiczny, ludzie stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. Mimo że spędzamy większość naszego czasu w pomieszczeniach, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zanieczyszczony może być ich dom. Jako społeczeństwo miejskie mamy tendencję do myślenia, że powietrze w pomieszczeniach musi być czystsze niż na zewnątrz, ponieważ w naszych domach nie ma żadnych zanieczyszczających fabryk ani wyrzucających spaliny samochodów. Ale niestety, nie zawsze tak jest. Jakość powietrza w pomieszczeniach może się szybko pogorszyć, jeśli nie podejmiemy pewnych środków ostrożności w domu. Oto kilka szybkich wskazówek, które pozwolą Ci zorientować się, czy w Twoim domu jest zła jakość powietrza w pomieszczeniach.

Zmień filtr w swoim piecu

Jedną z najbardziej pomijanych przyczyn niskiej jakości powietrza w pomieszczeniach jest brudny filtr pieca. Większość ludzi zapomina o czyszczeniu lub zmianie filtra pieca, a po pewnym czasie staje się on tak zatkany, że nie robi prawie nic, aby utrzymać czyste powietrze. Brudne filtry pieca nie tylko wpływają na jakość powietrza w Twoim domu. Mogą one faktycznie uszkodzić twój system HVAC, co oznacza, że będziesz musiał wymienić ten system wcześniej niż gdybyś regularnie czyścił filtry. Jeśli masz alergie lub astmę, lub jeśli masz dziecko w domu, zdecydowanie powinieneś regularnie wymieniać filtry. Wszystko, co musisz zrobić, to wynieść go na zewnątrz, otrzepać i włożyć z powrotem. To szybka praca, która może sprawić dużą różnicę w jakości powietrza w Twoim domu.

Sprawdź, czy nie ma przeciągów

Innym szybkim sposobem, aby powiedzieć, czy twoja jakość powietrza w pomieszczeniach jest zła, jest sprawdzenie przeciągów. Jeśli chodzisz po domu i czujesz bryzę, to prawdopodobnie gdzieś jest przeciek powietrza. Przecieki powietrza mogą być główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, ponieważ wciągają one zanieczyszczenia z zewnątrz, a następnie rozprowadzają je po całym domu. Jeśli znajdziesz przeciek powietrza, zlokalizuj go i uszczelnij. Do uszczelnienia przecieków można użyć masy uszczelniającej, listew pogodowych lub innych materiałów.

Jeśli masz problemy ze znalezieniem źródła przeciągów, możesz użyć kamery termowizyjnej. Kamery termowizyjne mogą wykryć różnice temperatur, które mogą wskazywać, skąd pochodzą przeciągi. Możesz sprawdzić niektóre kamery termowizyjne na Amazon, lub w pobliskim sklepie z narzędziami.

Szukaj plam na ścianie

Inną oznaką złej jakości powietrza w pomieszczeniach są przebarwienia i plamy na ścianach. Kiedy powietrze w pomieszczeniach jest zanieczyszczone, może reagować ze ścianami, meblami i innymi powierzchniami, pozostawiając za sobą przebarwienia. Jeśli znajdziesz plamy na ścianach, możesz spróbować wyczyścić je mieszaniną wody i octu. Jeśli plamy pozostaną, może to być znak, że powietrze w Twoim domu jest zanieczyszczone.

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym alergie, astmę, bóle i zawroty głowy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów zdrowotnych, musisz oczyścić powietrze w swoim domu. Jeśli zastosujesz się do wskazówek, które wymieniliśmy powyżej, możesz szybko stwierdzić, czy Twój dom ma złą jakość powietrza wewnętrznego. Jeśli tak jest, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby ją poprawić. Możesz na przykład oczyścić powietrze za pomocą wysokiej jakości filtrów lub zmienić sposób używania zapachowych odświeżaczy powietrza.

Dzięki tym wskazówkom możesz mieć pewność, że powietrze w Twoim domu jest czyste i zdrowe. Na co więc czekasz? Zacznij wdrażać te wskazówki już dziś, aby oddychać lepszym powietrzem w domu.