Oczyszczacze powietrza - 3 powody, dla których warto chronić swoje płucaCzy wiesz, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz? W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia uznała powietrze w pomieszczeniach za 10 największych zagrożeń dla środowiska. Niebezpieczne zanieczyszczenia w powietrzu wewnętrznym są znane jako lotne związki organiczne (VOC). Są to gazy takie jak formaldehyd, benzen i amoniak, które łatwo odparowują z powierzchni takich jak drewno czy dywan. Dym papierosowy jest również głównym źródłem lotnych związków organicznych, dlatego osoby palące mogą doświadczać jeszcze większych problemów zdrowotnych niż osoby niepalące, gdy przez dłuższy czas przebywają w zamkniętej przestrzeni z innymi palaczami. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby chronić swoje płuca przed zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. W tym artykule omówimy 3 powody, dla których warto zainwestować w oczyszczacz powietrza - ważne i skuteczne narzędzie zapobiegające negatywnemu wpływowi lotnych związków organicznych na zdrowie.

Dlaczego ochrona płuc jest tak ważna?

Układ oddechowy człowieka jest odpowiedzialny za wymianę tlenu i dwutlenku węgla między naszym ciałem a otaczającym nas powietrzem. Jeśli jakość tego powietrza jest niska, nasze ciała nie otrzymują potrzebnego im tlenu. W rzeczywistości, chroniczne narażenie na zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zostało powiązane z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak bóle głowy, nudności, infekcje dróg oddechowych, astma i choroby serca. Choć objawy te mogą nie wydawać się groźne dla życia, mogą stać się przewlekłymi, długoterminowymi dolegliwościami, które znacznie obniżają jakość życia, a nawet prowadzą do śmierci. Zagrożenia te są najbardziej rozpowszechnione wśród osób, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak pracownicy biurowi lub studenci.

Dzieje się tak, ponieważ powietrze w pomieszczeniach może być do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Niebezpieczne zanieczyszczenia w powietrzu wewnętrznym są znane jako lotne związki organiczne, czyli VOC. Są to gazy takie jak formaldehyd, benzen i amoniak, które łatwo odparowują z powierzchni takich jak drewno czy dywan.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza są jednym z najbardziej efektywnych sposobów usuwania szkodliwych lotnych związków organicznych z powietrza w Twoim domu lub biurze. Aby to zrobić, najpierw zasysają one powietrze z otoczenia, a następnie przepuszczają je przez serię filtrów. Filtry te mogą być wykonane z materiałów naturalnych, syntetycznych lub nawet elektrostatycznych. Materiały naturalne obejmują takie rzeczy jak węgiel aktywny, który jest wytwarzany z roślin, lub zeolit, który jest wytwarzany z minerałów. Materiały syntetyczne to np. poliuretan lub poliester, natomiast materiały elektrostatyczne to np. metal w magnesie.

Po przejściu powietrza przez te filtry, jest ono wypuszczane do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza mogą usunąć wiele zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach, w tym lotne związki organiczne, takie jak benzen, formaldehyd, amoniak i trójchloroetylen, a także alergeny, takie jak pyłki lub sierść zwierząt domowych i inne cząstki stałe.

Jonizatory

Jonizator to urządzenie, które wytwarza ujemnie naładowane jony w otaczającym powietrzu. Jony te przyczepiają się do dodatnio naładowanych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak bakterie, wirusy, zapachy i szkodliwe chemikalia, a następnie neutralizują je poprzez zmianę ich ładunku. Jonizatory są niezwykle skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych z powietrza. Jonizatory są również szczególnie korzystne dla osób z alergiami, astmą lub POChP. Najlepsze jonizatory wykorzystują światło ultrafioletowe do tworzenia ujemnie naładowanych jonów, które są bardziej skuteczne w neutralizowaniu zanieczyszczeń niż ujemnie naładowane jony tworzone przez inne jonizatory. Światło ultrafioletowe zabija również bakterie i wirusy, co może pomóc w ograniczeniu alergii i infekcji w domu.

Nawilżacze ze światłem ultrafioletowym UV

Nawilżacze pobierają wodę z otoczenia, a następnie wykorzystują ją do emitowania delikatnej mgiełki do powietrza. Mgiełka ta może złagodzić suchość powietrza, co może pomóc ludziom, którzy cierpią z powodu alergii lub podrażnienia gardła spowodowanego zanieczyszczeniami w pomieszczeniach. Jednak nie wszystkie nawilżacze są takie same. Istnieją dwa rodzaje nawilżaczy. Jeden typ wykorzystuje filtr wraz z pompą do pobierania wody z otoczenia, a następnie wtłacza ją przez filtr do powietrza. Drugi typ nawilżacza wykorzystuje światło ultrafioletowe do pobierania wody z otoczenia, a następnie wykorzystuje wodę do emitowania delikatnej mgiełki do powietrza. Nawilżacze wykorzystujące światło ultrafioletowe są bardziej skuteczną opcją, jeśli chodzi o redukcję zanieczyszczeń w powietrzu. Mogą one pomóc w redukcji lotnych związków organicznych, takich jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, tlenek węgla i amoniak. Nawilżacze UV mogą być szczególnie pomocne dla osób z alergiami, astmą lub POChP.

Wszystkie te trzy oczyszczacze powietrza są skuteczne w usuwaniu szkodliwych lotnych związków organicznych z powietrza w Twoim domu lub biurze. Mogą one również pomóc osobom cierpiącym na astmę lub alergie. Jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach, oczyszczacze powietrza i jonizatory mogą być bardzo pomocne w ochronie Twoich płuc przed niebezpieczeństwem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.