Jak wybrać najlepszy domowy oczyszczacz powietrzaDomowe oczyszczacze powietrza to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w Twoim domu. Usuwają one kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych i inne cząstki stałe z powietrza w danym pomieszczeniu lub nawet w całym domu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów domowych oczyszczaczy powietrza. Aby znaleźć najlepszy dla siebie i swojego unikalnego zestawu potrzeb, warto najpierw zrozumieć, co czyni skuteczny oczyszczacz powietrza. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, który domowy oczyszczacz powietrza jest dla Ciebie odpowiedni. Należy wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak poziom hałasu, wielkość przestrzeni, koszt wymiany filtra i inne. W tym artykule omówimy wszystkie te zagadnienia, aby można było podjąć świadomą decyzję przy zakupie następnego domowego oczyszczacza powietrza.

Czego szukać w domowym oczyszczaczu powietrza

Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego domowego oczyszczacza powietrza. Przyjrzyjmy się ważnym punktom, które pomogą Ci wybrać ten najlepszy dla Twoich potrzeb:

 • Wielkość przestrzeni - Oczyszczacze powietrza są oceniane dla pomieszczeń o określonej wielkości. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie oczyszczacz jest przeznaczony do odpowiedniej przestrzeni.
 • Poziom hałasu - Jeśli planujesz używać go w sypialni, hałas może być dużym problemem. Najlepsze oczyszczacze powietrza są tak ciche, jak zwykła rozmowa.
 • Koszt wymiany filtrów - koszt wymiany filtrów w oczyszczaczu powietrza może być znaczny w okresie eksploatacji urządzenia. Szukaj urządzenia, które ma niski koszt wymiany filtrów.
 • Typ filtra - Niektóre filtry są lepsze od innych w usuwaniu poszczególnych zanieczyszczeń z powietrza. Może być potrzebny filtr zaprojektowany do usuwania pyłków lub innych zanieczyszczeń z powietrza.
 • Typ oczyszczacza - istnieją różne typy oczyszczaczy powietrza. Wybierz taki, który najlepiej odpowiada Twoim szczególnym problemom, takim jak alergie lub kurz.

Zrozumienie etykiety oczyszczacza powietrza

Etykieta na oczyszczaczu powietrza ma na celu poinformowanie Cię o wielu rzeczach, takich jak poziom wydajności i główne elementy urządzenia. Przeczytaj uważnie etykietę, a będziesz mieć dobre zrozumienie głównych cech danego oczyszczacza powietrza.

 • Przepływ powietrza - Przepływ powietrza to ilość powietrza, która przechodzi przez oczyszczacz w każdej minucie. Jest ono wyrażane w stopach sześciennych na minutę, czyli CFM. Im wyższa wartość, tym skuteczniej oczyszczacz będzie usuwał zanieczyszczenia z powietrza.
 • Wskaźnik czystego powietrza (CADR) - wskaźnik CADR określa, jak dobrze urządzenie będzie działać w danej przestrzeni. Im wyższy wskaźnik, tym więcej zanieczyszczeń usunie z powietrza w pomieszczeniu.
 • Poziom hałasu - Poziom hałasu jest ważnym czynnikiem. Jeśli planujesz używać go w sypialni, hałas może być dużym problemem. Najlepsze oczyszczacze powietrza są tak ciche, jak zwykła rozmowa.

Jednostki HEPA i ULAP

HEPA to skrót od High-Efficiency Particulate Air. Ten rodzaj filtracji znany jest z niezwykle wysokiej skuteczności usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Filtry HEPA znajdują się zwykle w placówkach medycznych i laboratoriach. Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA są najbardziej skuteczne w usuwaniu kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. ULAP to skrót od angielskiej nazwy Ultra Low Air-Potential. Oczyszczacz powietrza z filtrem ULAP został zaprojektowany tak, aby zminimalizować możliwość uwalniania naładowanych zanieczyszczeń z powrotem do powietrza, takich jak pyłki.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem tworzy naładowane cząstki, które przyczepiają się do kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu. Te naładowane cząstki są następnie przyciągane do naładowanej siatki, gdzie pozostają. Chociaż zmniejsza to ilość zanieczyszczeń w powietrzu, nie usuwa ich.

Jeśli jesteś wrażliwy na zapachy, oczyszczacz powietrza z jonizatorem może w rzeczywistości pogorszyć zapach. W rzeczywistości nie usuwa on zapachów z powietrza. Niektóre modele wytwarzają również ozon, toksyczną substancję, która może być niebezpieczna w oddychaniu.

Decydując się na ROI i wydajność

Porównując oczyszczacze powietrza, powinieneś również rozważyć ilość czasu, jaki zajmie Ci zwrócenie pieniędzy wydanych na urządzenie. Nazywa się to "zwrotem z inwestycji" lub ROI. Im wyższy wskaźnik ROI, tym lepiej. Można uzyskać wysokowydajny oczyszczacz powietrza w niższej cenie, wybierając tańszy model, który ma krótszy wskaźnik ROI. Można również uzyskać wysokowydajny oczyszczacz powietrza w niższej cenie, wybierając droższy model o dłuższym okresie zwrotu z inwestycji.

Oczyszczacze powietrza z cząsteczkami

Oczyszczacz powietrza na cząstki stałe jest przeznaczony do usuwania z powietrza większych cząstek, takich jak kurz i pyłki. Wiele oczyszczaczy powietrza z cząstkami stałymi posiada również jonizator, który pomaga zredukować nieprzyjemne zapachy związane z niektórymi zanieczyszczeniami.

Oczyszczacze powietrza z cząsteczkami stałymi są doskonałe do oczyszczania powietrza w dużym pomieszczeniu, takim jak salon lub pokój rodzinny. Nie są one tak skuteczne w oczyszczaniu powietrza w małych pomieszczeniach, takich jak sypialnia.

Oczyszczacze powietrza UV

Oczyszczacz powietrza UV wykorzystuje światło ultrafioletowe do zabijania zarazków w powietrzu. Jest ono najbardziej skuteczne w zabijaniu zarazków w powietrzu tuż przy oczyszczaczu. Nie sprawi, że całe pomieszczenie będzie wolne od zarazków.

Oczyszczacze powietrza UV wytwarzają niewielką ilość ozonu. Może to być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób cierpiących na astmę. Oczyszczacze powietrza UV najlepiej stosować w miejscach, w których może być dużo zarazków, takich jak sypialnia dziecka czy kuchnia. Nie są one skuteczne w usuwaniu dużych cząstek z powietrza, takich jak kurz i pyłki.

Chociaż każdy z powyższych oczyszczaczy powietrza pomoże Ci łatwiej oddychać i poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach, istnieją pewne sytuacje, w których jeden konkretny typ nadaje się lepiej niż drugi. Aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru, poniżej przedstawiamy kilka typowych scenariuszy:

 • Salon lub kuchnia - Oczyszczacz powietrza z jonizatorem cząstek stałych to najlepszy wybór dla osób, które chcą oczyścić powietrze w tych pomieszczeniach, jednocześnie redukując zapachy pochodzące z zanieczyszczeń, takich jak dym, zapachy kuchenne itp.
 • Sypialnia - Jeśli masz alergie lub chcesz poprawić jakość powietrza w pokoju niemowlaka, to oczyszczacz powietrza HEPA jest najlepszym wyborem.
 • Przestrzeń wolna od alergenów - Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń wolną od alergenów dla osoby z alergią, to oczyszczacz powietrza UV jest najlepszym wyborem.