5 sposobów na zapewnienie czystego powietrza w domuCzy wiesz, że powietrze w pomieszczeniach jest często brudniejsze niż na zewnątrz? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powietrze w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. W rzeczywistości, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest obecnie czwartym największym globalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i z każdym dniem jest coraz gorzej. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się pięciu sposobom na zapewnienie czystego powietrza w domu i zmniejszenie ryzyka narażenia na niebezpieczne zanieczyszczenia. Powietrze w pomieszczeniach może być zanieczyszczone różnymi alergenami, pleśnią, bakteriami i wirusami z wielu źródeł, w tym od zwierząt domowych, środków czystości, dywanów i mebli. Zastosuj się do tych pomocnych wskazówek, aby uzyskać czystsze powietrze w domu.

Regularnie wymieniaj filtr odkurzacza

Regularna wymiana filtra odkurzacza jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Filtr zatrzymuje kurz i alergeny z powietrza podczas odkurzania, ale jest skuteczny tylko wtedy, gdy jest w dobrym stanie. W miarę jak się brudzi, traci swoją zdolność do wychwytywania alergenów i może nawet uwolnić więcej alergenów do powietrza niż wcześniej.

Kiedy należy wymienić filtr? Najlepiej wymieniać filtry odkurzacza co najmniej raz w roku, ale najlepiej robić to częściej. Jeśli jesteś w gospodarstwie domowym z osobami, które mają alergie lub astmę, możesz chcieć zmieniać filtry częściej. Niektóre filtry próżniowe są jednorazowego użytku i mają na opakowaniu wydrukowaną instrukcję, jak często należy je wymieniać.

Możesz również użyć filtrów HEPA, które zatrzymują do 99% alergenów domowych wewnątrz filtra. Filtry HEPA to najlepszy wybór, jeśli masz alergie lub astmę. Filtry HEPA są dostępne z niektórymi modelami odkurzaczy, są też dostępne jako osobne przystawki, które można stosować z większością odkurzaczy.

Częściej wietrz swój dom

Używanie wentylatorów do poprawy przepływu powietrza i wentylacji w domu może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Używanie wentylatorów podczas gotowania, brania prysznica lub wykonywania innych czynności, które wytwarzają zapachy i opary, może pomóc pozbyć się przykrych zapachów i oparów.

Jeśli masz pewne alergie, możesz chcieć wyłączyć wentylatory podczas sezonu alergicznego. To będzie pułapka pyłki wewnątrz domu, więc nie dostać się do powietrza.

Niektóre badania sugerują, że uruchomienie wentylatora może zwiększyć ilość bakterii i wirusów w powietrzu. Więc będziesz chciał wyłączyć wentylatory podczas sprzątania, używania środków dezynfekujących lub jeśli ktoś w Twojej rodzinie jest chory lub niedawno był u lekarza.

Często otwieraj okna

Otwieranie okien, aby wpuścić świeże powietrze, może pomóc w usunięciu zanieczyszczeń z domu. Ważne jest jednak, aby otwierać okna ostrożnie. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, otwieranie okien może wnieść do środka więcej zanieczyszczeń. Może to również zwiększyć ryzyko pojawienia się roztoczy, pyłków i innych alergenów w Twoim domu.

Przed otwarciem okien należy sprawdzić prognozę pogody, aby upewnić się, że na zewnątrz nie jest zbyt gorąco lub zimno. Ważne jest również, aby otwierać okna, gdy pogoda jest jeszcze ładna, dzięki czemu można cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniach przez cały rok.

Możesz otworzyć okna w każdym pomieszczeniu w swoim domu. Ale warto upewnić się, że otwieramy okna ze wszystkich stron każdego pomieszczenia, aby przepływ powietrza był równomierny. Możesz również chcieć otworzyć okna w różnych porach dnia, aby wprowadzić świeże powietrze o różnych porach.

Oczyszczacz powietrza może pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i poprawić jego jakość. Oczyszczacze powietrza w biurach mogą wychwytywać z powietrza pyłki, kurz, pleśń i inne alergeny, a wiele z nich wykorzystuje również światło UV do zabijania zarazków i bakterii.

Najlepszymi oczyszczaczami powietrza dla alergików i astmatyków będą filtry HEPA. Filtry HEPA zatrzymują do 99% alergenów domowych wewnątrz filtra. Filtry HEPA to najlepszy wybór dla osób, które mają alergie lub astmę.

Istnieje wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza. Niektóre oczyszczacze powietrza są przeznaczone do usuwania zapachów, podczas gdy inne zatrzymują i zabijają zarazki i bakterie w powietrzu. Oczyszczacze powietrza mogą być używane w każdym pomieszczeniu w domu. Można je stosować w połączeniu z wentylatorami, aby poprawić przepływ powietrza w pomieszczeniach.

Zainstaluj efektywny system HVAC

Dobrze utrzymany i efektywny system HVAC może znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i poprawić jego jakość. System HVAC utrzymuje czyste i cyrkulujące powietrze, co pomaga wychwytywać i usuwać cząsteczki i gazy z powietrza, w tym alergeny i gazy takie jak dwutlenek węgla.

Regularna konserwacja systemu HVAC to najlepszy sposób na utrzymanie jego prawidłowej pracy. System HVAC należy sprawdzać pod kątem usterek raz w roku i czyścić lub wymieniać co trzy lata.

Podczas wymiany lub serwisowania systemu HVAC, możesz również rozważyć zainstalowanie systemu filtracji UV. Systemy filtracji UV wykorzystują światło ultrafioletowe do zabijania bakterii, zarazków i wirusów w powietrzu. Systemy filtracji UV są często instalowane wraz z systemem usuwania dwutlenku węgla, aby utrzymać czyste i zdrowe powietrze.

Wkładamy wiele czasu i wysiłku w to, by nasze domy były wygodne i komfortowe, ale nie zawsze zastanawiamy się nad zdrowotnymi implikacjami naszych wyborów. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz, czy jesteś właścicielem, ważne jest, abyś był świadomy czystości swojej przestrzeni życiowej i sposobów, w jakie możesz ją poprawić. Pamiętaj, że to, czego nie widzisz, może Ci zaszkodzić, więc zastosuj się do tych pomocnych wskazówek dotyczących czystego powietrza w domu i oddychaj łatwiej!