AKTUALNOŚCI

Nowoczesny system dysz optymalizujący użycie chłodziwa

Dokładność podawania chłodziwa podczas obróbki zapewnia optymalny przebieg odprowadzania wiórów.  Przy podawaniu chłodziwa, równoważne znaczenie mają dwa aspekty: precyzja i ciśnienie. Jeśli zadbamy o precyzję doprowadzania chłodziwa, możemy zmniejszyć jego ciśnienie. Z drugiej strony, im wyższe ciśnienie chłodziwa, tym trudniejsze zadania obróbkowe można wykonać z dobrymi wynikami.

Sandvik Coromant ze swoim systemem dysz o nowatorskiej konstrukcji i płytek o zoptymalizowanych geometriach jest liderem w zakresie podawania chłodziwa w obróbce skrawaniem stali i stali nierdzewnej oraz superstopów żaroodpornych. 1 marca 2013 bogaty asortyment do obróbki z chłodziwem został poszerzony o kolejne rozwiązania.

Nowe, udoskonalone geometrie płytek i dedykowane oprawki z ustawionymi na stałe dyszami zapewnią precyzyjne doprowadzanie chłodziwa wprost do strefy skrawania.

Nowoczesny system dysz

Chłodziwo pod ciśnieniem przepływa z pompy do narzędzia, gdzie precyzyjnie nakierowane przez dysze strumienie trafiają do strefy skrawania. Wytworzony przez nie klin hydrauliczny skutecznie schładza strefę skrawania i wspomaga formowanie wiórów. Korzyści? Lepsza kontrola wiórów i większa trwałość płytek, a w efekcie bezpieczny, przewidywalny przebieg obróbki bez przestojów.

Cecha ta pozwala na zwiększenie produktywności w trudnych zastosowaniach i materiałach o złej skrawalności, niezależnie od ciśnienia chłodziwa.

Niskie ciśnienie chłodziwa, 7-10 bar (100-150 psi)

Nowe noże tokarskie Sandvik Coromant CoroTurn HP z precyzyjnymi dyszami chłodziwa zapewniają sprawniejsze odprowadzanie wiórów i większe bezpieczeństwo obróbki stali i innych popularnych materiałów niż oprawki konwencjonalne stosujące chłodzenie zalewowe. Kolejna korzyść to możliwość zwiększenia parametrów skrawania.

70–80 bar (1000–1200 psi)

Wyższe ciśnienie chłodziwa jest konieczne przy obróbce źle skrawalnych materiałów, np. stali nierdzewnej duplex i superstopów. Unikalna konstrukcja dysz oprawek tokarskich CoroTurn HP w zastosowaniu wraz z płytkami w zoptymalizowanych geometriach -SMC, -MMC i -PMC zapewnia nadzwyczajną produktywność.

150–200 bar (2200–2900 psi)

Sandvik Coromant oferuje standardowe oprawki i płytki skrawające przystosowane do ciśnienia chłodziwa do 275 bar (3900 psi). Tylko nieliczne modele obrabiarek oferują taką opcję. Uchwyty mocujące Coromant Capto do ciśnienia chłodziwa 200 bar (2900 psi) zapewniają wyjątkową wydajność i optymalne wykorzystanie możliwości obrabiarki, ze względu na krótszy czas mocowania i skrawania.

Oprawki

Z zaawansowanych rozwiązań obróbki z chłodziwem Sandvik Coromant korzystali do niedawna głównie producenci stosujący szybkowymienne złącza Coromant Capto®, SL i QS. Ten nowoczesny, produktywny system podawania chłodziwa został właśnie zaimplementowany dla narzędzi z chwytem tradycyjnym, co pozwala na jego zastosowanie nawet w małych tokarkach.

Źródło: Sandvik Coromant

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.