Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

Radan – kompleksowe rozwiązanie CAM

Radan – kompleksowe rozwiązanie CAM w programowaniu obrabiarek do blachy – wycinanie (laser, plazma, strumień wody, płomień), wykrawanie oraz zaginanie na prasach krawędziowych a także wspomaganie zarządzania produkcją.

Radan jest jednym z kilku głównych produktów, których dystrybucją zajmuje się firma Nicom. Jako jedyny przedstawiciel systemu Radan na Polskę, pragniemy przybliżyć Państwu niektóre możliwości tego wspaniałego programu CAM.

Radan jest zaprojektowanym specjalnie dla branży obróbki blach rozwiązaniem programowania obrabiarek CNC. Rozwijany od ponad 35 lat (pierwsze programy Radan są datowane na rok 1976) jest narzędziem odpowiadającym potrzebom rynku dlatego, że ewoluował razem z nim. Dzięki wielu modułom możliwość konfiguracji Radan specjalnie dla danego przedsiębiorstwa czyni go pełnym, wszechstronnym systemem, który oprócz całego obecnego parku maszynowego obsłuży także ten planowany na przyszłość. Radan, jako wiodące oprogramowanie CAM, daje gwarancję niezależności i wszechstronności produkcji na wiele lat. Raz zakupiony, może być rozwijany dowolnie wraz ze wzrostem firmy i jej parku maszynowego, a dzięki nieustannemu rozwijaniu systemu w odpowiedzi na potrzeby spełni z pewnością wszelkie potrzeby rynku w przyszłości.

Radan – ogólna charakterystyka

Cały system można podzielić na 2 części: projektową  i produkcyjną. Na część projektową składają się: moduł projektowania 2D z wszystkimi standardowymi funkcjami poszerzonymi o właściwości typowe dla obróbki blach znacznie usprawniające pracę  oraz moduł 3D do projektowania 3D. W module Radan3D do dyspozycji mamy również narzędzia do automatycznego rozwijania z 3D do 2D i do zawijania z 2D do 3D. Oprócz tego moduł ten zapewnia tworzenia rzutów płaskich geometrii 3D oraz wymiarowanie i standardowy zestaw narzędzi projektowych 3D.  Dodatkowo w najnowszej wersji Radan2013R1 współpraca 3D z SolidWorks oraz Inventor zostały ulepszone poprzez pełną integrację za pomocą modułów plug-in. Do Radan możemy importować pliki najpopularniejszych programów CAD: DXF, DWG, IGES czy 3D: Cata, SolidWorks, Autodesk Inventor i wielu innych.

Wybrane moduły.

Do modułów produkcyjnych zaliczyć należy: Radprofile – wycinanie, Radpunch – wykrawanie, Radbend – zaginanie oraz RadNest – moduł nestingu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zaawansowany technologicznie RadNest oraz Radbend. Dzięki RadNest tworzenie rozkrojów detali na arkusza stało się bardzo łatwe i automatyczne. Program tworzy za nas np. wspólną linię cięcia czy mostki a użytkownik ma możliwość dowolnych zmian projektu nakładania i technologii na dowolnym etapie pracy. Dzięki Radnest oszczędzasz zarówno materiał jak i dyszę oraz zarządzasz odpadami i zagospodarowujesz odpady użytkowe. Natomiast Radbend jest modułem do programowania procesu zaginania na prasach krawędziowych. Poza automatycznym doborem zestawu narzędzi, pozycją zderzaków oraz sekwencją gięć program umożliwia nam sprawdzenie ewentualnych kolizji poprzez pełną symulację 3D. Dzięki temu ograniczamy czas nastawienia maszyny i eliminujemy kosztowne błędy kolizji. Radbend zintegrowany z modułem 3D umożliwia nam też przeliczenie i odpowiedni dobór parametrów zagięcia dla danego materiału i kątów podczas tworzenia rozwinięć z 3D do 2D i przygotowania prac do wycinania/wykrawania a potem zaginania.

Dodatkowymi atutami Radan są: szybka kalkulacja kosztów w oparciu o czas wycinania/wykrawania czy zaginania oraz możliwość uzupełnienia funkcjonalności o makra. W efekcie mamy do czynienia z rozwiązaniem kompletnym, zapewniającym satysfakcję, wzrost efektywności oraz elastyczności produkcji a przede wszystkim gwarantującym obsługę całego parku maszynowego na wiele lat do przodu z jednego systemu.

Źródło: Nicom

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.