AKTUALNOŚCI

Format danych JT zaakceptowany jako międzynarodowa norma ISO

Format danych JT firmy Siemens został zaakceptowany jako pierwsza na świecie międzynarodowa norma ISO określająca standard przeglądania i wymiany trójwymiarowych informacji o produktach zapisanych w plikach o niewielkiej objętości.

Lekki format danych JT™ Siemensa, umożliwiający przeglądanie zapisanych cyfrowo informacji 3D o produkcie i wymienianie się nimi w czasie rzeczywistym we wszystkich fazach cyklu życia produktu, został zaakceptowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako norma międzynarodowa. JT ułatwia współpracę pozwalając producentom na sprawne i błyskawiczne przekazywanie danych o produktach między licznymi aplikacjami do wspomaganego komputerowo projektowania (CAD) i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) obsługującymi ten standard. Dzięki akceptacji JT jako pierwszej międzynarodowej normy ISO dotyczącej lekkich plików z danymi do trójwymiarowej wizualizacji, producenci będą mogli uniezależnić się od zastrzeżonych formatów poszczególnych dostawców oraz łatwiej i szerzej korzystać z wizualizacji 3D w ramach współpracy poszczególnych działów przedsiębiorstwa.

„General Motors już od ponad 10 lat wykorzystuje format plików JT na potrzeby trójwymiarowej wizualizacji i współpracy w ramach firmowej strategii zarządzania cyklem życia produktu” – powiedział Nick Bell, dyrektor ds. informatyki w Globalnym Dziale Rozwoju Produktów General Motors. „Dzięki formatowi JT nasz zespół może łatwo przesyłać dane projektu w obrębie przedsiębiorstwa, a także do innych podmiotów w łańcuchu dostaw, co usprawnia komunikację i współpracę z wykorzystaniem wizualizacji. Jesteśmy więc bardzo zadowoleni, że format JT został uznany za międzynarodową normę ISO”.

„W ciągu ostatnich 15 lat JT przyjął się w skali globalnej jako otwarty format wymiany i wizualizacji danych 3D produktu i stał się powszechnie używanym językiem umożliwiającym współpracę z wykorzystaniem trójwymiarowej wizualizacji w ramach zarządzania cyklem życia produktu” – powiedział Chuck Grindstaff, dyrektor naczelny i prezes Siemens PLM Software. „Nadanie formatowi JT rangi normy ISO przyspieszy jego popularyzację, a tym samym przyczyni się do podniesienia wydajności prac nad rozwojem produktów i większej efektywności globalnego sektora wytwórczego. Dzisiejszy komunikat to kamień milowy w historii otwartych standardów PLM, który potwierdza zaangażowanie firmy Siemens w budowę otwartego modelu biznesowego korzystnego dla całej branży”.

Zabiegając o status międzynarodowej normy ISO dla formatu JT, firma Siemens PLM Software współpracowała ściśle z ProSTEP iViP, globalnym konsorcjum działającym na rzecz rozwoju otwartych standardów. ProSTEP iViP w istotnym zakresie przyczyniło się także do publikacji dokumentu referencyjnego dotyczącego formatu plików JT jako Publicznie Dostępnej Specyfikacji (ISO PAS 14306) w październiku 2009 roku. Był to pierwszy krok prowadzący do uzyskania statusu międzynarodowej normy.

„Jako uznany lider w kierowaniu opracowywaniem standardów dla branży ProSTEP iViP z przyjemnością przyjmuje fakt nadania formatowi JT rangi międzynarodowej normy. Potrzeba zdefiniowania globalnie akceptowanego lekkiego formatu danych 3D została wreszcie zaspokojona. Standardy pomagają branży w zachowaniu spójności przy wdrażaniu oprogramowania, a nowy status formatu JT umocni jego rolę w tym aspekcie” – powiedział Steven Vettermann, dyrektor generalny ProSTEP iViP.

Norma ISO IS14306 zawiera szczegółowy i kompleksowy opis formatu danych JT, umożliwiający firmom oraz producentom oprogramowania szersze wykorzystywanie go w procesie zarządzania cyklem życia produktu oraz oprogramowaniu użytkowym. Koordynacją procedury zatwierdzania formatu JT zajmował się, w trybie globalnego głosowania, Podkomitet 4 Komitetu Technicznego 184 (TC 184/SC4) ISO odpowiedzialny za dane wykorzystywane w przemyśle.

Więcej informacji o formacie JT znajduje się na stronie www.jtopen.com.

Źródło: Siemens PLM

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.