Warsaw Industry Week 2020
Dni Druku 3D 2020
NX Learning Edition

AKTUALNOŚCI

Format danych JT zaakceptowany jako międzynarodowa norma ISO

Format danych JT firmy Siemens został zaakceptowany jako pierwsza na świecie międzynarodowa norma ISO określająca standard przeglądania i wymiany trójwymiarowych informacji o produktach zapisanych w plikach o niewielkiej objętości.

Lekki format danych JT™ Siemensa, umożliwiający przeglądanie zapisanych cyfrowo informacji 3D o produkcie i wymienianie się nimi w czasie rzeczywistym we wszystkich fazach cyklu życia produktu, został zaakceptowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako norma międzynarodowa. JT ułatwia współpracę pozwalając producentom na sprawne i błyskawiczne przekazywanie danych o produktach między licznymi aplikacjami do wspomaganego komputerowo projektowania (CAD) i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) obsługującymi ten standard. Dzięki akceptacji JT jako pierwszej międzynarodowej normy ISO dotyczącej lekkich plików z danymi do trójwymiarowej wizualizacji, producenci będą mogli uniezależnić się od zastrzeżonych formatów poszczególnych dostawców oraz łatwiej i szerzej korzystać z wizualizacji 3D w ramach współpracy poszczególnych działów przedsiębiorstwa.

„General Motors już od ponad 10 lat wykorzystuje format plików JT na potrzeby trójwymiarowej wizualizacji i współpracy w ramach firmowej strategii zarządzania cyklem życia produktu” – powiedział Nick Bell, dyrektor ds. informatyki w Globalnym Dziale Rozwoju Produktów General Motors. „Dzięki formatowi JT nasz zespół może łatwo przesyłać dane projektu w obrębie przedsiębiorstwa, a także do innych podmiotów w łańcuchu dostaw, co usprawnia komunikację i współpracę z wykorzystaniem wizualizacji. Jesteśmy więc bardzo zadowoleni, że format JT został uznany za międzynarodową normę ISO”.

„W ciągu ostatnich 15 lat JT przyjął się w skali globalnej jako otwarty format wymiany i wizualizacji danych 3D produktu i stał się powszechnie używanym językiem umożliwiającym współpracę z wykorzystaniem trójwymiarowej wizualizacji w ramach zarządzania cyklem życia produktu” – powiedział Chuck Grindstaff, dyrektor naczelny i prezes Siemens PLM Software. „Nadanie formatowi JT rangi normy ISO przyspieszy jego popularyzację, a tym samym przyczyni się do podniesienia wydajności prac nad rozwojem produktów i większej efektywności globalnego sektora wytwórczego. Dzisiejszy komunikat to kamień milowy w historii otwartych standardów PLM, który potwierdza zaangażowanie firmy Siemens w budowę otwartego modelu biznesowego korzystnego dla całej branży”.

Zabiegając o status międzynarodowej normy ISO dla formatu JT, firma Siemens PLM Software współpracowała ściśle z ProSTEP iViP, globalnym konsorcjum działającym na rzecz rozwoju otwartych standardów. ProSTEP iViP w istotnym zakresie przyczyniło się także do publikacji dokumentu referencyjnego dotyczącego formatu plików JT jako Publicznie Dostępnej Specyfikacji (ISO PAS 14306) w październiku 2009 roku. Był to pierwszy krok prowadzący do uzyskania statusu międzynarodowej normy.

„Jako uznany lider w kierowaniu opracowywaniem standardów dla branży ProSTEP iViP z przyjemnością przyjmuje fakt nadania formatowi JT rangi międzynarodowej normy. Potrzeba zdefiniowania globalnie akceptowanego lekkiego formatu danych 3D została wreszcie zaspokojona. Standardy pomagają branży w zachowaniu spójności przy wdrażaniu oprogramowania, a nowy status formatu JT umocni jego rolę w tym aspekcie” – powiedział Steven Vettermann, dyrektor generalny ProSTEP iViP.

Norma ISO IS14306 zawiera szczegółowy i kompleksowy opis formatu danych JT, umożliwiający firmom oraz producentom oprogramowania szersze wykorzystywanie go w procesie zarządzania cyklem życia produktu oraz oprogramowaniu użytkowym. Koordynacją procedury zatwierdzania formatu JT zajmował się, w trybie globalnego głosowania, Podkomitet 4 Komitetu Technicznego 184 (TC 184/SC4) ISO odpowiedzialny za dane wykorzystywane w przemyśle.

Więcej informacji o formacie JT znajduje się na stronie www.jtopen.com.

Źródło: Siemens PLM

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

Stacja robocza Lenovo ThinkPad P53

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.