Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

Procesory graficzne NVIDIA sercem Tytana

W tym miesiącu w Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee zakończono prace nad Tytanem (ang. Titan), najszybszym na świecie superkomputerem przeznaczonym do otwartych badań naukowych, który pomoże w prowadzeniu badań nad najtrudniejszymi wyzwaniami znanymi nauce.

Szczytowa wydajność obliczeniowa Tytana przekracza 20 petaflopsów (20 milionów miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), a 90 procent tej mocy zapewnia 16 668 procesorów graficznych NVIDIA® Tesla® K20. Procesory te są oparte na architekturze NVIDIA Kepler™, najszybszej i najbardziej wydajnej architekturze obliczeniowej jaką kiedykolwiek stworzono.

Dzięki coraz szybszym superkomputerom, naukowcy nieprzerwanie przyśpieszają tempo z jakim dokonują nowych odkryć i tworzą nowe rozwiązania w wielu różnorodnych dziedzinach. Efektami ich prac są m.in. bardziej wydajne silniki, pojemniejsze oraz lżejsze akumulatory, leki przeciwko różnym chorobom, czy też nowe modele zmian klimatycznych na Ziemi. Tytan to kamień milowy na drodze do obliczeń eksaskalowych, które będą możliwe po stworzeniu komputera o wydajności 1000 petaflopsów.

Superkomputer Tytan znajduje się w Narodowym Laboratorium Oak Ridge, które jest częścią laboratoriów naukowych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i działa jako system otwartych badań naukowych. Oznacza to, że zasoby superkomputera są dostępne dla naukowców akademickich, badaczy z laboratoriów rządowych oraz szerokiej gamy innych branż i mogą oni wykorzystywać Tytana do modelowania zjawisk fizycznych i biologicznych, osiągając wyniki szybciej, niż pozwalałby na to zwykły proces eksperymentowania.

Dzięki wysokiej wydajności energetycznej i optymalnych kosztów procesorów graficznych Tesla K20, Tytan jest ponad dziesięciokrotnie szybszy i pięciokrotnie bardziej energooszczędny od poprzednika, 2,3‑petaflopsowego(2) superkomputera Jaguar, zajmując tę samą powierzchnię użytkową. Gdyby laboratorium Oak Ridge zmodernizowało Jaguara poprzez tylko poprzez rozbudowę architektury procesorów centralnych (CPU), system byłby czterokrotnie większy i zużywałby ponad 30 megawatów mocy(3).

„Dzięki zbudowaniu Tytana w oparciu o procesory graficzne Tesla, laboratorium Oak Ridge może pracować z niesamowicie złożonymi, doskonale skalującymi się aplikacjami, co potwierdza słuszność stosowania akceleracji obliczeń przy rozwiązywaniu największych problemów naukowych”, powiedział Steve Scott, dyrektor ds. technologii w dziale akceleracji obliczeń przez procesory graficzne w firmie NVIDIA. „Taka wydajność, moc i opłacalność jest po prostu niemożliwa do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych architektur wykorzystujących procesory centralne. Akceleracja obliczeń to najlepsze i najbardziej realistyczne podejście, które pozwoli osiągnąć wydajność na poziomie eksaskalowym w ciągu najbliższych 10 lat”.

Prace nad Tytanem rozpoczęto trzy lata temu, gdy laboratorium Oak Ridge podjęło decyzję o modernizacji systemu Jaguar, poprzedniej wersji systemu do otwartych badań naukowych, a także byłego lidera listy najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Modernizacja obejmuje montaż akceleratorów graficznych Tesla K20, wymianę modułów obliczeniowych przekształcającą 200 szaf w superkomputery Cray XK7, a także 710 terabajtów pamięci.

„Rozwój nauki i technologii zawsze był naszym głównym celem, a Tytan to przełomowe narzędzie, dzięki pozwoli naukowcom z całego świata wykorzystać procesory graficzne w celu osiągnięcia nowych przełomów”, powiedział Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium obliczeniowego w Oak Ridge National Laboratory. „Nowe akceleratory graficzne Tesla cechują się wysoką wydajnością i energooszczędnością, dzięki której Tytan mógł zostać rozbudowany w takiej skali, aby osiągając ogromną wydajność nie konsumował tyle energii co małe miasto”.

Źródło: NVIDIA

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.