Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

Dobry Wzór 2016 - przegląd zwyciezców

Do tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór zgłoszono aż 222 produkty i usługi. To rekord!

20 października poznaliśmy laureatów 23. edycji konkursu na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Tegoroczne edycja pod wieloma względami była wyjątkowa – do udziału zakwalifikowano rekordową liczbę 222 zgłoszeń, a jury przyznało aż 28 nagród. W tym roku pojawiły się również dwie nowe kategorie – Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria. Interdyscyplinarne jury nagrodziło nagrodą Dobry Wzór 2016 m.in. armatkę śnieżną, aktywny wózek dla osób niepełnosprawnych, usługę personalizacji mebli, robot edukacyjny, panele fotowoltaiczne i lokomotywę elektryczną.

Partnerzy konkursu przyznali również nagrody specjalne – Minister Rozwoju i Finansów nagrodził tytułem Wzór Roku 2016 Lokomotywę Elektryczną E4MSU Newag SA, natomiast Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę Produkt Roku 2016 dla najbardziej innowacyjnego produktu – firmie Mostostal Warszawa SA za most drogowy z kompozytów FRP. Prezes IWP Bożena Gargas przyznała tytuł Designera Roku 2016 zespołowi TYLKO.com. oraz nagrodę specjalną za wybitne zasługi dla polskiego wzornictwa prof. Jerzemu Ginalskiemu.

WYBRANE NAGRODY DOBRY WZÓR 2016

DOM

Seria wolnostojących pieców kaflowych Kozy AB – Kratki.pl
Projekt: Alicja Bal
Producent: Kratki.pl Marek Bal
Uzasadnienie: jury wskazało na to, że kozy AB są ekonomiczną alternatywą dogrzewania domu. Mają imponującą wydajność energetyczną. Jury zwróciło także uwagę na rozbudowanie linii produktu do 16 modeli zróżnicowanych pod względem wyglądu i parametrów.

PRACA

Armatka śnieżna 900 Automatic – Supersnow
Projekt: Dariusz Kaczor
Producent: Supersnow SA
Uzasadnienie: jury doceniło polską firmę odważnie wdrażającą własne rozwiązania innowacyjne. Armatka nie tylko imponuje zwiększoną wydajnością przy zmniejszeniu zużycia energii, ale także ambitną linią wzorniczą i kolorystyczną.

 

Autoklaw mikrofalowy Microjet – Enbio
Projekt: Brandspot
Producent: Enbio Technology Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury uznało Autoklaw Mikrofalowy Microjet za produkt wnoszący nową jakość do techniki laboratoryjnej. To urządzenie w swojej klasie najszybsze na świecie – używa do sterylizacji mikrofal które ogrzewają i sterylizują natychmiastowo i równomiernie.

SFERA PUBLICZNA

 

Aktywny wózek dla osób niepełnosprawnych Oner Carbon – Oner Carbon
Projekt: Robert Grabowski
Producent: Oner Carbon Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na wyjątkowe parametry wózka: jego bardzo niską wagę, zastosowanie innowacyjnych materiałów i konkurencyjną cenę, która daje mu szansę stać się produktem świetnie zaprojektowanym, a jednocześnie dostępnym.

 

Aparat słuchowy Resound Linx2 – Resound
Projekt: Resound
Dystrybutor: GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za połączenie funkcji aparatu słuchowego z właściwościami słuchawek bezprzewodowych. Aparat tym samym nie tylko wspomaga słuch, ale także może służyć do słuchania muzyki wprost z urządzeń mobilnych dzięki technologii Bluetooth.

USŁUGI

 

Personalizacja mebli Tylko.com – zaprojektuj meble – Tylko
Projekt: zespół TYLKO, Yves Behar, Krystian Kowalski
Usługodawca: Custom Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury doceniło zupełnie nowe podejście do projektowania, które pozwala połączyć produkcję seryjną z customizacją, która jest dziś kluczem do sukcesu rynkowego. Tylko to nowy kierunek rozwoju dla wzornictwa wskazany naszej branży przez ludzi spoza tej branży.

NOWE TECHNOLOGIE

Robot edukacyjny – Photon
Projekt: Photon Entertaintment oraz vorm
Producent: Photon Entertaintment Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury doceniło fakt, że firmie Photon udało się skonstruować pierwszego na świecie robota edukacyjnego, który rozwija się wraz z dzieckiem. Uczy programowania i nowych technologii poprzez zabawę. Nasze dzieci i tak są skazane na rozrywki ze świata zaawansowanych technologii zadbajmy więc , żeby się dzięki nim rozwijały.

 

System oświetlenia awaryjnego Data 2 – TM TECHNOLOGIE
Projekt: dział badań i rozwoju TM TECHNOLOGIE
Producent: TM TECHNOLOGIE Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na doskonale dopasowanie systemu DATA 2 do obsługi dużych budynków użyteczności publicznej. Wysoki poziom zabezpieczenia dostępu i ochrona przed awarią budują poczucie bezpieczeństwa i wiarygodność rozwiązania.

TRANSPORT i KOMUNIKACJA

Lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin – NEWAG
Projekt: NEWAG SA
Producent: NEWAG SA
Uzasadnienie: jury doceniło nie tylko bardzo nowoczesny system diagnostyki pokładowej z pełną informacją wizualną i modułem rejestracji danych jaki zastosowano w lokomotywie Griffin, ale także zwróciło uwagę na konkurencyjność jej ceny w stosunku do światowej konkurencji jak i wyjątkowo estetyczny i nowoczesny look korpusu.

Skład piętrowy typu push-pull Sundeck – PESA
Projekt: Bartosz Piotrowski, Mariusz Gorczyński i Wojciech Reszeta
Producent: PESA Bydgoszcz SA
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na fakt, że push-pull Sundeck Pesy to najbardziej uniwersalny i najefektywniejszy jak dotąd polski skład wagonów odpowiadający na potrzeby komunikacyjne miast. Jury doceniło całościowe rozwiązania funkcjonalne wnętrza wagonów, które spełniają wszystkie normy ergonomiczne.

PRODUKT ROKU 2016 – nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu (przyznawana od 2015 roku) dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

Most_drogowy_z_kompozyt__w_FRP__6_.jpg

Most drogowy z kompozytów FRP – Com-bridge firmy Mostostal Warszawa SA
Projekt Członkowie konsorcjum projektowego Com-bridge
Producent Mostostal Warszawa SA

NAGRODA SPECJALNA PRZYZNANA PRZEZ PREZES INSTYTUTU WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA POLSKIEGO WZORNICTWA
dla prof. Jerzy Ginalski

ginalski_postac_1.jpg

Uzasadnienie: „Projektant, naukowiec, pedagog, konstruktor, autor podręczników – która z tych aktywności powinna być pierwsza i najważniejsza? Opracowana przez profesora Ginalskiego metodyka i definicja wzornictwa przemysłowego pozwoliła dostrzec praktyczny wymiar projektowania i pozwoliła zrozumieć, że proces ten nie może być ograniczony jedynie do wymiaru estetycznego i artystycznego, ale przede wszystkim powinien być elementem strategii podporządkowanej regułom rynku.

Jego talent, umiejętności zawodowe i rozległa wiedza humanistyczna łączą się z wiedzą o mechanizmach rynkowych, kierunkach rozwoju nowoczesnego przemysłu i nowoczesnych technologiach. Jest autorytetem dla wielu pokoleń polskich projektantów działających na styku projektowania i gospodarki.

Działalność Pana Profesora na rzecz rozwoju teorii i praktyki polskiego wzornictwa budzi wielki szacunek i zasługuje na najwyższe uznanie.”

Pełna lista laureatów TUTAJ >>>

Źródło: IWP

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.