AKTUALNOŚCI

Autodesk Inventor - Parametryzacja części

  • W jaki sposób wykonać parametryzację 2 części i powiązać je ze sobą?
  • W jaki sposób wykorzystać parametry jednej części do budowy innej części?
  • W jaki sposób sterować wymiarami części przez modyfikacje części zależnej?

Dla osób pracujących w programie Inventor znanymi sposobami na uzależnienie wymiarów jednej części od drugiej jest adaptacyjność lub połączenie części z arkuszem Excel.

Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie polegające na korzystaniu z polecenia Wyprowadź (część pochodna). Korzystając z tej funkcji możemy do tworzonej części wprowhradzić interesujące nas elementy z już zaprojektowanej części.

parametryzacja Inventor

Polecenie Wyprowadź (część pochodna) pozwala  na wprowadzenie do tworzonej części elementów z których utworzona jest część pierwotna. Tymi elementami mogą być: bryły, powierzchnie, bloki, szkice, geometria konstrukcyjna, wiązania iMate, parametry.

Inventor parametryzacja

Wprowadzając do tworzonej części elementy z innej części możemy w łatwy sposób uzależnić geometrię tworzonej części od elementów części bazowej.  W naszym przypadku skorzystamy z Parametrów części o nazwie „Płyta” do stworzenia pasującej do niej części o nazwie „sworzeń”. Po utworzeniu części bazowej „Płyta” wchodzimy w polecenie Parametry. W kolumnie nazwa parametru można opisać nazwy istotnych parametrów.

Inventor parametryzacja

Inventor parametryzacja

Przystępujemy do tworzenia części „sworzeń”. Przystępując do jej tworzenia trzeba najpierw wprowadzić parametry z części „Płyta”. Zakładka Zarządzanie > polecenie Wyprowadź, wskazujemy część „płyta” . Pojawiają się elementy które mogą być wstawione do trzpienia, pomijamy wszystkie oprócz parametrów (ukośna kreska ).

Następnie rozwijamy Parametry i wybieramy: srednica1, srednica2, glebokosc1. (symbol +)

5

W wyniku tego do części „trzpień” zostały wprowadzone trzy parametry części „płyta”

Inventor parametryzacja

Przy tworzeniu nowej części podczas wymiarowania zamiast wpisywać wymiar należy kliknąć strzałkę na końcu okna, wybrać Lista Parametrów i z listy wybrać właściwy parametr.

Inventor parametryzacja  Inventor parametryzacja

Wybierając parametr możemy wykonać działanie np. odjąć lub dodać 1mm, pomnożyć lub zastosować inne działanie.  W poniższym przypadku trzpień będzie wykonany z luzem 1mm.

Po zmontowaniu elementów w zespół mamy gotowy model z powiązanymi ze sobą częściami. Zmiany części bazowej powodują zmiany części pochodnej a to generuje zmiany w zespole i rysunku.

Inventor parametryzacja

Przy zmianie jakiegoś parametru części bazowej dostajemy informację o zmianach w postaci ikony w górnym pasku narzędzi programu Inventor. Wystarczy kliknąć ikoną aby aktualizacja została wprowadzona do modelu.

Inventor parametryzacja

Źródło: PCC Polska

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.