Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
25 lat Solid Edge - Weź udział w konkursie na najciekawsze wspomnienie

AKTUALNOŚCI

Nowoczesna technologia DRUKU 3D inspirowana pracą owadów

Niemiecka spółka Festo opracowała technologię, która wykorzystuje robota do tworzenia połączonych ze sobą wstęg włókna szklanego. Technologia o nazwie 3D Cocooner inspirowana jest techniką, za pomocą której owady tworzą swoje kokony.

Struktura 3D tworzona za pomocą urządzenia jest projektowana z wykorzystaniem oprogramowania, które generuje bezpośrednie instrukcje dla robota. Ten za pomocą dyszy przędzalniczej tworzy określony kształt, który jest następnie utwardzany dzięki diodzie UV. Włókna mogą być ze sobą łączone, tworząc złożone struktury 3D. W razie potrzeby mogą być natomiast cięte i ponownie sklejane z innymi częściami konstrukcji. Struktura innowacyjnej dyszy opiera się o aparaty, które ewolucja wytworzyła w ciałach gąsienic.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych technik addytywnego wytwarzania, struktury nie są budowane warstwa po warstwie, lecz tworzone swobodnie w przestrzeni trójwymiarowej. Takie podejście umożliwia wytwarzanie skomplikowanych struktur w dość krótkim czasie. Aktualna wersja urządzenia może wytwarzać włókna z prędkością 10 mm na sekundę, pracując w przestrzeni roboczej o wymiarach 450 x 300 x 600 mm.

3d_cocooner.jpg

Źródło: MTP

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.