Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
25 lat Solid Edge - Weź udział w konkursie na najciekawsze wspomnienie

AKTUALNOŚCI

Druk 3D w pełnej gamie kolorów

Kolejne ograniczenia technologii przyrostowych, związane z odzwierciedleniem pełnej palety barw oraz łączeniem materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, zostały pokonane przez firmę Stratasys.

Wraz z pojawieniem się na rynku systemu Stratasys J750 inżynierowie, biura projektowe i usługowe poznają nowy wymiar technologii 3D. Dotychczasowe metody ufizycznienia idei projektanta wykorzystującego druk 3D składały się z następujących etapów:

  1. Stworzenie wirtualnego, przestrzennego modelu 3D i wyeksportowanie go do formatu *.STL.
  2. Wytworzenie obiektu za pomocą dostępnych technologii addytywnych.
  3. Fizycznej obróbki powierzchniowej np. szlifowanie, malowanie, lakierowanie.
  4. W przypadku modeli funkcjonalnych składających się z kilku elementów, często dodatkową czynnością było ich łączenie.

Po przejściu wyżej wymienionych etapów, prototyp czekał na akceptację. Pomimo, że wytworzenie elementu na drukarce 3D jest z reguły szybkie, proces późniejszej obróbki często wielokrotnie zwiększał czas oczekiwania na finalny detal.

stratasys-schemat-wykonania

System J750 skraca przebieg wykonania prototypu do całkowitego minimum. Dzięki zastosowaniu technologii mieszania i łączenia wielu materiałów, użytkownik maszyny ma możliwość wytworzenia modelu z tonalnym przejściem kolorów (gradient), wykorzystując pełną gamę materiałów bez potrzeby wykonywania obróbki wykańczającej!

Paleta ponad 360 000 kolorów w połączeniu z doborem twardości od 27 do 95 w skali Shore’a A i transparentności, daje zupełnie nowe możliwości przy produkcji narzędzi, form, przyrządów i wielu innych elementów. Zalety nowej maszyny zostały dostrzeżone przez firmę OtterBox, która od wielu lat wspiera proces wdrożenia prototypu do produkcji seryjnej poprzez wykorzystanie technologii druku 3D.

Swoją wydajność i innowacyjność J750 zawdzięcza systemowi czterech podwójnych głowic i nowej wersji oprogramowania PolyJet Studio, w którym wprowadzono nowy, przyjazny użytkownikowi interfejs. Możemy w nim wybrać materiały, przyporządkować kolory i właściwości oraz zoptymalizować proces fizycznego stworzenia modelu. Za przypisanie tekstury do modelu CAD odpowiada plik w formacie VRML, który jest importowany przez PolyJet Studio.

Dodatkowo zastosowanie nowego systemu głowic, przyspieszyło o 50% czas wytwarzania modeli, w porównaniu z pozostałymi systemami pracującymi w technologii PolyJet, oraz pozwoliło na wykonywanie detali z materiałów zbliżonych do stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych np. Digital ABS. Dzięki temu systemowi użytkownik nie musi tracić czasu na malowanie i łączenie modeli.

Drukarka 3D Stratasys J750 to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które znajdzie swoich Klientów w centrach prototypowych, firmach produkcyjnych, uczelniach i instytucjach badawczych. Należy pamiętać, iż możliwości wydrukowania kolorowych, wielomateriałowych detali poszukiwane jest w branży medycznej np. przy wykonywaniu modeli przedoperacyjnych.

Źródło: Bibus Menos

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.