AKTUALNOŚCI

Inteligentne wykorzystanie arkuszy odpadowych z Lantek Expert

Dzięki technologii nestingu Lantek Expert, wykorzystanie każdego skrawka odpadów blachy może się przełożyć na poważne oszczędności.

Inteligentne wykorzystanie arkuszy odpadowych z Lantek Expert

Oprogramowanie CAD/CAM do optymalizacji rozkładu na arkuszach blach, umożliwia każdej firmie ustalenie sposobu obchodzenia się z odpadami użytecznymi, zdefiniowanie zasad inteligentnego manipulowania nimi oraz zarządzanie ich obsługą i wykorzystaniem.

Wykorzystanie resztek materiału nie zawsze jest jasną do rozstrzygnięcia kwestią, gdyż wymaga rozważenia aspektów takich jak koszt materiału, dodatkowa obsługa, koszty magazynowania, rozmiar wytworzonych elementów, technologia cięcia oraz dokładna identyfikacja.

Sprawa może być jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli zostaną wzięte pod uwagę aspekty takie jak precyzyjna identyfikacja odpadów, stworzenie magazynu niewykorzystanych, a kosztownych w przechowywaniu odpadów oraz interakcje z użytkownikami istniejących systemów planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP), których zadaniem będzie optymalne wykorzystanie zakupionych arkuszy.

Dzięki Lantek Expert, firmy zajmujące się obróbką blach, mogą odwołać się do systemów planowania zapotrzebowania materiałowego, aby dynamicznie kompletować elementy do wycięcia z takimi samymi specyfikacjami materiałowymi. Oprogramowanie może zasugerować użycie resztek materiału, przed przystąpieniem do nestingu elementów na nowym arkuszu. W wielu sytuacjach istnieje możliwość wykorzystania odpadów użytecznych bezpośrednio podczas produkcji następnej partii, w celu zminimalizowania obsługi. Jeśli takie rozwiązanie nie jest praktyczne, zawsze można przejrzeć istniejące odpady materiałowe, przed przejściem do kolejnego arkusza, zgodnie z metodologią wybraną przez klienta. W sytuacjach gdy odpady użyteczne są przechowywane przed ich wykorzystaniem, część procesu może obejmować laserowe znakowanie w celu ich łatwej identyfikacji i śledzenia. Schemat znakowania może odnosić się do oryginalnej referencji arkusza, lecz może też zostać dowolnie zdefiniowany przez użytkownika.

Aby zoptymalizować wykorzystanie arkuszy odpadowych, w oprogramowaniu Lantek Expert mogą zostać zdefiniowane różne strategie do kompletowania elementów. Ustawienia mogą uwzględniać automatyzację cięcia i wytwarzania żądanych odpadów, zarówno dzięki odpowiedniemu ustawieniu arkuszy, jak i dostosowaniu kształtu odpadów do części, czy to prostokątnych czy o nieregularnym kształcie.

Dodatkowo, w zależności od sposobu nestingu elementów, istnieją parametry umożliwiające wytworzenie odpadów o różnych poziomach nieregularności. Brane są pod uwagę nawet elementy pomocnicze, takie jak wejścia i wyjścia toru narzędzia, co pozwala na wykorzystanie materiału z otworów w elementach, w zależności od ich obszaru, tak aby zmaksymalizować wykorzystanie materiału.

Korzystając z inteligentnej obróbki arkuszy odpadowych, w Lantek Expert jest możliwe określenie oszczędności, jakie mogą być kumulowane w każdej firmie, z uwzględnieniem jej indywidualnej sytuacji, w tym takich czynników, jak rodzaje komponentów, koszt materiałów i koszt magazynowania, w celu opracowania zoptymalizowanych rozwiązań.

Źródło: Lantek

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.