AKTUALNOŚCI

Skanujemy zabytkowy sobór w Bułgarii

Założona w 2013 roku przez grupę studentów z Narodowej Akademii Sztuki w Bułgarii firma Threeding jest prawdziwią skarbnicą drukowanych modeli 3D. Firma przetwarza cyfrowo takie obiekty jak historyczne eksponaty muzealne, współczesne rękodzieło i złożone części mechaniczne.

Najnowszym zbiorem w kolekcji firmy jest seria modeli anatomicznych, przeznaczonych głównie dla studentów medycyny do ćwiczeń.

Teraz wspólnie z firmą Ochrony Zabytków Kultury Vesk Consult realizują inny godny podziwu projekt. Założyciele Threeding.com Tzveta-Maria Partaleva i Stana Partalev mają w planie spędzenie kilku kolejnych tygodni w jednej z największych świątyń prawosławnych na świecie.

W cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego w Sofii będą skanować w 3D artefakty świątyni. Dzięki temu projektowi, cerkiew otrzyma firma bezpłatne egzemplarze cyfrowe zgromadzonych w niej dzieł sztuki. Modele 3D artefaktów przeznaczone będą do celów naukowych i edukacyjnych. Część modeli trafi również na stronę internetową Threeding.com.

„Jesteśmy bardzo podekstycowani naszym projektem we współpracy z Cerkwią Św. Aleksandra Newskiego” – zapewnia Stan Partalev. „Wcześniej skupialiśmy się jedynie na wystawach muzealnych, a tym razem skanujemy obiekty historyczne, które są nadal użytkowane i posiadają duchowe piękno.”

Do wykonania tego projektu wykorzystano skanery 3D Eva oraz Spider marki Artec. Poniżej prezentujemy obiekt zeskanowany przy pomocy skanera 3D Eva: dzwon pochodzący z dzwonnicy słynnego soboru. I choć dzwon zdobią liczne starannie dopracowanie płaskorzeźby to efekty skanowania 3D są niesamowicie precyzyjne, prawda?

Źródło: 3D Master

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.