Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

Robot skanujący w 3D

Chociaż skanery ręczne Artec zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do ludzkiej dłoni, nasi klienci udowodnili, że można je równie łatwo zintegrować z systemami robotycznymi.

Jeden z najnowszych przykładów wbudowania skanera Artec do systemu automatycznego skanowania przedstawiono na poniższym filmie.

Rozwiązanie przewidziane zostało przez norweską firmę NorNet zajmującą się grafiką 3D, drukowaniem i rzeźbieniem. Firma kupiła ostatnio skaner Spider, aby utworzyć cyfrową rejestrację eksponatów muzealnych, takich jak drzeworyty i figury gipsowe, oraz niedostępnych już na rynku części samochodowych. Zeskanowane modele 3D obiektów mogą być rekonstruowane za pomocą drukarki 3D lub maszyn CNC.

Aby sprawdzić czy skaner 3D Spider sprosta ich oczekiwaniom pracownicy firmy NorNet poddali go testowi. Najpierw przymocowali skaner 3D do ramienia robota, Universal Robot 5 (UR5), który ich zdaniem jest prostym i bezpiecznym dla ludzi programem: przykładowo, gdy robot uderzy w napotkaną przeszkodę, natychmiast zatrzymuje się.

„Mam wiele obiektów do skanowania. Chodzi o zautomatyzowanie całego procesu skanowania” - mówi Ben-Tommy Eriksen, szef NorNetu. „Wybrałem skaner Artec Spider ze względu na jego rozdzielczość. Spider widzi najmniejsze detale na drewnianej powierzchni, dlatego jest idealny do mojej pracy.”

Do przećwiczenia automatycznego skanowania 3D, Eriksen użył starego silnika motocyklowego, który posiadał dość złożone zakrzywienie i dziury. Silnik umieszczono na obrotowym stole, a skaner przytwierdzono do ramienia robota poruszającego się wokół skanowanego obiektu. Robot wyposażony w skaner Spider zidentyfikował obszary, które należało ponownie zeskanować, aby wyeliminować dziury w modelu końcowym i uprościć post-processing.

Eriksen był bardzo zadowolony z efektów pracy Spidera: „Jak możecie zobaczyć wszystko zadziałało bezbłędnie.”

Więcej informacji o Artec Spider >>>

Źródło: 3D Master

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.