Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021
Narzędzie dla konstruktorów pracujących w Solid Edge i w NX CAD - kalkulator tolerancji i pasowań

AKTUALNOŚCI

Twój pierwszy projekt w SOLIDWORKS Electrical

Dla osób, które chcą wypróbować możliwości SOLIDWORKS Electrical, ale do tej pory interfejs i filozofia działania programu były dla nich trudne do zrozumienia –  mamy dobrą wiadomość. Dostępny jest zestaw plików do samodzielnego wykonania pierwszego projektu. Zestaw ten poparty jest wyczerpującą instrukcją w języku polskim.

Podczas tworzenia pierwszego projektu, zapoznamy się z interfejsem programu oraz krok po kroku wykonamy projekt szafy sterowniczej. Poniżej, w skrócie opiszę, jak wygląda praca z pierwszym projektem.

1. Konfiguracja środowiska SOLIDWORKS Electrical Schematic

W kilku prostych krokach dostosujemy język aplikacji, zapoznamy się z położeniem najważniejszych elementów interfejsu programu, a także, wczytamy do programu niezbędne biblioteki.

konfiguracja

2. Otwarcie pierwszego projektu

O tym, że projekt został wczytany i otwarty, informuje nas drzewo wraz z całą strukturą projektu.

projekt

3. Tworzenie schematu elektrycznego

Podstawą dobrej współpracy SW Electrical Schematic oraz SW Electrical 3D, jest dobrze wykonany schemat elektryczny. W tej części dowiemy się, jak jedną operacją rysować grupy przewodów, wstawimy symbole oraz przypiszemy im karty katalogowe.

schemat

4. Tworzenie schematu uproszczonego

Równolegle ze schematem wielokreskowym (szczegółowym), można tworzyć schematy jednokreskowe (uproszczone). Ułatwiają one komunikację z osobami, które z elektryką nie mają dużo wspólnego. Czasami nawet, schemat uproszczony może być wystarczającym schematem do wygenerowania połączeń kablowych (np. w przypadku komponentów modułowych).

schemat_uproszczony

5. Generowanie Elewacji szafy w 2D

Aby ułatwić komunikację z działem montażu, lub z działem konstrukcyjnym, posłużymy się funkcjonalnością, która pozwala na wygenerowanie rzutu płaskiego projektowanej szafy i wstępne zweryfikowanie poprawności dobrania jej gabarytu.

elewacja_szafy

6. Tworzenie złożenia szafy w 3D oraz automatyczne prowadzenie przewodów i kabli

Kolejnym, ważnym krokiem w projektowaniu zintegrowanym, jest wykonanie złożenia w 3D zgodnego ze schematem elektrycznym. Posłużymy się tutaj dodatkiem SOLIDWORKS Electrical 3D.

szafa_elektryczna

7. Generowanie raportów

Narzędziem, które pozwala na automatyzację pracy i eliminację typowych błędów związanych ze zmianami w projekcie, są automatyczne raporty. Spośród wielu typów raportów skorzystamy z:

  • Listy kabli (wraz z ich długością)
  • Listy przewodów (wraz z ich długością)
  • Listy materiałów pogrupowanych wg producenta
  • Listy rysunków
  • Dodatkowo, wygenerujemy plan listwy zaciskowej

generowanie_raportu

 schemat_elektryczny8. Eksport dokumentacji projektowej do PDF

Nasz projekt niemiałby dużej wartości, gdyby nie można było go udostępnić odbiorcom nieposiadającym SOLIDWORKS Electrical. Wykorzystamy więc wbudowane narzędzie do eksportu dokumentacji do inteligentnego pliku PDF, w którym tak samo, jak w dokumentacji natywnej można poruszać się za pomocą odnośników pomiędzy kolejnymi arkuszami.

eksport_dokumentacji

Zachęcam do skorzystania z pierwszego projektu. Można przekonać się na własnej skórze, jak niewiele potrzeba, aby umieć korzystać z programu SOLIDWORKS Electrical.

Aby uzyskać licencję ewaluacyjną programu SOLIDWORKS Electrical wraz z plikami do wykonania pierwszego projektu SKONTAKTUJ SIĘ >>>

Autor: Mikołaj Wiewióra

Źródło: DPS Software

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.