Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

ITM Polska – sztuka innowacji

ITM Polska (9-12 czerwca 2015, Poznań) - targi, które każdego roku przyciągają do stolicy Wielkopolski setki firm i wystawców z całego świata - to najnowocześniejsza fabryka innowacji, myśl techniczna służąca optymalizacji procesów produkcyjnych i platforma transferu najnowocześniejszych rozwiązań na grunt przemysłu. Ekspozycja targów obfituje w rynkowe premiery w zakresie produktów, technologii i usług. Ich implementacja może usprawnić działanie przedsiębiorstw, dlatego warto zapoznać się nimi jeszcze przed przyjazdem na targi, by niczego nie przeoczyć i móc skorzystać z szansy porównania ofert i parametrów innowacji, które będą prezentowane w Poznaniu. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Zapraszamy na spacer po galerii innowacji

Witają tu Państwa piękne obiekty, szkło, stal i nowoczesna infrastruktura, ale to, co najważniejsze znajduje się w środku: maszyny, narzędzia, usługi i technologie o jakości zweryfikowanej przez grono ekspertów. Dziś zapraszamy Państwa na zwiedzanie wystawy specjalnej - galerii Złotych Medali MTP, obejmującej 25 produktów, które jury pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Adama Mazurkiewicza uznało za wybitnie innowacyjne. Nie można ich przegapić.

Wchodząc przez Wejście Wschodnie od ulicy Głogowskiej, warto wejść do pawilonu numer 4, w którym na stoisku 44 zapoznać się można z Systemem kontroli jakości procesu zgrzewania doczołowego iskrowego prezentowanym przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. System umożliwia szybką i precyzyjną kontrolę i ocenę jakości procesu zgrzewania rezystancyjnego doczołowego iskrowego, dając jeden końcowy komunikat: dobry lub zły.

Następnie przechodzimy do pawilonu numer 5. Tutaj czeka na Państwa aż 10 nagrodzonych produktów. Stoisko numer 1, na którym wystawia się firma Fanum to między innymi 5-osiowe centrum obróbcze CNC – Lambda GT o niezwykle sztywnej konstrukcji, pozwalające na prowadzenie wydajnej obróbki elementów o skomplikowanych, przestrzennych kształtach.

Kawałek dalej, na stoisku firmy KUKA Roboter (nr 8) znajdą Państwo Robota LBR iiwa, który stanowi prawdziwą innowację w zakresie robotów kooperacyjnych z czujnikami gwarantującymi wysoki poziom bezpieczeństwa, szybkie uczenie się i prostą obsługę. Umożliwia on dostęp do nowych, do tej pory niedostępnych dla robotów obszarów zastosowań w środowisku pracy człowieka.

Na stoisku firmy AJAN Elektronik (nr 25) mogą Państwo zobaczyć Przecinarkę plazmową SHP 460, wykorzystującą dwa źródła SHP260A, które mogą pracować jednocześnie na jednym palniku, generując moc 460A. Używanie jej wielopalnikowo pozwala na zwiększenie wydajności maszyny o 100%.

Warto poznać również parametry Wycinarki laserowej By Sprint 4020 fiber 6kW, gwarantującej unikalną sprawność i energooszczędność, którą znajdą Państwo na stoisku firmy Bystronic Polska (numer 37). Tutaj warto zatrzymać się na dłużej i zobaczyć także Prasę krawędziową Xpert 40. Jest to szybka i nowoczesna maszyna małego formatu, którą można mobilnie posadowić i zintegrować z niemal każdym środowiskiem produkcyjnym.

Kierując się dalej, do stoiska firmy ABH (nr 78), mogą Państwo zapoznać się z parametrami Wycinarki laserowej ENSIS-3015 AJ, wyprodukowanej przez firmę AMADA, która jako pierwsza wycinarka laserowa łączy wysoką wydajność z niską mocą rezonatora.

Szanowni Państwo, idziemy dalej. Nie porzucamy jednak rozwiązań w zakresie cięcia. Wracamy do nich, kierując się do stoiska firmy TRUMPF (nr 87), gdzie czeka na Państwa Wycinarka laserowa 2D TruLaser 5030 fiber o mocy 8kW wyposażona w nowe technologie: - Smart Collision Prevention oraz Drop & Cut. Tutaj też zatrzymamy się na dłużej, by zapoznać się z Systemem laserowym TruLaser Cell 3000. Ten 5-osiowy system do obróbki 2D i 3D oraz do spawania małych i średnich detali, zapewniający dużą elastyczność produkcji z pewnością zrobi na Państwu wrażenie.

Podobnie jak Podnośnik podciśnieniowy JumboFlex 50 firmy SCHMALZ – doskonałe rozwiązanie do przenoszenia lekkich ładunków o wadze nieprzekraczającej 50 kg.

I ostatni punkt programu w pawilonie nr 5 - Przyrząd kuźniczy PKJ2, który mogą Państwo zobaczyć na stoisku Instytutu Obróbki Plastycznej z Poznania (numer 71). Jest on przeznaczony do obróbki plastycznej wyrobów przez jednostronne spęczanie zgrubień, łbów i kołnierzy na końcach prętów.

Drodzy Państwo, przenosimy się do przylegającego pawilonu 5A, na stoisko firmy ITA (numer 22). Znajdą tu Państwo Optyczną maszynę do pomiaru chropowatości i topografii infiniteFocus G5 produkcji Alicona Imaging. Urządzenie to pozwala na zebranie nawet kilkudziesięciu punktów pomiarowych X w bardzo krótkim czasie mierzonym w sekundach.

Kolejne punkty programu znajdują się w pawilonie 6A. Pada? Nic nie szkodzi! Proszę nie wyciągać parasoli. Przejdziemy łącznikiem. Pierwszy przystanek - Dwie serie certyfikowanych materiałów odniesienia dla lutowi na bazie cyny (LBA, LCA0 i seria certyfikowanych materiałów odniesienia dla mosiądzów gatunków CW710 R i CW 713R (WR). Zapoznają się Państwo z nimi na stoisku Instytutu Metali Nieżelaznych z Gliwic (numer 102), na którym zobaczą Państwo także kolejnego laureata Złotego Medalu MTP – Maszynę do ciągłego wielożyłowego odlewania wlewków ze stopów aluminium (HCC), która charakteryzuje się dużą uniwersalnością i elastycznością. Modułowa konstrukcja oraz sterowanie oparte o modułowy sterownik pozwalają na szybką zmianę konfiguracji optymalnie do procesu i użytych elementów przy minimalnych kosztach i maksymalnym dopasowaniu urządzenia.

Nieco dalej, na stoisku Instytutu Odlewnictwa z Krakowa (numer 96) znajdą Państwo Wysokotemperaturowe stanowiska do badań oddziaływania ciekłych metali i stopów z materiałami ogniotrwałymi ( ciałami stałymi) w warunkach izotermicznych i nieizotermicznych. Pozwala ono na realizację badań z zachowaniem parametrów realnych procesów odlewniczych.

Idąc dalej, do stoiska 116, na którym swoją ofertę prezentuje Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania mogą Państwo zapoznać się z technologiami usprawniającymi prace na terenach wodno-błotnych lub zamulonych oraz akwenów śródlądowych. Technologia i nowej generacji wielomodułowa maszyna do ochrony obszarów wodno- błotnych wyposażona jest w wymienne modułowe urządzenia i narzędzia robocze do koszenia, rozdrobnienia oraz transportu biomasy, w tym usuwania zakrzaczeń i pojedynczych podrostów drzew, zaś Technologia i nowej generacji urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych wyposażona jest w innowacyjny układ ramion podporowych bocznych, pozwalających na samodzielne wprowadzanie i wyprowadzanie urządzenia do i z cieku wodnego.

Szanowni Państwo, teraz przejdziemy do czteropaku, czyli zespołu pawilonów połączonych przeszkloną Aleją Lipową. W Pawilonie 7A na stoisku firmy Felhlmann AG Maschinenfabrik (nr 4) znajdą Państwo Pionowe centrum obróbcze w wykonaniu portalowym VERSA®825 umożliwiające 5-osiową obróbkę detali (idealne do dynamicznego frezowania HSC, jak również do obróbki trudnoskrawalnych materiałów).

Na stoisku Fabryki Obrabiarek Precyzyjnych Avia (numer 16) znajdą Państwo z kolei Uniwersalną Tokarkę CNC ze skośnym łożem AVIAturn 35SMY, która wyposażona jest w sterowaną numerycznie oś Y oraz oś C, przeznaczone do kompleksowej obróbki kształtowej detali o średnicy do 350 mm.

Złotym Medalem odznaczone zostało także Delcam PowerInspect OMV, z którym mogą się Państwo zapoznać na stoisku firmy Delcam (numer 9) – jest to zaawansowany pomiar na maszynach CNC z możliwością kompensacji błędów kinematycznych maszyny i sondy pomiarowej Error Map.

Na stoisku numer 7 swoją ofertę prezentuje firma Fanuc, która może poszczycić się między innymi Kompaktowym stanowiskiem obróbczym MULTIDRILL z wykorzystaniem systemu wizyjnego 3D, czyli aplikacją stworzoną w celu realizacji procesów obróbki skrawaniem z niedoścignioną szybkością i wydajnością oraz ograniczonym udziałem operatora.

Niedaleko, bo na stoisku numer 11, znajdą Państwo ofertę firmy GF Machining Solutions, między innymi 5-osiowe centrum obróbkowe Mikron HPM 800U wraz z systemem antykolizyjnym MSP (Machine & Spindle Protection) działającym we wszystkich osiach. Umożliwia ono obróbkę dużych przedmiotów do 800 kg. z wysoką wydajnością usuwania wiórów i równoczesną wysoką dynamiką osi do 1,7 g. dającą doskonałą jakość powierzchni.

Na zakończenie naszego spaceru po galerii innowacji zapraszam Państwa do pawilonu numer 8A. Ogromna przestrzeń stoiska numer 14, obejmująca aż pół tysiąca metrów, to oferta firmy Yamazaki Mazak, w tym Układ sterowania MAZATROL SmoothX, w którym zastosowane zostały rozwiązania umożliwiające tworzenie, symulację i uruchamianie programów obróbkowych wykorzystujących bryłowe modele części.

Z kolei na stosiku firmy RENISHAW (numer 15) znajdą Państwo 5-osiowy system pomiarów punktowych PH20, którego głowica zapewnia niezrównaną szybkość pracy, umożliwiając pełną kontrolę wszystkich produkowanych elementów.

Dalej, na stoisku numer 19, gdzie wystawia się firma UIBS Teamwork, mogą Państwo zapoznać się z IPOSystem, czyli pierwszym na świecie systemem Inteligentnej Fabryki, w którym aktualizacja planu trwa kilka sekund i odbywa się automatycznie po każdym zdarzeniu w obszarze produkcji.

Taką inteligentną fabryką są także targi ITM Polska. To tu prezentowane są nowości dla branży związanej z produkcją maszyn i obróbką metalu. Nie zabraknie ich również w tym roku. Dlatego spacer po galerii innowacji nagrodzonych Złotym Medalem to dopiero początek zwiedzania. Na pewno warto wejść także na wszystkie stoiska, na których znajduje się niebieski trójkąt z pomarańczowym wykrzyknikiem – w ten sposób oznaczone są targowe premiery. Wśród nich są między innymi: Wykrawarka narzędziowo-laserowa CombiLaser firmy BOSCHERT oraz prezentowana przez tą firmę pozioma prasa gnąca Stierli 420 CNC/WP, Centrum 5-osiowe pionowe obróbcze MX520 firmy MATSUURA i Poziome centrum tokarskie TS4000YS firmy TAKISAWA, prezentowane w ramach oferty firmy APX Technologie, Zestawy kołowe do średnich i dużych obciążeń firmy Elesa + Ganter, Electra – wycinarka laserowa typu Fiber firmy LVD czy rozwiązania dla branży laserowej firmy IPG i wiele innych produktów, które powinien poznać każdy, kto chce rozwijać swoją firmę. ITM Polska to największa w Polsce galeria innowacji. Właśnie tak wygląda przyszłość.

Źródło: MTP

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.