Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

Wiercenie bardzo głębokich otworów w NX

Wiercenie trudnych otworów, tzn. na przykład takich, których długość L = 20D wymaga przeprowadzenia operacji w specjalny sposób. Na prostym przykładzie przedstawiam jak ją przygotować.


Operację wiercenia przygotujemy według technologii przedstawionej na poniższym zdjęciu:

Screenshot 2015-03-13 11.07.23

  1. Wykonanie otworu prowadzącego, krótkim wiertłem.
  2. Wprowadzenie długiego wiertła do otworu prowadzącego S=300 [obr./min] Vf=1000 [mm/min].
  3. Wiercenie ciągłe otworu używając rekomendowanych parametrów skrawania.
  4. Wycofanie wiertła na głębokość otworu prowadzącego z posuwem Vf=3000 [mm/min].
  5. Wyjście z otworu z S=300 [obr./min] Vf=3000 [mm/min].

Standardowe cykle maszynowe wiercenia nie dają nam takich możliwości, dlatego musimy wykonać wiercenie za pomocą zwykłej interpolacji liniowej G01. W tym celu we wcześniej przygotowanej zwykłej operacji wiercenia w oknie Motion Output wybieramy Single Moves.

Single_Moves

Po przeliczeniu operacji zamykamy okno definicji klikając OK. Następnie klikając PPM na operację wybieramy Tool PathEdit.

Edycja_operacji

Następnie w oknie edycji ścieżki definiujemy poszczególne sekwencje ruchów wiercenia.

Edycja

Na koniec dobrze jest jeszcze zablokować edytowaną operację przed przypadkowym nadpisaniem. W tym celu klikamy ponownie PPM na operację i z menu wybieramy Tool PathLock.

Blokowanie_operacji

Na filmie przedstawiono proces edycji ścieżki:

INFORMACJA: Powyższą prezentację wykonano korzystając z nowych cykli wiercenia dostępnych od NX 9.0. Jeżeli chcielibyśmy użyć starych cykli, to w celu wygenerowania operacji na ruchach G01 w oknie edycji operacji z belki Cycle Type wybieramy Peck Drill. Reszta procesu przebiega w ten sam sposób.

Źródło: CAMdivision

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.