Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
25 lat Solid Edge - Weź udział w konkursie na najciekawsze wspomnienie

AKTUALNOŚCI

Zmiana w licencjach wieczystych oprogramowania Autodesk

zmiana-licencjonowania-autodesk

Sposoby projektowania i budowania przez nas świata zmieniają się bardzo szybko, podobnie jak używane narzędzia oraz sposoby kupowania i uzyskiwania dostępu do oprogramowania przez firmy i osoby prywatne. Również firma Autodesk stopniowo zmienia opcje zakupu nowego oprogramowania.

W pierwszej fazie – od 1 lutego 2016 r. – nowe stanowiska autonomicznych programów komputerowych Autodesk będą dostępne tylko w ramach Desktop Subscription. tzn. będą one dostępne w formie wynajmu na kilka lub kilkanaście miesięcy oczywiście z możliwością przedłużenia ważności licencji na kolejne okresy.

Autodesk planuje zakończyć sprzedaż nowych licencji wieczystych (bezterminowych) we wszystkich krajach między innymi następujących produktów:

 • AutoCAD (w tym również dla komputerów Mac)
 • AutoCAD LT (w tym również dla komputerów Mac)
 • AutoCAD Architecture
 • AutoCAD Electrical
 • AutoCAD Mechanical
 • Autodesk InfraWorks
 • Autodesk Inventor
 • Autodesk Inventor Professional
 • Autodesk Inventor LT
 • Autodesk Navisworks Simulate oraz Manage
 • Autodesk Revit Architecture
 • Autodesk Revit MEP
 • Autodesk Revit Structure
 • Autodesk Revit LT
 • a także 3ds Max Maya, Maya LT, MotionBuilder, Mudbox.

Co ważne – po 1 lutym 2016 r. nowe licencje wieczyste na wszystkie pakiety Autodesk Design Suites (oraz Autodesk Creation Suites) będą nadal dostępne dla klientów. Po tym terminie Autodesk będzie z dużym wyprzedzeniem informować klientów, które pakiety będą dostępne tylko w ramach subskrypcji.

Klienci, którzy zakupili licencje wieczyste przed 1 lutego 2016 r., będą mogli nadal z nich korzystać.

Jeśli klient ma już licencję wieczystą lub zakupi nową licencję wieczystą w dowolnym czasie przed 1 lutego 2016 r., nie utraci jej. Zachowa licencję wieczystą na dane oprogramowanie i będzie mógł dalej z niego korzystać zgodnie z umową. Co więcej, jeśli produkt wieczysty jest objęty Maintenance Subscription, klient będzie mieć dostęp do korzyści wynikających z subskrypcji tak długo, jak będzie ona aktywna. Klienci z umowami dotyczącymi Maintenance Subscription ważnymi po 1 lutego 2016 r. nadal będą uzyskiwać korzyści z tej subskrypcji.

Dlaczego Autodesk wycofuje licencje bezterminowe?

Klienci od dawna zgłaszali potrzebę większej elastyczności i wartości inwestycji w oprogramowanie Autodesk, a przejście na model subskrypcyjny umożliwi firmie Autodesk zrealizowanie obu tych postulatów oraz zapewni lepszą jakość obsługi i dostęp do szerszej oferty technologii. Autodesk zamierza stale doskonalić produkty dostępne w ramach Desktop Subscription, aby jeszcze bardziej zintegrować je z usługami Autodesk w chmurze i zmniejszyć problemy ze zgodnością plików.

W tym czasie firma Autodesk i jej partnerzy będą współpracować z klientami (odpowiednio reagując na wyjątkowe sytuacje) i przekazywać jak najwięcej informacji, aby zmiana strategii przebiegała bez zakłóceń i można było odpowiednio się do niej przygotować. W celu udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania opracowano poniższe informacje. Ta strona będzie na bieżąco aktualizowana w okresie przejściowym.

Autodesk stara się ułatwić płynne przejście na Desktop Subscription w następujący sposób:

 • Informuje o zmianach z rocznym wyprzedzeniem, aby można było ocenić dostępne opcje i zaplanować dalsze działania.
 • Umożliwia posiadaczom Maintenance Subscription dalsze odnawianie subskrypcji oraz zapewnia dostęp do wynikających z niej korzyści.
 • Udostępnia portal Autodesk Account – jedno miejsce do zarządzania wszystkimi produktami, subskrypcjami i usługami.
 • Umożliwia ustalenie ceny subskrypcji na wybranym poziomie dzięki wprowadzeniu wieloletniej Desktop Subscription.

Czym jest Desktop Subscription? Czy w Desktop Subscription dane i aplikacje są przechowywane w chmurze?

Desktop Subscription upraszcza zarządzanie produktami i wdrażanie oraz ułatwia wprowadzanie nowych narzędzi i technologii do procesów przetwarzania przy niższych kosztach początkowych i możliwości płacenia na bieżąco. Zapewnia dostęp do usług przez miesiąc, kwartał lub rok. Autodesk planuje również wprowadzenie nowej wieloletniej Desktop Subscription.

Desktop Subscription zapewnia dostęp do pełnej wersji oprogramowania Autodesk, którą można uzyskać również z licencją wieczystą, ale w ramach elastycznego planu z opłatami uiszczanymi na bieżąco. Dzięki temu zarządzanie budżetem jest łatwiejsze. Desktop Subscription zapewnia korzyści, takie jak podstawowa pomoc techniczna, dostęp do najnowszego oprogramowania i udoskonaleń produktów, a w niektórych przypadkach — do wybranych usług w chmurze. Aplikacja komputerowa dostarczona w ramach Desktop Subscription oraz powiązane z nią dane użytkowników nadal są zapisywane na komputerze lokalnym, a korzystanie z usług Autodesk w chmurze jest opcjonalne.

Źródło: Aplikom

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.