Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

640 kart AMD FirePro S9150 do badań nad fizyką cząstek elementarnych

Wiodąca pozycja firmy AMD na gruncie heterogenicznych systemów wysokiej wydajności (HPC) legła u podstaw stworzenia klastra obliczeniowego, który za sprawą serwerowych kart graficznych AMD FirePro™ S9150 osiąga wydajność przeszło 3 PetaFlopsów.

Możliwości te będą wykorzystywane do badań nad ciężkimi jonami w ośrodku naukowym GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH. Każda ze 160 jednostek ASUS ESC4000 G2S nowego klastra L-CSC jest wyposażona w 4 karty graficzne AMD FirePro™ S9150 zapewniając w sumie 3,25 i 1,62 PetaFlopsa mocy w obliczeniach odpowiednio pojedynczej i podwójnej precyzji.

System ten pozwala prowadzić zaawansowane badania nad chromodynamiką kwantową (Lattice QCD) przy użyciu najszybszych na świecie rozwiązań OpenCL™. Wyniki obliczeń wykorzystywane są w szeregu opracowań naukowych z dziedziny fizyki cząstek elementarnych i fizyce ciężkich jonów.

Ośrodek GSI (Gesellschaft für Schwerionenforschung) mieści się w Darmstadt w Niemczech i prowadzi badania ciężkich jonów, w tym terapii antyrakowych. Klaster obliczeniowy został zaprojektowany i skonstruowany razem z instytutem badawczym FIAS, który zajmuje się fizyką, neurologią oraz naukami nad organizmami żywymi i obliczeniami. W ciągu nadchodzących kilku lat GSI zbuduje ośrodek badawczy antyprotonów i ciężkich jonów FAIR (Facility for Anti-Proton and Heavy-Ion Research), w którym znajdzie się nowy akcelerator i detektor cząstek. Naukowcy z całego świata będą mogli przeprowadzać tam eksperymenty, które pomogą im dokonywać fascynujących odkryć.

Eksperymenty z fizyką cząstek elementarnych, jakie są przeprowadzane przez GSI, wymagają olbrzymich farm obliczeniowych dla prowadzenia symulacji. Klaster L-CSC powstał przede wszystkim dla obliczeń chromodynamiki kwantowej, które wymagają ekstremalnie wysokiej przepustowości pamięci. Algorytm Lattice QCD został opracowany przez FIAS przy wykorzystaniu elastycznych i łatwych do przeniesienia implementacji OpenCL™.

Źródło: AMD

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.