AKTUALNOŚCI

Dodajemy bryłę jako narzędzie w NX (Video)

Jeżeli dysponujemy modelem na przykład narzędzia kształtowego, które chcemy użyć do obróbki, możemy dodać jego zamodelowaną (bądź pobraną ze strony producenta narzędzi) bryłę do NX'a.

Dla narzędzi o łatwej do opisania geometrii, możemy użyć Mill User Defined w NX:


Clipboard04

I w prosty sposób za pomocą dostępnych parametrów opisać kształt naszego narzędzia.

Jeżeli natomiast chcemy użyć narzędzia, do którego mamy gotową bryłę (narzędzia kształtowe a przede wszystkim narzędzia tokarskie) postępujemy wg poniższego schematu.
Utworzone w ten sposób narzędzie będzie można zastosować zarówno w zwykłej weryfikacji 3D jak również w symulacji całej obrabiarki w NX.

1. Zaimportować do NX bryłę (lub złożenie) narzędzia i odpowiednio zorientować.

Clipboard07

Najbardziej przejrzystym wg mnie ustawieniem jest takie jak na powyższym rysunku. WCS jest ustawiony w punkcie prowadzenia narzędzia w taki sposób, że oś XC pokrywa się z osią narzędzia i jest zwrócona do punktu mocowania narzędzia.

2. Przejść do modułu wytwarzania i zdefiniować narzędzie, które będzie kształtem odpowiadać zaimportowanej bryle (w takim stopniu jak nam jest to potrzebne – zależnie od tego w jakich operacjach to będzie użyte).

Clipboard09

3. Wyeksportować narzędzie do biblioteki

- w polu Library Reference wpisujemy unikatową nazwę narzędzia, pod którą to narzędzie odnajdziemy w bibliotece
- zaznaczamy pole Export Tool Part File
- opcja Specify Mounting pozwala określić punkt będący punktem mocowania narzędzia w maszynie wirtualnej (jeżeli na początku bryła została zorientowana wg moich wskazówek, to tego układu nie trzeba już obracać, a jedynie przesunąć)
- opcja Specify Tool Tip pozwala określić punkt będący punktem prowadzenia narzędzia (jeżeli na początku bryła została zorientowana wg moich wskazówek, to tego układu nie trzeba już obracać, a jedynie przesunąć)
- w polu Cutting Portion of Tool / Select Object wskazujemy bryłę (jedną lub kilka), która jest częścią skrawającą narzędzia. W przypadku narzędzi tokarskich – płytkę.
- klikamy Export Tool to Library i w tradycyjny sposób zapisujemy narzędzie w bibliotece


Clipboard11
Plik możemy zamknąć bez zapisywania zmian, ponieważ narzędzie wraz z bryłą zostało automatycznie zapisane w folderach biblioteki.

Aby podczas weryfikacji widoczna była bryła narzędzia zamiast narzędzia utworzonego na podstawie parametrów, w oknie weryfikacji wybieramy opcję jak poniżej:


Clipboard13

Poniżej porównanie weryfikacji tej samej operacji wykonanej naszym narzędziem z opcją Tool Display: Assembly (po lewej) i Tool (po prawej)


Clipboard17

Dodatkowo dla zainteresowanych dodaję film z nieco innym (bardziej manualnym) sposobem dodania bryły narzędzia do biblioteki, na przykładzie złożenia noża tokarskiego. Oczywiście można go również dodać sposobem opisanym powyżej.

Źródło: CAMdivision

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.