STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

ARDIS czyli optymalizacja rozkroju płyt meblowych

Specyfika produktów branży meblarskiej wymusza używanie wielu różnych procesów na elementach nawet jednej bryły np.: oklejanie obrzeżem, oklejanie laminatem, oklejanie folią PCV, lakier itp. Niesie to za sobą konieczność zapanowania nad odpowiednim zarządzaniem naddatkami i przepływem elementów przez stanowiska.
 
 
Elementy muszą być wcześniej odpowiednio wycięte z naddatkiem co wiąże się z przygotowaniem listy formatek powiększonych o dany wymiar, często jest to robione ręcznie w Excel-u, po czym generuje się rozkrój. Niejednokrotnie po pierwszych obróbkach formatki wracają na cięcie by odpowiednio sformatowane mogły przejść kolejne operacje i tu znowu powrót do rozkroju. Najczęstsze sytuacje to:
  • obróbki elementów fornirowanych gdzie po rozcięciu pasów wędrują na prasy i ponownie wracają na pilarkę by rozciąć je na elementy
  • obróbka małych elementów np.: fronty szuflad gdzie okleja długą formatkę i ponownie powraca na pilarkę by wyciąć pojedyncze fronty

Na pewno rozwiązanie Excel + Optymalizacja jest dobrym pomysłem jednak ręczne operowanie tyloma zmiennymi wydłuża proces przygotowania i prowadzi do pomyłek.

Tu pojawia się ARDIS, który jest programem do tworzenia rozkroju. Posiada wiele algorytmów i funkcji dedykowanych optymalizacji dzięki czemu możemy osiągnąć najwyższą efektywność rozcinanego materiału minimalizując przy tym odpad płyt meblowych. Ponadto potrafi również przeprowadzić optymalizację listy elementów pod konkretne procesy aby naddatki były odpowiednio przygotowane do obróbek przed rozkrojem.

Dzieje się to dzięki możliwości programowania systemu ARDIS w oparciu o dane wejściowe jak i możliwości zmian i przeprogramowania danych na wyjściu. W rzeczywistości wygląda to tak, że system otrzymując listę z elementami pogrupuje je według materiałów i procesów przeliczając je odpowiednio o zadane wartości a wygenerowane rozkroje będą podzielone np. na: cięcie pasów do prasy, szatkowanie pasów na elementy.

Zautomatyzowanie tych procesów niesie ze sobą oszczędność czasu, ujednolicenie sposobu pracy i zmniejszenie błędów.
Źródło: TopSolution

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.