Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

Profesjonaliści dla Profesjonalistów - V Edycja za nami

Za nami V odsłona programu „Profesjonaliści dla Profesjonalistów”, która w tym roku miała miejsce 22 i 23 maja na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W tym roku zakres tematyczny obejmował zagadnienia: CAD/CAM, minimalizacji kosztów prototypowania, dotacji unijnych, systemów łączenia mebli oraz sprzedaży mebli nietypowych przez internet.

Wśród gości można było spotkać przedstawicieli firm ze całej Polski zarówno zajmujących się produkcją mebli skrzyniowych, jak i tapicerowanych. Podczas tegorocznej edycji „Profesjonalistów” pojawiło się także sporo przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją stolarki otworowej oraz schodów. Seminarium odwiedzili również pracownicy dużych fabryk oraz niewielkich zakładów stolarskich.

Pierwszy dzień „Profesjonalistów” rozpoczęło krótkie, wprowadzające wystąpienie Małgorzaty Herman, specjalisty ds. marketingu i reklamy w TopSolution i dziekana Wydziału Technologii Drewna prof. dr hab. Bartłomieja Mazeli.

Następnym punktem programu był wykład prof. Jerzego Smardzewskiego dotyczący minimalizowania kosztów prototypowania. Profesor wspomniał o badaniach dotyczących ergonomii, sztywności i wytrzymałości mebli skrzyniowych i szkieletowych oraz o meblach akustycznie pasywnych i modelowaniu płyt komórkowych. Przekonywał, że wirtualne projektowanie z wykorzystaniem informatycznych rozwiązań umożliwia badanie w ciągu dnia kilkunastu prototypów mebli, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zagadnienia.

Po krótkiej przerwie odbyła się prezentacja organizatora seminarium, firmy TopSolution. Dotyczyła ona automatyzacji procesów przygotowania produkcji w oparciu o oprogramowanie TopSolid Wood - zintegrowanego systemu CAD/CAM, posiadającego funkcje dedykowane przemysłowi meblarskiemu. Marcin Banaszek (dział handlowy) i Gracjan Zając (kierownik działu technicznego) zaprezentowali schemat wdrożeń w firmach o różnym profilu produkcji i opowiedzieli o ich przebiegu.

Następnie o parametryczności w niepowtarzalnych meblach oraz narzędziach, jakie wykorzystuje opowiedział Piotr Reczek, lider zespołu inżynierów w Keijsers Interior Design. Prezentując poszczególne projekty opowiadał o problemach, jakie spotyka w codziennej pracy i możliwościach ich rozwiązywania.

Przedstawiał projekty mebli tapicerowanych o kształcie krzywoliniowym, skomplikowanych lad oraz opowiadał o składaniu nietypowych brył mebli z formatek dociętych pod różnymi kątami. Wystąpienie wywołało dyskusję o czasie realizacji skomplikowanych zamówień i możliwości optymalizacji procesów projektowych i produkcyjnych – polecanym przez Reczka rozwiązaniem był TopSolid Wood, z którego m.in. korzysta.

W godzinach popołudniowych o nowym budżecie Unii Europejskiej oraz możliwościach pozyskania dotacji unijnej na rozwój nowoczesnych technologii w zakładzie opowiedział Tomasz Kęcerski, dyrektor zarządzający EGC Doradztwo Europejskie z Łodzi. Z prezentacji można było dowiedzieć się, że w przypadku najbliższych programów łatwiej będzie pozyskać środki nawiązując współpracę z instytucją badawczą.

Po przerwie obiadowej o nowych możliwościach konstrukcyjnych, które zapewniają innowacyjne metody łączenia elementów mebli i stolarki otworowej opowiedział Piotr Dembny (kierownik Działu Sprzedaży Maszyn) z Agencji AMK. Przybliżył sposoby zastosowania złączek Clamex i Tenso. Prezentacja była połączona z pokazami praktycznymi.

Drugi dzień seminarium rozpoczęło wystąpienie wykładowców z warszawskiego Wydziału Technologii Drewna SGGW – prof. Piotra Beera i dr Marcina Zbiecia. Prof. Beer opowiedział o asymetrycznym okleinowaniu elementów meblarskich – wspomniał o wadach obecnie stosowanych stanowisk pomiarowych do pomiaru odkształceń elementów płytowych i symulacji procesu uszlachetniania płyt okleinowanych asymetrycznie. Natomiast Dr Zbieć podjął temat działalności badawczo- rozwojowej w przemyśle drzewnym, realizowanej przez Wydział Technologii Drewna SGGW. Gościem wystąpienia wykładowców z WTD SGGW był projektant Paweł Jasiewicz, który w swojej pracy skupia się na procesie projektowania przedmiotów uniwersalnych, łącząc funkcjonalność z rozwiązaniami konstrukcyjnymi, osiągając dzięki temu obserwację procesów kulturowych, technologicznych i produkcyjnych.

Następnie wśród gości został wylosowany manipulator Space Navigator firmy 3DConnexion. Losowanie poprzedziła krótka prezentacja możliwości myszki 3D. Wielu uczestników zadeklarowało chęć przetestowania produktów 3DConnexion.

Po przerwie kawowej przyszedł czas na drugą prezentację TopSolution, tym razem dotyczącą narzędzia mProdukcja PDM. Specjaliści opowiadali o możliwościach stworzenia jednego, spójnego środowiska informatycznego w zakładzie poprzez integrację systemów klasy ERP z CAD/CAM. Druga część wystąpienia była poświęcona nowemu rozwiązaniu, nad którym pracuje TopSolution. System umożliwia połączenie TopSolid Wood z webowym konfiguratorem mebli. Narzędzie znajduje swoje zastosowanie zarówno w przypadku klientów końcowych, jak i małych firm, które zajmują się sprzedażą i montażem, a swoje produkty zamawiają bezpośrednio u producenta. Największą zaletą systemu (dla producentów) jest to, że pozwala on na importowanie zleceń bezpośrednio do TopSolida. Rozwiązanie automatycznie zlicza elementy zamówienia i przebudowuje bryły 3D. Gościem wystąpienia TopSolution był mgr inż. Piotr Domański, dyrektor ds. technologii, współpracujący z Akademią Technologii, która wspiera producentów ekspercką wiedzą z dziedzin nowoczesnych metod produkcji mebli oraz sprzedaży. Piotr Domański opowiedział o problemach zgłaszanych przez właścicieli fabryk oraz rozwiązaniach, jakie im doradzał, aby podnieść efektywność ich produkcji.

Po prezentacji TopSolution o swojej pracy i firmie Novum Pomoce Edukacyjne opowiedzieli Michał Czajkowski (kierownik działu konstrukcyjnego) oraz Tomasz Borowski (starszy konstruktor). Reprezentanci Novum przedstawili założenia działalności firmy, opowiedzieli o projektowaniu i produkcji placów zabaw oraz mebli do żłobków, przedszkoli i szkół, jakie wykonują ich działy konstrukcyjne. Wyjaśnili, z jakich narzędzi korzystają w codziennej pracy, opowiedzieli o możliwościach i zastosowaniach systemów klasy CAD. Wspomnieli także o funkcjach projektowych systemu TopSolid Wood, który firma wdrożyła w 2010 roku. Podkreślili ważność automatyzacji procesów projektowania usprawniających realizację różnorodnych zamówień.

Następnie miała miejsce prezentacja Agencji AMK, dotycząca precyzyjnych systemów nakładania kleju i podobnie jak pierwszego dnia została połączona z pokazami praktycznymi.

Po przerwie obiadowej, seminarium zakończyło wystąpienie prof. Smardzewskiego, który opowiedział o studiach i praktykach na kierunku Projektowanie mebli oraz możliwości rozpoczęcia studiów podyplomowych na kierunku Komputerowo zintegrowane projektowanie i wytwarzanie mebli. Prelekcja wywołała dyskusję dotyczącą kształcenia w kierunku nowoczesnych technologii na fakultetach związanych z meblarstwem.

Źródło: TopSolution

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.