Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

W Gliwicach rozpoczyna się zjazd stowarzyszenia technopolii

Ósmy zjazd Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) rozpoczyna się w poniedziałek w Gliwicach. W trzydniowym spotkaniu wezmą udział reprezentanci miast i ośrodków stawiających na rozwój zaawansowanych technologii.
 

W ramach ósmego Generalnego Zgromadzenia WTA w Gliwicach do środy będą się odbywały konferencje, sympozja i warsztaty, które poprowadzą eksperci UNESCO, a także wiele imprez towarzyszących. Zjazd zostanie uroczyście otwarty w poniedziałek wieczorem. Merytoryczna część kongresu rozpocznie się we wtorek.

W zgromadzeniu WTA weźmie udział kilkuset gości - m.in. przedstawiciele samorządów zrzeszonych w tej organizacji, uczelni technicznych i inkubatorów technologicznych miast członkowskich. Obradom towarzyszyć będą konferencje naukowe, warsztaty oraz spotkania z reprezentantami biznesu.

Najważniejszym z wydarzeń merytorycznych zjazdu WTA będzie wtorkowa konferencja poświęcona walce z kryzysem poprzez promowanie innowacji. Dyskusja ma koncentrować się m.in. wokół praw patentowych. Na program spotkania złożą się też m.in. posiedzenie zarządu WTA, Forum Burmistrzów, Forum Rektorów i warsztaty UNESCO poświęcone zarządzaniu parkami technologicznymi - dla przedstawicieli miast Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.

Jedną z imprez towarzyszących będzie Dzień Nauki i Przemysłu, czyli prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych i badawczych oraz ich osiągnięć.

Mianem technopolii określane są miasta, które stawiają na rozwój zaawansowanych technologii. Miasta te zrzesza Światowe Stowarzyszenie Technopolii (World Technopolis Association - WTA). Gliwice są jedynym jak dotąd miastem w Polsce, któremu przed kilkoma laty zaproponowano członkostwo w stowarzyszeniu.

WTA to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Daejeon w Korei Południowej, do której należy kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych światowych ośrodków rozwoju. Członkowie rekrutują się głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też Europy. Organizacja skupia dziś 80 przedstawicieli z 43 państw.

Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi, zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA.

Ósme Generalne Zgromadzenie Światowego Stowarzyszenia Technopolii objęte jest patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.