ZW3D - oprogramowanie CAD MOLD  CAM w przystępnej cenie

AKTUALNOŚCI

Buzz - ekologiczny pojazd dla niepełnosprawnych

Ultralekki pojazd dla niepełnosprawnych to nowy pomysł studentów Politechniki Krakowskiej. Elektryczny „Buzz” dołącza do rodziny ekologicznych pojazdów przyszłości, które powstały na krakowskiej uczelni jako odpowiedź na problemy komunikacyjne mieszkańców wielkich aglomeracji. Premierowy pokaz „Buzza” odbył się w poniedziałek 28 kwietnia, podczas Dnia Wynalazków na PK.

Magistranci z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym PK: Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek, pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Witolda Grzegożka, skonstruowali mały, elektryczny pojazd przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Z „Buzza” można korzystać w wygodny i bezpieczny sposób wyłącznie przy użyciu rąk. Użytkownik nie musi przesiadać się z wózka do auta - wjeżdża do środka pojazdu na wózku, który stabilnie zablokowany pełni funkcję fotela kierowcy. Wjazd do pojazdu zapewnia tylna dolna klapa, opuszczana do powierzchni drogi (pełni rolę podjazdu).

Nadwozie pojazdu wykonane zostało z klejonych kompozytowych paneli, zawierających aluminiowy rdzeń w formie plastra miodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu masa własna pojazdu (bez baterii) to tylko 200 kg. Prototyp studentów PK osiąga prędkość ok. 40 km/h, przy zasięgu około 50 km. Technologia wykonania nadwozia nie wymaga specjalnego oprzyrządowania, można je skonstruować w średnio wyposażonym warsztacie mechanicznym.

Pojazd napędzany jest elektrycznie, a jego akumulatory mogą być ładowane ze zwykłego gniazdka. Niewielkie rozmiary (1,55 m szerokości i 2,2 m długości) pozwalają go zaparkować bez trudu na małej przestrzeni, a nawet wjechać do wąskich drzwi i na podjazdy dla wózków.

Pojazd został zgłoszony do ochrony jako Zarejestrowany Unijny Wzór Przemysłowy (Registered Community Design), co oznacza, że jego wygląd będzie chroniony na terenie całej Unii Europejskiej.

„Na światowym rynku nie ma wielu ekologicznych pojazdów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Nasz może konkurować z węgierskim projektem ‘Kenguru’ niską ceną, łatwą konstrukcją i dwukrotnie mniejszą masą własną” - mówi prof. Witold Grzegożek.

Ultralekki pojazd to kolejny w ostatnich latach projekt dyplomowy studentów Politechniki Krakowskiej, którzy proponują rozwiązania problemów transportowych osób niepełnosprawnych. W ich dorobku są także m.in. hybrydowy pojazd miejski, trójkołowy przechylny skuter czy bolid wyścigowy.

Źródło: Politechnika Krakowska, fotografie Jan Zych

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.