Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

System ArCADia BIM

…, iż Polacy nie cudzy, iż swój BIM mają

BIM w ostatnich latach stał się modnym pojęciem i opisywany był w wielu publikacjach. Mało kto jednak wie, że prace nad takim systemem prowadzone są w Polsce już od 2005 roku. Wtedy to firma ArCADiasoft rozpoczęła tworzenie własnego BIM’u o nazwie System ArCADia.

System ArCADia: Schemat koordynacji procesu projektowania

Twórcy systemu nie ograniczają się jedynie do architektury, lecz widzą zasadność używania tej filozofii w odniesieniu do całego procesu projektowania budowlanego, co oznacza, że modelowanie informacji o budynku w równej mierze powinno dotyczyć architektury, wszystkich instalacji projektowanych w budynku, jak również jego rozwiązań konstrukcyjnych.

W modelu tym wszystkie dane wprowadzone na rysunek przez projektanta przedstawiają zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości poszczególnych elementów architektonicznych i instalacyjnych.

Modelowanie budynku realizowane jest przy użyciu trójwymiarowych obiektów architektonicznych, takich jak ściana, drzwi, okno, strop, dach oraz obiektów instalacyjnych, na przykład piec, kran czy zawór na rurze. Obiekty te opisane są grupami odpowiednich parametrów. Zmiany wprowadzone przez projektanta w jednym elemencie powodują automatyczne uaktualnienie zapisanego modelu informacji o budynku, a co za tym idzie automatyczne uaktualnienie wszystkich widoków, rzutów, przekrojów, na których występował dany element oraz widok 3D.

System ArCADia został zaprojektowany jako narzędzie do kompleksowej obliczeniowo-graficznej obsługi procesu projektowania budowlanego. Wspiera komunikację między branżami instalacyjnymi i architekturą. Opiera się na mechanizmach porównywania dokumentów z wykrywaniem zmian, wersjonowaniem plików, oznaczeniem rewizji oraz analizą kolizji, skrzyżowań i zbliżeń. Uwzględnia także umiejscowienie poszczególnych elementów budowlanych w harmonogramie prac na budowie.

Pomimo swej złożoności środowisko ArCADia nie jest systemem zamkniętym. Użytkownik ma możliwość zaimportowania projektów stworzonych w innych programach architektonicznych obsługujących format zapisu pliku IFC (ang. Industry Foundation Classes), który jest modelem danych służącym do przechowywania informacji o budynku. Dzięki temu interfejsowi możliwe jest szybkie przesłanie danych architektonicznych z takich programów, jak Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Revit, Graphisoft ArchiCAD, Bentley Architecture oraz Nemetschek Allplan. System poprzez interfejs COM współpracuje także z programem ArCon.

Źródło: INTERsoft

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.