Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

Moc atrakcji w Noc Naukowców

27 września zapowiada się bezsenna noc dla wielbicieli nauki. Instytucje w różnych miejscach Polski szykują atrakcje z okazji Nocy Naukowców. W czasie spotkań z popularyzatorami wiedzy m.in. w Poznaniu, Krakowie, Gliwicach czy w Olsztynie nie będzie mowy o ziewaniu.
 

Noc Naukowców (Researchers’ Night) odbywa się w tym samym czasie w całej Europie. W Polsce Noc Naukowców obchodzona będzie w Poznaniu, Olszynie, a także - jako Małopolska Nocy Naukowców - w Krakowie, Gliwicach, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

W Krakowie będzie można oglądać np. wytworzone w laboratorium pioruny, a także pokaz lewitacji magnetycznej. Prezentowane też będą roboty edukacyjne, a chętni będą mogli zobaczyć doświadczenia w kuchni molekularnej. Przewidziano też widowisko o tym, jak człowiek wydziera tajemnice Wszechświatowi. Będzie także okazja podziwiać najdłuższe wahadło Foucaulta w Polsce. Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie można posłuchać przyprawiających o gęsią skórkę historii o hodowli komórek ludzkiej skóry. A jeśli komuś będzie mało, może wgryźć się w temat: jak jedzenie działa mózg.

W Tarnowie odbędzie się spektakl chemiczny i wykład o zastosowaniu matematyki m.in. w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Wśród atrakcji są też zabawy z elektromagnetyzmem i warsztaty o właściwościach kosmetyków. W Nowym Sączu będzie można wykonać komputerowe badanie wad postawy, a w Niepołomicach odbędą się warsztaty "Elektryka prąd nie tyka", a także prelekcja o robotyce w służbie astronomii.

Wiele atrakcji szykuje również Poznań. Tu z kolei można liczyć na fizyczne show muzyczne, a także bezkrwawe zaglądanie do krwi. Uczestnicy warsztatów będą też samodzielnie przygotowywać kosmetyki. Odwiedzający dowiedzą się także, w jakich kolorach widzą świat różne zwierzęta i poznają ciemne życie ciem.

Noc Naukowców odbędzie się również w Olsztynie. Tam będzie można uprawiać astronomię balkonową, poczuć, jak wyostrzają się zmysły w całkowitej ciemności, a także zobaczyć niezwykłe eksperymenty z magnesami.

"Tej jedynej nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy będzie mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców. Czeka nas noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów" - zapewniają organizatorzy .

Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegółowy program na stronie: http://www.nocnaukowcow.pl/

Noc Naukowców dofinansowana jest z Komisji Europejskiej w ramach 7. Programu Ramowego UE.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.