Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

Sen o lataniu staje się rzeczywistością

W Pradze 12 czerwca odbył się zapierający dech w piersiach lot  latającego roweru (Flying Bike). Niewątpliwie magiczna mieszanka wyobraźni twórczej czeskich projektantów i nowoczesnej technologii, narzędzi 3D od Dassault Systemes spowodowała stworzenie unikalnej konstrukcji roweru, który może latać. Wirtualny prototyp roweru, który został publicznie zaprezentowany około 12 miesięcy temu, teraz staje się rzeczywistością.

Droga od pomysłu do startu rozpoczęła się półtora roku temu. Siłą napędową projektu nie był zysk czy komercyjny sukces, ale spełnienie marzeń z dzieciństwa. Zespół składający się z trzech partnerskich firm Technodat, Duratec i Evektor prowadzonych przez Alesa Kobylika postawił sobie jasny cel - zaprojektować atrakcyjny, praktyczny produkt i stworzyć prototyp z pomocą platformy 3DEXPERIENCE.

Innowacyjna technologia firmy Dassault Systemes pozwoliła zaprojektować wirtualny rower, przetestować go, przeprowadzić wirtualne symulacje a na końcu wyprodukować. Każdy z twórców latającego roweru, niezależnie od swojej lokalizacji, nawet gdyby byli oddaleni kilkaset kilometrów od siebie, pracowali na tych samych danych CAD, to tak zwane "single source of truth".

Wielu marzycieli przed nimi, a wśród nich legenda renesansu Leonardo da Vinci, francuski pisarz Jules Verne czy czeski mistyczny bohater Jan Tleskac, chcieli zobaczyć ziemię z góry. Kreatywny zespół z Czech zaprojektował swoje marzenie wirtualnie. Po dokładnym rozważeniu różnych alternatyw, projektanci wybrali konstrukcję typu multicopter. Aby wystartować latający rower nie musi wznosić się na skrzydłach jak tradycyjny samolot. Wznosi się w powietrze dzięki statycznemu ciągowi z sześciu poziomych śmigieł.

FlyingBike jest dzieckiem trzech innowacyjnych czeskich firm. Firma Technodat, dostawca rozwiązań 3DEXPERIENCE, jest odpowiedzialna głównie za zarządzanie i koordynację projektu, jak również jego harmonogram i budżet. Duratec, producent rowerów, zagwarantował ramę i zapewnił standardowe rowerowe podzespoły. Evektor, firma inżynieryjna, współpracująca przy koncepcyjnym projekcie zajęła się budową niektórych podzespołów i wybrała odpowiednie jednostki napędowe, akumulatory i śmigła.

Podstawowe dane techniczne

 • Moc całkowita: 54 kW
 • Napęd: 4 silniki po 10 kW, umieszczone parami w przodu i z tyłu, 2 silniki stabilizujące po 7 kW, umieszczone na bokach.
 • Śmigła: główne o średnicy 1200 mm I maksymalnych obrotach 2200 obr/min, stabilizujące o średnicy 650 mm. Wszystkie umieszczone w kompozytowych obudowach.
 • Zasilanie: zestaw akumulatorów Li-Pol o całkowitej pojemności 50 Ah
 • Rama: spawana, wykonana z lekkiego stopu (duraluminium)
 • Podzespoły: standardowe podzespoły rowerowe
 • Wymiary: około 3800 mm (długość) × 2500 mm (szerokość) × 1200 mm (wysokość)
 • Waga: 95 kg bez pilota
 • Maksymalna masa całkowita: 170 kg
 • Przypuszczalny czas lotu: 5 min.
 • Przypuszczalny czas jazdy: 30 – 50 min.
 • Maksymalny limit prędkości: 50 km/hour

Źródło: Dassault Systemes

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.