Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

Wynalazek studenta AGH nagrodzony złotym medalem w Genewie

Jędrzej Blaut, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, zdobył złoty medal z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów, która odbyła się w dniach od 10 do 14 kwietnia br. w Genewie.

Nagrodzeni wynalazcy z Polski - Jędrzej Blaut (pierwszy z prawej)

Wynalazek studenta – „Podatne gniazdo USB typu A” – rozwiązuje problem wkładania pendrive’a do gniazda USB. Większość użytkowników pendrive’ów dostrzega dużą niewygodę przy wkładaniu urządzenia do komputera, ponieważ często umieszcza urządzenie złą stroną. Celem wynalazku jest zlikwidowanie tego problemu poprzez modyfikację gniazda USB znajdującego się w komputerze. Zmiana polega na zastosowaniu elastycznej konstrukcji listwy portu, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzenia. Zaproponowana modyfikacja pozwala zachować standardowe gabaryty portu, jest także kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. Zmiana konstrukcji portu mogłaby nastąpić przy okazji wprowadzenia nowego standardu USB (np. 4.0).
 
 
Podatne gniazdo USB
 
Jędrzej Blaut jest także laureatem ogólnopolskiego konkursu studenckiego „Konkurs na Pomysł” (czerwiec 2012) oraz tegorocznego konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki zwycięstwu w „Konkursie na Pomysł” jego rozwiązanie ma już zapewnioną ochronę patentową.
 
Wystawa w Genewie zgromadziła 725 wynalazców z 45 krajów, którzy zaprezentowali ponad tysiąc rozwiązań. Wydarzenie przyciągnęło ponad 60 tys. osób zwiedzających. Jurorzy przyznali polskim wynalazkom 18 medali, w tym 2 złote medale z wyróżnieniem jury, których na całej wystawie przyznano zaledwie kilkanaście.
Źródło: AGH

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.