Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

Ranking Firma dla Inżyniera 2012 ogłoszony

Już po raz dwunasty Bank Danych o Inżynierach przedstawia wyniki rankingu najlepszych pracodawców zatrudniających inżynierów w Polsce. Ranking ten prezentuje listę firm najbardziej cenionych przez polską kadrę techniczną, stale podnoszących swoja wartość w oczach obecnych oraz potencjalnych pracowników. Tytuł „Firma dla Inżyniera” stanowi cenne wyróżnienie dla wszystkich firm zatrudniających inżynierów.

O pozycji poszczególnych firm w tegorocznej edycji zadecydowały głosy oddane przez 2 115 inżynierów między 1 stycznia a 31 grudnia 2012. Inżynierowie, jak co roku, mogli podać dodatkowe przyczyny, dla których wybierają daną firmę. Po raz szósty z rzędu zwyciężyła firma Skanska.

Skanska to szwedzki koncern budowlany. Na polskim rynku jest obecny od blisko 40 lat. Pierwsze miejsce zawdzięcza głównie inżynierom z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. To, co inżynierowie najbardziej sobie cenią w tej firmie to: możliwości rozwoju, możliwości awansu, atrakcyjne wynagrodzenie oraz atmosferę pracy. Wśród indywidualnych komentarzy znaleźliśmy hasła „firma oferuje dużą liczbę szkoleń”, „firma wyznacza jasne cele dla zespołów i pracowników”.

Miejsce 2 – amerykański koncern przemysłowy General Electric. Głosujący na tę firmę, to głównie inżynierowie z woj. mazowieckiego i łódzkiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym. Najwięcej osób stwierdziło, że GE to firma, która zapewnia pracę w międzynarodowym środowisku, możliwości rozwoju, dostęp do nowych technologii oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Wielu inżynierów pokusiło się też na indywidualne, bardzo pochlebne komentarze dotyczące GE. „To potężna firma z wieloma możliwościami”. „Firma zapewnia dostęp do najnowocześniejszych technologii, szkolenia zagraniczne, pracę w międzynarodowym środowisku, dużo wyzwań zawodowych.”

Miejsce 3 – międzynarodowy koncern ABB działający w sektorze elektroenergetycznym i automatycznym. Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. łódzkiego oraz mazowieckiego. To, na co zwracano uwagę w przypadku tej firmy, to międzynarodowe środowisko, dostęp do nowych technologii, możliwości rozwoju. Inżynierowie wymieniali również dobrą organizację wewnątrz firmy, wykwalifikowany personel, ugruntowaną pozycję na rynku.

Miejsce 4 - międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej Siemens. Najwięcej głosów otrzymał od inżynierów z woj. mazowieckiego oraz śląskiego. Głosujący cenią sobie tę firmę głównie za dostęp do nowych technologii i międzynarodowe środowisko. Według inżynierów zaletą pracy w tej firmie są liczne wyjazdy zagraniczne pozwalające na zdobycie cennego doświadczenia.

Miejsce 5 – firma budowlana Budimex, realizująca swoje projekty zarówno w Polsce, jak i w kilkudziesięciu krajach na trzech kontynentach. Firma uzyskała głosy głównie dzięki możliwościom awansu, jakie daje swoim pracownikom, a także atrakcyjnym wynagrodzeniom, które chwalą sobie inżynierowie. Zdaniem specjalistów Budimex, to „firma o wysokiej renomie na rynku, dająca możliwości rozwoju i poznania zasad współpracy z firmami podwykonawczymi.”

Miejsce 6 – Delphi. Jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych dla sektora motoryzacyjnego. Głosujący na tę firmę to głównie specjaliści z woj. małopolskiego i mazowieckiego. To, co przede wszystkim zyskało uznanie wśród inżynierów, to możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. Na drugim miejscu najczęściej wymieniano dostęp do nowych technologii, na trzecim możliwości rozwoju.

Miejsce 7 – firma budowlana Strabag. Istnieje na rynku budowlanym już ponad 170 lat i prowadzi swoją działalność niemal na całym świecie. Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. mazowieckiego i śląskiego. Specjaliści cenią sobie możliwości rozwoju i awansu w firmie Strabag oraz atrakcyjne wynagrodzenie. W indywidualnych komentarzach specjaliści wskazują, że jest to firma wymagająca zaangażowania, wspierająca kreatywnych, oferująca stabilne warunki socjalne.

Miejsce 8 - PKN Orlen, jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Inżynierowie docenili w PKN Orlen przede wszystkim dostęp do nowych technologii, jak i możliwości rozwoju oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Wśród indywidualnych komentarzy znalazła się możliwość zdobycia doświadczenia i awansu, a także dobre warunki socjalne.

Miejsce 9 – Alstom, międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Najwięcej głosów otrzymał od specjalistów z woj. dolnośląskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Inżynierowie cenią w tej firmie międzynarodowe środowisko, dostęp do nowych technologii. Alstom został określony jako nowoczesna firma o globalnym zasięgu, dobre miejsce na rozwój swoich umiejętności.

Miejsce 10 – niemiecki koncern samochodowy Volkswagen. Najwięcej     głosów otrzymał od inżynierów z woj. wielkopolskiego oraz śląskiego. Volkswagen przyciąga kadrę techniczną przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem, dostępem do nowych technologii, możliwością pracy w międzynarodowym środowisku. W indywidualnych komentarzach inżynierowie zaznaczyli, że jest to solidny i pewny pracodawca. Posiada wiele ciekawych działów, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności. 

W 2012 roku ranking został zdominowany przez firmy z sektora energetycznego oraz elektrotechnicznego. O czym świadczy obecność aż 5 przedsiębiorstw z wyżej wymienionych branż w pierwszej dziesiątce. Pośród zwycięzców głosowania znalazły się również firmy z sektora budowlanego oraz motoryzacyjnego. W rankingu dominują firmy innowacyjne, które stale dbają o rozwój swoich pracowników, dostarczają możliwości uczenia się od najlepszych, oferują atrakcyjny pakiet socjalny.

Konkurencja oraz wszyscy aktywni uczestnicy rynku pracy powinni bliżej przyjrzeć się firmom zaprezentowanym w rankingu. Są to przedsiębiorstwa stale rozwijające się i z sukcesem realizujące swoją strategię. Firmy te codziennie udowadniają, że potrafią radzić sobie z nowymi wyzwaniami, które stawia przez nimi współczesny rynek.

Źródło: BDI

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.