Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2021

AKTUALNOŚCI

Inventor PointLinker

W sieci można znaleźć wiele ciekawych dodatków rozszerzających funkcjonalności oprogramowania firmy Autodesk. Miejscem wartym polecenia jest sklep z aplikacjami Autodesk Exchange Apps.

Większość użytkowników aplikacji Autodesk Inventor wie iż można bez większego problemu wczytać punkty o koordynatach 2D lub 3D do szkiców w Inventorze.

Jednak problem zaczyna się z chwilą gdy próbujemy redefiniować współrzędne tych punktów z poziomu Excela. Okazuje się iż położenie punktów nie jest aktualizowane a jedynym wyjściem jest ponowne wczytanie pliku Excela zawierającego informacje o współrzędnych.

Przeszukując zasoby portalu Autodesk Exchange Apps można natrafić na narzędzie o nazwie PointLinker, które w sprytny sposób rozwiązuje powyższy problem.

Przy użyciu dodatku można uzyskać efekt linku z plikiem excela i jednocześnie zmieniając dane źródłowe uzyskujemy poprawną definicję punktów w pliku ipt.

Narzędzie doskonale się sprawdza zarówno w szkicach 2D jak i 3D. Należy jednak pamiętać iż po zmianie danych w pliku excela należy odświeżyć szkic.


Idąc krok dalej możemy pokusić się o sytuację gdy jest potrzeba wyeksportowania informacji o współrzędnych punktów zawartych w szkicach do pliku zewnętrznego.

W tej sytuacji niestety nie ma dostępnych narzędzi umożliwiających taką czynność. Jednak w aplikacji Autodesk Inventor dostępny jest kreator VB dzięki, któremu w szybki sposób możemy poradzić sobie z tym problemem.

Źródło kodu dostępne jest na blogu ModTheMachine MddTheMachine. Został on lekko zmodyfikowany na potrzeby powyższego artykułu.

Dla osób zainteresowanych przedstawiony zostanie schemat postępowania w celu uzyskania pliku excel'a z informacjami o współrzędnych punktów znajdujących się w szkicu. 

1) Przygotujmy szkic zawierający kilka punktów konstrukcyjnych


2) Kod zawarty w załączniku (w górnej części strony)  należy wkleić do edytora VB dostępnego w aplikacji Autodesk Inventor


3)Otwieramy wygenerowany plik w programie MS Excel.

Podczas otwarcia zdefiniujemy podział na kolumny przy użyciu kreatora importu tekstu.
Kreator importu powinien włączyć się samoistnie jeśli utworzony plik będziemy otwierać przy 
użyciu funkcji "Otwórz" .

Po chwili otrzymujemy gotowy plik ze współrzędnymi punktów zlokalizowanych w szkicu.

Otrzymane punkty możemy ponownie użyć podpinając je przy użycia narzędzia PointLinker mając jednocześnie kontrole nad ich położeniem z poziomu Excel'a.

Zachęcam do przetestowania powyższych funkcjonalności. 

Źródło: PROCAD

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.