AKTUALNOŚCI

NX CAD – bezpłatny podręcznik to początek…

...chociaż trudno właściwie mówić  o „początku”, skoro nie minął nawet rok od udostępnienia podręcznika dla użytkowników Solid Edge Synchronous Technology. Ten jednak był  całkowicie odpłatny, nie licząc rozdziału poświęconego w całości darmowej aplikacji Solid Edge 2D Drafting. Tym razem CAMdivision przygotowała coś nowego...

Rys. 1. Wersje robocze podręczników 

Udostępni wkrótce bezpłatnie podręczniki w formie elektronicznej, obejmujące następujące zagadnienia:

  • NX CAD – podstawy modelowania 3D,
  • NX CAM – podstawy programowania frezarek,
  • CNC – podstawy programowania obrabiarek CNC,
  • SINUMERIK  – podstawy programowania sterowania Sinumerik,

Podręczniki te powstały dzięki nawiązaniu współpracy z firmami i jednostkami edukacyjnymi z Bydgoszczy – miasta nie bez przyczyny uważanego za narzędziową stolicę Polski. Mieści się tu około 400 firm (sic!) zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych, w tym około 50 narzędziowni, 60 wtryskowni oraz 70 firm chemicznych.

– Chcecie wdrażać zaawansowane rozwiązania PLM, a trudno w XXI wieku w Polsce o legalną, bezpłatną literaturę z podstaw CAD/CAM/CNC w formie elektronicznej dla naszych pracowników... – bardzo często właśnie taki zarzut padał pod naszym adresem podczas spotkań ze środowiskiem narzędziowców – powiedział Artur Bielicz, prezes firmy. – Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom i udostępniamy podręczniki w celu popularyzacji podstaw CAD/CAM/CNC wśród studentów i pracowników firm bezpośrednio lub pośrednio związanych z szeroko pojętym przemysłem narzędziowym – wyjaśnił.

W jakiej postaci zostaną udostępnione? W najprostszej, będą to zatem pliki w formacie PDF wraz z filmami instruktażowymi w formacie AVI.  
Więcej na http://bit.ly/d9dFxf  


Kolejna inicjatywa, to…

Podręcznik do Projektowania Form wtryskowych i Tłoczników 
W końcowej fazie opracowania jest podręcznik do bardziej zaawansowanych rozwiązań CAD, tj. wspomagania konstrukcji form wtryskowych i tłoczników, omawiający zastosowanie pakietów NX Mold Wizard i Progressive Die Wizard. Podręcznik ten, który wydany zostanie w formie papierowej nakładem wydawnictwa „CAMdivision Library”, przed ostatecznym złożeniem i przekazaniem do druku poddany zostanie weryfikacji środowiska narzędziowego, na specjalnych warsztatach zorganizowanych z udziałem autorów książki.  

Rys. 2. Widok fragmentu książki 

Częścią tego podręcznika będą podstawy NX CAD oraz Synchronous Technology (technika modelowania bezpośredniego i edycji), które także będą udostępnione bezpłatnie – we wspomnianej już formie elektronicznej. Sam podręcznik będzie można już zobaczyć na...

Seminarium NX Mold & Die Design w Bydgoszczy 
Umowy podpisane przez CAMdivision z Zakładem Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Bydgoskim Klastrem Przemysłowym owocują kolejnymi inicjatywami. Należy do nich seminarium dotyczące zagadnień i problemów, przed którymi stoją konstruktorzy i technolodzy zajmujący się formami wtryskowymi i tłocznikami. Więcej nahttp://bit.ly/XURxK1

A przecież konstrukcja form nie może się obyć bez…

Polskie Normalia FCPK Bytów & NX Mold 
Jedną z konsekwencji współpracy z bydgoskim UTP i Klastrem jest opracowanie bazy polskich normaliów do form wtryskowych FCPK Bytów, pod moduł NX Mold Wizard. Dzięki temu, obok innych producentów normaliów, pojawią nasze rodzime rozwiązania.

 

Rys. 3. Polskie normalia FCPK w NX Mold Wizard

Sandvik Coromant & NX CAM 
Kolejną inicjatywą jest organizacja – razem z Centrum Szkoleniowym Sandvik Coromant – specjalistycznych szkoleń dla poszczególnych branż przemysłu, tj. Mold & Die, Automotive, Aerospace, Gear Milling. 
Więcej na http://bit.ly/15HTLUj

 

Rys. 4. Centrum Szkoleniowe Sandvik

NX CAx  & Polska Wersja 
Kiedy CAMdivision zaczynało tworzyć (począwszy od NX4) polską wersję NX CAM, wielu twierdziło, iż jest to nikomu niepotrzebna inicjatywa. Sukces polskiego wydania polskiej książki NX CAM i samej aplikacji zrodził potrzebę tłumaczenia kolejnych aplikacji NX CAD/Mold/Progressive. Dzisiaj, na bazie tych doświadczeń, tworzone są już w centrali Siemens PLM kolejne wersje tłumaczeń, powiązane z systemem pomocy – co jest unikalnym rozwiązaniem na rynku aplikacji high-end.

NX Tooling - Centrum Kompetencyjne  
Całość tych inicjatyw spaja NX Tooling – Centrum Kompetencyjne Konstrukcji i Wytwarzania Form Wtryskowych i Tłoczników, którego budynek jest w końcowej fazie prac wykończeniowych. Obsługiwane przez profesjonalną kadrę, wyposażone w nowoczesne sale szkoleniowe oraz halę z obrabiarkami CNC, Centrum będzie umożliwiało prowadzenie szkoleń z zaawansowanych technik modelowania i wytwarzania NX CAD/CAM oraz tworzenia postprocesorów na rynki EU.

 

Rys. 5. Budynek Centrum NX Tooling

Źródło: CAMdivision

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.