AKTUALNOŚCI

Skaner przemysłowy Vidar NDT PRO - digitalizacja radiogramów spawów

Badania nieniszczące (NDT – non destructive testing) stosuje się do wykrywania defektów struktur. Właściwą metodę dobiera się w zależności od konstrukcji i charakterystyki elementów  – rodzaju złącza, kształtu i jego wymiarów, materiału, metody spawania.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej stosowanych metod badań nieniszczących są badania radiologiczne spoin z użyciem promieniowania Roentgena. Ponieważ przenikają one nawet przez metale,  uznane są za najlepszą metodę do wykrywania wewnętrznych niejednorodności takich jak: pęcherze, wtrącenia, wycieki, pęknięcia, analiza korozji czy brak przetopu. Zaletą tej metody jest łatwa interpretacja wyników na podstawie uzyskanego z aparatu roentgenowskiego radiogramu (klisza radiograficzna np. całego spawu).

Współcześnie kładzie się duży nacisk na ucyfrowienie procesów kontroli, stąd konieczna staje się digitalizacja uzyskanego radiogramu do postaci przeglądanej na komputerze a następnie archiwizacji.
Firma VIDAR stworzyła dedykowane urządzenie dla tego rynku, którym można zeskanować uzyskaną kliszę i otrzymać jej obraz w formie cyfrowej. Zalety skanera VIDAR NDT PRO:

  • porządek i dostęp do danych – odpowiednio opisany plik można umieścić w cyfrowym archiwum i w razie potrzeby szybko go odnaleźć ,
  • łatwa i pewna analiza – obraz spawu może być analizowany na ekranie skalibrowanego monitora w komfortowych warunkach,
  • konsultacja – plik zawierający obraz  może być wysłany wiadomością email
  • możliwość skanowania długich, nawet kilkumetrowych radiogramów w opcjonalnym podajniku.

 VIDAR NDT PRO – skaner klisz dedykowany dla rynku badań nieniszczących (NDT)

Dzięki zastosowanej w skanerze technologii HD-CCD (High Definition CCD) oraz unikalnej funkcji kalibracji ADC (Automatic Digitizer Calibration) mamy pewność najwyższej jakości obrazu i wiernej reprodukcji skali szarości dla każdej kliszy RTG. Skaner VIDAR NDT PRO jest łatwy w użyciu: nie wymaga ani kalibracji ani częstych przeglądów (MTBF ≥ 50 000 godzin). Dzięki temu zmniejsza koszty badań w stosunku do technik skanowania laserowego i skraca czas podejmowania decyzji. Rozwiązania VIDAR NDT  znajdują coraz częściej zastosowania w przemyśle lotniczym, hutniczym, zbrojeniowym, w budownictwie, konstrukcjach metalowych, petrochemii.

Główne cechy VIDAR NDT PRO

  • Przetwornik HD-CCD gwarantujący najwyższą jakość obrazu
  • Gęstość optyczna 0,5 – 4,0 OD, (w oparciu na ISO 14096)
  • Dokładność 11 linii na mm z błędem nie większym niż 1% lub 2 pikseli dla obu osi (w zależności która wartość charakteryzuje wyższą dokładność)
  • Skanuje klisze RTG o wymiarach od 60 x 203 mm do 355 x 1285 mm (szer. x dł.)
  • W trybie automatycznym skanuje do 25 kliszy w jednym wsadzie dla większej produktywności
Źródło: Alstor

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.