Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

Recenzja: SpaceMouse Pro – szybkie i wygodne projektowanie w 3D

Jeśli na co dzień masz do czynienia z projektowaniem obiektów w trzech wymiarach i szukasz sposobu na usprawnienie swojej pracy to powinieneś zacząć pracę przy pomocy manipulatora 3DConnexion.

My wzięliśmy „pod lupę” model SpaceMouse Pro z 15 programowalnymi przyciskami. Co od razu zwróciło naszą uwagę to znakomita intuicyjność urządzenia. Postanowiliśmy więc poprosić o przetestowanie projektanta CAD, który nigdy wcześniej nie miał okazji korzystać z myszy 3D. Okazało się, iż w ciągu zaledwie jednego dnia pracy w programie Autodesk Inventor wykonał on prawie ¼ więcej w danym projekcie niż ma to standardowo miejsce używając jedynie standardowej myszki i klawiatury. Oczywiście potrzebował on trochę czasu aby oswoić się z nowym urządzeniem – zresztą podobnie jest z każdym nowoużytkowanym sprzętem czy to IT, AGD czy RTV.

Umiejscowienie na urządzeniu klawiszy takich jak Control, Alt, Shift oraz Escape powodują, iż wykonywanie określonych poleceń nie wymaga oderwania wzroku od ekranu, dzięki czemu projektant może być cały czas skupiony na konkretnym działaniu. Oszczędza również sporo czasu redukując konieczność sięgania dłonią na standardową klawiaturę.

Najważniejszy element manipulatora Spacemouse Pro, czyli gałka, pozwala na operowanie w sześciu kierunkach – producent tę cechę nazywa 6-Degrees-of-Freedom. Oznacza to, że gałkę możemy popychać lub przyciągać, przesuwać w prawo i lewo, ciągnąć do góry i przyciskać, a także obracać jak kierownicę i nachylać pod kątem. Cecha ta rzeczywiście sprawia, iż przesuwanie widoku czy obracanie bryły staje się bardzo komfortowe i nie wymaga od użytkownika czasu do namysłu. Po zaprogramowaniu czterech klawiszy funkcyjnych dla określonych elementów (w naszym przypadku były to polecenia kopiuj, wklej, wytnij oraz zapisz) typowe elementy pracy można wykonać w czasie dwukrotnie szybszym niż używając wyłącznie klawiatury i tradycyjnej myszki.

Umieszczone po prawej stronie klawisze szybkiej nawigacji QuickView pomagają w dokładnym podglądzie tworzonego obiektu z każdej strony. W związku z tą cechą dużo szybciej dojrzeć można niedoskonałości i błędy w wykonywanym projekcie.

Urządzenie posiada również wbudowane narzędzie umożliwiające wpisywanie wartości cyfrowych bez użycia klawiatury. Współpracując z tradycyjną myszką wybieranie odpowiednich liczb za pomocą wirtualnego NumPada sprawia, iż koncentracja nad pracą nie jest zmącona poszukiwaniem odpowiednich klawiszy na klawiaturze.

Co ważne – SpaceMouse Pro posiada bardzo ergonomiczny kształt. Miękko wykończone miejsce na nadgarstek zapewnia, iż długie godziny pracy z nawigatorem nie będą uciążliwe. Dodatkowo kształt gałki idealnie dopasowany jest do obsługi dłonią.

Z naszej strony jesteśmy przekonani, iż każdy kto rozpocznie projektowanie z obsługą nawigatora takiego jak SpaceMouse Pro nie powróci już nigdy do projektowania przy użyciu wyłącznie tradycyjnej myszki i klawiatury.

Źródło: Aspero.pl

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.