Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

3DSync w praktyce

Firma Siemens PLM Software wypuściła na rynek nowe oprogramowanie 3DSync, obsługujące najpopularniejsze formaty na rynku. Oprogramowanie to może zwiększyć wydajność pracy z zaimportowanymi danymi CAD nawet ponad 10-krotnie. Nowa aplikacja 3DSync jest już dostępna i można z niej korzystać bezpłatnie do 15 maja 2013 roku. Każdy z Państwa może pobrać ze stron PRODUCENTA.

Oprogramowanie udostępnia dobrodziejstwa Technologii Synchrnoczniej, firmom chcących pozostać przy dotychczasowym oprogramowaniu. Możliwości 3DSync, postarm się przedstawić poniżej.

d_1

 Po uruchomieniu oprogramowania, uderza podobieństwo do Solid Edge ST5. Dostępne są dwa środowiska:

  • ISO Part
  • ISO Assembly

Wczytywanie

Program umożliwia wczytywanie  plików z rozszerzeń pokazanych poniżej. Podobnie jak w Solid Edge translatory do Catii są dodatkowo płatne. 

d_2

Możliwości oprogramowania postaram się pokazać na przykładzie wczytanym z formatu Parasolid. Jak widać na poniższym rys jest to złożenie haka. Po wczytaniu i zapisaniu złożenia, program we wskazanej lokalizacji zapisze wszystkie części w osobnych, plikach umożliwiając ich edycje  i pozwalając na wykorzystanie w innych projektach.  Podobnie jak w Solid Edge. 

d_3

Modyfikacje części

Możliwości edycji zaprezentuje modyfikując jedną z płyt scalających złożenie haka. By możliwa stała się jej edycja, wystarczy kliknąć PPM na części i z menu kontekstowego wybrać, Otwórz. Modyfikacje zostaną przeprowadzane wykorzystając Uchwyt sterowy oraz Smart Dimension. Pierwszym krokiem będzie „powiększenie” elementu. W tym celu klikam jeden z otworów, co spowoduje wyświetlenie Uchwytu sterowego i wymiaru, rys poniżej. Korzystając z osi głównej „zwiększam” element o 10 mm. Program bez problemu aktualizuje, cześć. Podczas modyfikacji, podobnie jak w Solid Edge, wyświetlany jest Pasek Reguł, czuwający nad poprawnością zmian. 

d_4

Kolejnym krokiem będzie poszerzenie części. W tym celu wywołam Smart Dimenscion. Klikam jeden z okręgów, następnie drugi. Program wyświetli okno wymiaru umożliwiające definiowanie wartości wymiaru i strony modyfikowania, podobnie jak w Solid Edge. Modyfikację ustawię na Symetryczną i wartość zmienię na 85 mm, rys poniżej. 

d_5

Zapisz i zamknij aktualizowaną część. Do modyfikacji poza wyżej opisanymi narzędziami, mogą być wykorzystywane Relacje lic, Prekrój ruchomy, Regiony itp.

Tworzenie nowej części. 

3DSync umożliwia tworzenie nowych części. Do modelowania dostępne jest tylko środowisko Synchroniczne. Pokażę jak zamodelować ucho mocujące zespół haka. Nie ma możliwości modelowanie w kontekście złożenia, dlatego potrzebne wymiary należy pobrać z modelu. Po otworzeniu nowej części na dowolnej z płaszczyzn wykonam profil szkicu, korzystając z Uchwytu sterowego tworzę część, pokazaną poniżej. Do modelowania dostępne są podstawowe operacje modelowania. Nie ma dostępu do zaawansowanych opcji, np Wyciągnięć po ścieżce czy prze przekroje, oraz modelowania powierzchniowego.  

d_6 

Zapisz i zamknij część.

Złożenia

Powróć do złożenia dodamy nowo utworzoną część. Wstawianie części, odbywa się podobnie jak w Soli Edge. Można przeciągnąć część z folderu, lub skorzystać z Biblioteki części.  Do pozycjonowania  części dostępne są Relacje, oraz funkcjonalność  Składaj, która w zależności od rodzaju wybranych lic sama wybiera odpowiednią relację. Do pozycjonowania części można wykorzystywać, lica, płaszczyzny i krawędzie, tak jak w Solid Edge.d_7

Przy tworzeniu złożeń można korzystać z Relacji Inter-Part, umożliwiającej wiązanie części ze sobą.  Przy dużych złożeniach możliwe jest tworzenie Konfiguracji wyświetlania. 3DSync ma możliwość tworzenia widoków rozstrzelonych, dzięki którym możliwe jest tworzenie, np.: instrukcji montażu.

Części blaszane

d_8

3DSync, umożliwia modyfikowanie części blaszanych. Podczas wczytania części, jest możliwość wyboru do jakiego środowiska ma zostać wczytana, w tym przypadku będzie to Iso Sheet Metal.psm, rys powyżej.

d_9

Po otworzeniu części możliwa jest, edycja otworów, zmiana promieni zaokrągleń, usuwanie zbędnej geometrii. 

d_10

Podsumowanie

3DSync, jest potężnym narzędziem umożliwiającym, wprowadzanie szybkich zmian, na częściach i złożeniach. Pozwala zapisywać części, do najczęściej stosowanych formatów, lista poniżej.

d_11

Każdy z Państwa może wypróbować za darmo opisany program. Wystarczy zalogować się na stronie PRODUCENTA,  pobrać instalację z internetu zainstalować i gotowe.   Tak więc za rozsądną cenę można mieć Technologię Synchroniczną… 

Poniżej krótki film pokazujący możliwości oprogramowania.

Źródło: CAMdivision

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.