Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali

AKTUALNOŚCI

112 medali dla Polaków na targach Brussels Innova

Wynalazcy z Polski zdobyli Główną Nagrodę Jury oraz 112 medali podczas 61. Światowych Targów „BRUSSELS INNOVA 2012”. Do Polaków trafiło 16 z 21 przyznanych przez jury złotych medali z wyróżnieniem.
 

Jak w przesłanym PAP komunikacie wylicza oficjalny przedstawiciel targów BRUSSELS INNOVA na Polskę, Barbara Haller, w ramach konkursu Polacy otrzymali 112 medali oraz liczne nagrody specjalne. Do polskich innowatorów trafiła Główna Nagroda Jury, 16 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem (w tym 2 w kategorii „Młody wynalazca”), 45 medali złotych (w tym 1 w kategorii "Młody Wynalazca"), 43 medale srebrne oraz 8 medali brązowych. Ponadto wynalazcy z Polski otrzymali 17 nagród specjalnych, przyznawanych w czasie wystawy przez różne instytucje.

61. Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2012” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego zakończyły się 17 listopada. Prezentowane polskie rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA targów INNOVA, w ramach którego zostały ocenione przez grono ponad 80 ekspertów.

Główną nagrodę Jury Brussels Innova zdobył projekt "Nowe peptydomimetyki redukujące efekty niepożądanego działania doustnie podawanej morfiny" opracowany w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie. Jak w opisie swojego rozwiązania wyjaśniają badacze, leki opioidowe są nieraz jedyną drogą do skutecznej redukcji bólu. Niestety, ich stosowanie powoduje zaparcia. Skutki uboczne mogą być tak uciążliwe, że lekarze, jak i pacjenci często z tego powodu rezygnują z leku, decydując się tylko na częściową redukcję bólu. Tymczasem naukowcy z IMDiK PAN przebadali związek między aktywnością biologiczną oraz strukturą naturalnych peptydów opioidowych. Dzięki temu udało się opracować tzw. peptydomimetyki, które przeciwdziałają negatywnemu wpływowi stosowania opioidów na przewód pokarmowy. Jednocześnie środki te nie redukują przeciwbólowego działania opioidów, ponieważ nie przedostają się przez barierę jelit, a więc nie wnikają do krwi czy układu nerwowego. Takie środki mogłyby być stosowane dodatkowo w doustnej terapii z użyciem środków przeciwbólowymi. Twórcami rozwiązania są prof. Andrzej Lipkowski, Anna Leśniak oraz Krzysztof Różycki.

Złoto z wyróżnieniem oraz Nagrodę Polskiego Premiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka otrzymały dwa zespoły: z Instytutu Metali Nieżelaznych za Unikatowy w skali europejskiej sposób odzysku wolframu i miedzi z określonych stopów oraz zespół z Politechniki Poznańskiej, Instytutu Technologii Materiałów i Laboratorium Tomografii EPR za sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI. Konstrukcja wynalazku pozwala w czasie kilku sekund wykonać obrazowanie 3D tak rozkładu stężenia rodników jak również stężenia tlenu, istotnego parametru w wykrywaniu jak i leczeniu nowotworów.

Złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej OMPI za najlepszy wynalazek otrzymał Grzegorz Wcisło z Małopolskiego Centrum "Bioenergia" za Bio-Hydrogen - urządzenie do produkcji energii elektrycznej z paliw i biopaliw, dedykowane do produkcji energii elektrycznej do zasilania indywidualnych domów, firm, domków kempingowych, jachtów, itp.

Wśród innych złotych medali z wyróżnieniem znalazły się też m.in. rozwiązanie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów - Aktywna Inteligentna Bariera Drogowa i Mostowa – AIBDiM, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji - urządzenie, które zwiększa bezpieczeństwo dzieci podczas wypadków. Z kolei Akademia Górniczo Hutnicza otrzymała złoto z wyróżnieniem za bezstykowe baterie (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,392950,baterie-bez-stykow-pomoga-gornikom-i-nurkom.html ), a wynalazcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za wynalazek zapewniający kompleksową ochronę informacji przesyłanych radiostacjami.

Jury przyznało również Polakom dwa medale złote z wyróżnieniem w kategorii Młody Wynalazca za: Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem - opracowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 6 w Jastrzębiu Zdroju. Drugą nagrodę otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół z Połańca za "SAFE STEP" - bezpieczną laskę dla niewidomych. Wynalazek ten był prezentowany na targach w Brukseli jako nagroda za uzyskanie pierwszego miejsca w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młody Wynalazca 2012.

Targi zgromadziły innowatorów z 22 krajów świata (o osiem więcej niż w 2011) m.in. z Albanii, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Iranu, Kuwejtu, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Wenezueli, Węgier, Włoch.

Od 1994 roku udział w targach polskich wynalazków jednostek sfery nauki jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.