Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021
Narzędzie dla konstruktorów pracujących w Solid Edge i w NX CAD - kalkulator tolerancji i pasowań

AKTUALNOŚCI

Walki robotów, czyli zawody Sumo Challenge 2012

Walki sumo i wyścigi - to niektóre z zadań z jakimi zmierzyły się w sobotę roboty uczestniczące w Ogólnopolskich Zawodach Sumo Challenge 2012 w Łodzi. Pojawiło się 101 robotów, od najmniejszych nano po konstrukcje przypominające człowieka.

To już piąta edycja zawodów Sumo Challenge organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Polsce.

W tym roku 101 robotów zmierzyło się w łódzkiej Manufakturze w kilku konkurencjach. Można było zobaczyć wojowników sumo, roboty ścigające się po torze, a także wiele innych konstrukcji.

"Najbardziej atrakcyjne widowisko stanowią zawsze walki sumo, ale będą także wyścigi robotów oraz pojawi się kilka robotów pokazowych - roboty humanoidalne, pająki, czy robot barman" - zapowiadał w rozmowie z PAP Tomasz Sudoł z Koła Naukowego SKaNeR PŁ.

Walki sumo toczyły się na dwóch ringach - o średnicy 154 i 77 cm. Roboty startowały w dwóch kategoriach wagowych. Zawodnicy o wadze do 3 kg i wymiarach 20 na 20 cm walczyły na większym ringu. Natomiast, na mniejszym startowały konstrukcje o wielkości 10 na 10 cm, ważące do 0,5 kg. Ich zadaniem, podobnie jak w prawdziwym sumo, jest wypchnięcie przeciwnika z ringu.

Sumo Challenge 2011

W tegorocznej edycji można było także zobaczyć zmagania robotów w kategorii Humanoid Sumo, w której człekopodobne roboty kroczące mierzyły się w walce będącej skrzyżowaniem boksu i zapasów. Z kolei w Nano Sumo na ringu stanęły jedne z najmniejszych konstrukcjj na świecie, wielkością nie przekraczające rozmiarów pudełka zapałek.

Podczas imprezy zaplanowano także wyścigi m.in. z przeszkodami, które roboty pokonywały samodzielnie i tzw. humanoid sprint – rywalizację robotów dwunożnych. Roboty-myszy musiały odnaleźć cel wśród ścieżek labiryntu, zapamiętać i wybrać najkrótszą drogę wyjścia.

Zawody odbywały się pod patronatem prezydenta Łodzi i rektora Politechniki Łódzkiej

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.