Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Konkurs UNIGRAPHICS NX

AKTUALNOŚCI

650 mln zł na grafen i innowacyjne projekty przedsiębiorców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów, które zakończą się wdrożeniem wyników w gospodarce, w tym nowatorskich produktów opartych na wykorzystaniu grafenu. W konkursach tych do wydania było w sumie 650 mln zł.
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w poniedziałek wyniki konkursu Graf-Tech, w którym do rozdysponowania było 60 mln zł oraz konkursu w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w którym dofinansowanie wyniesie w sumie prawie 590 mln zł.

Na razie wiadomo, że w programie Graf-Tech dofinansowanie otrzyma co najmniej 12 konsorcjów. Aż w ośmiu z nich liderem bądź partnerem jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych - ITME w Warszawie. Natomiast w konkursie 1.4 PO IG wsparcie na prace badawczo-rozwojowe otrzymało 116 projektów. Większość dotacji - ponad 400 mln zł - trafi do małych i średnich przedsiębiorstw.

"Nakłady na badania oraz inwestowanie w najnowsze technologie to jeden z najbardziej istotnych i strategicznych warunków budowania silnej gospodarki, szczególnie w czasach globalnego kryzysu. Polskie innowacje mogą stać się filarem naszego rozwoju w Europie i na świecie, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty" – skomentowała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Środki z programu Graf-Tech mają być przeznaczone na badania przemysłowe, prace rozwojowe i przygotowania do wdrożenia innowacyjnych produktów opartych na wykorzystaniu grafenu.

"Grafen to materiał wykazujący szereg unikatowych właściwości, takich jak niski ciężar właściwy, duża elastyczność i wytrzymałość, wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, a także przezroczystość. Właściwości te nie występują w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale" - wyjaśniono na stronie NCBR. Oczekiwane są zastosowania grafenu w przemyśle elektronicznym oraz medycynie. Program Graf-Tech ma na celu wzmocnienie na rynku międzynarodowym pozycji polskich przedsiębiorców rozwijających produkty na bazie grafenu.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Paweł Kurzyński z NCBR, na razie w konkursie Graf-Tech rozdysponowano ok. 50 mln zł, ale wciąż trwa procedura rozpatrywania protestów złożonych od oceny formalnej. A to oznacza, iż grono beneficjentów programu może się jeszcze powiększyć, bo do wydania w tym programie jest w sumie 60 mln zł.

"Dzięki finansowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak wyroby bazujące na grafenie, Polska może stać się liderem w kilku obszarach techniki. Aby tak się stało, potrzebne jest współdziałanie naukowców i przedsiębiorców. Od momentu wprowadzenia reformy finansowania nauki zauważamy także znacząco większe zainteresowanie przedsiębiorców realizacją projektów B+R służących budowaniu własnych przewag konkurencyjnych" - wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

W konkursie w ramach działania 1.4 POIG 590 mln zł przeznaczono dla przedsiębiorców na projekty celowe. Warunkiem przyznania dotacji było zobowiązanie beneficjenta do wdrożenia wyników finansowanych prac badawczo-rozwojowych. Istotą udzielonego wsparcia jest także konieczność realizacji badań zaliczanych do wysokich i średnich technologii.

"Polski nie stać na to, by najbardziej innowacyjne technologie czy rozwiązania z opóźnieniem trafiały do polskiej gospodarki. Inwestowanie w programy sprzyjające innowacjom zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego" – podkreśliła minister Kudrycka.

"System wspierania innowacyjności w Polsce powinien być systematycznie doskonalony. Programy unijne dystrybuowane przez NCBR na wspieranie prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorców stanowią jeden z głównych filarów wzrostu. Cieszy nas fakt dużego zainteresowania firm dofinansowaniem projektów celowych" - powiedział dyrektor NCBR.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.