AKTUALNOŚCI

Zapraszamy na wystawę Dobry Wzór 2012

Od 12 października do 9 grudnia 2012 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie można oglądać najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. To finaliści i laureaci konkursu Dobry Wzór 2012.

Konkurs ten Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje od 1993 roku. To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa. To spośród nich międzynarodowe jury, które będzie obradować 10 października 2012 roku, wybierze laureatów nagrody Dobry Wzór.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w czterech kategoriach: Sfera domu, Sfera pracy i Sfera publiczna i Sfera usług.

Ponadto swoją nagrodę Wzór Roku przyznaje minister gospodarki, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego stawia sobie za zadnie wydobycie z zalewu towarów na rynku tych najlepszych. Nie tylko designerskich fajerwerków, nie tylko designu ekskluzywnego, ale dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych i innowacyjnych produktów,                  z cenami skalkulowanymi adekwatnie do możliwości przeciętnego Polaka.

W tym roku do finału konkursu z 187 zgłoszonych przeszło 91 produktów i usług. Na wystawie zaprezentują się 84 firmy, z których aż 69 to firmy polskie.

Oto liczba produktów w poszczególnych sferach/kategoriach konkursu:

  • 58 – Strefa domu
  • 12 – Strefa pracy
  • 11 – Strefa publiczna
  • 10 – Strefa usług

Uderza liczba produktów w Sferze domu. Jest ich aż 58. Są wśród nich, jak co roku, meble, wyposażenie łazienek, agd, rtv, ale są też zabawki, fotelik dziecięcy, jest nawet samochód osobowy. Jest płaska wtyczka i ogrodowy wąż do podlewania, który się nie zwija, nie zamarza i nie zanieczyszcza wody.

Oczywiście mamy też produkty ekskluzywne: luksusowe meble, drogie wyposażenie łazienek i kuchni, zaawansowany sprzęt komputerowy. Te produkty to często technologiczna awangarda czy reprezentacja najnowszych trendów stylistycznych. Mocne marki, z dobrą sprzedażą na naszym rynku. Pokazujemy je z dumą, bo chociaż na razie nie są to produkty masowe i nie stać na nie przeciętnego Polaka, ale to one wyznaczają przyszłość.

Zwracamy też uwagę na umywalkę marki Koło, którą zaprojektował sam Antonio Citterio i która kosztuje niewiele ponad 150 euro!

W Sferze pracy najlepiej widać postęp technologiczny. Wśród produktów jest drukarka Mojo 3D (marki Stratasys Inc., z 2012 roku), dzięki której nie drukujemy na papierze, tylko „wykonujemy model 3D ze specjalnej masy”. Zamiast klasycznego biurka pojawia się jeżdżący stolik pod laptopa – bo skoro już używamy bezprzewodowych laptopów, to nie po to, żeby siedzieć z nimi przy biurku w tym samym miejscu. Jest wózek widłowy firmy Still i stacja robocza firmy Hewlett-Packard. Tak różne produkty, jak różnie możemy dziś rozumieć sferę pracy.

Bardzo ciekawa jest w tym roku Sfera usług. Pokazuje, że zgodnie z prognozami ekonomistów, ten segment rynku jest przyszłością gospodarki. Program „Test zużycia wody i audyt wodny”, pozwalający znaleźć w domu czy w biurze obszary marnotrawienia wody i energii do jej podgrzania, to usługa wychodząca naprzeciw nie tylko trendom, ale przede wszystkim kryzysowi. Usługa, dzięki której możemy zamówić intencje mszalne przez Internet dowodzi, że nowoczesne technologie i myślenie biznesowe dociera także do sfery życia religijnego Polaków.

Często zgłoszone produkty łączą cechy kilku sfer. Tak jest na przykład w przypadku paczkomatu InPost, który jest produktem sfery publicznej i do niej został zgłoszony, ale jest również świetnie zaprojektowaną usługą i jako taką oceniało go jury. Zamiast „stać na poczcie”, możemy wrzucić przesyłkę do systemu, który obsługuje wszystko błyskawicznie i informuje adresata o oczekującej przesyłce sms-em.

Tegorocznym hitem Sfery publicznej jest niewątpliwie lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Felix 8X8 wyprodukowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o., którego głównym projektantem jest Agnieszka Fujak. Ten polski produkt kosztuje okrągły milion euro i zainteresowanie nim jest bardzo duże.

Zapraszamy na wystawę Dobry Wzór 2012. Wystawa będzie czynna: wtorek – niedziela 10.00 – 19.00, w piątki wstęp wolny.

Organizator
Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
www.iwp.com.pl

Źródło: IWP

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.