AKTUALNOŚCI

Dobry Wzór 2012 - znamy zwycięzców

Po burzliwych obradach międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor Pionu Promocji IWP przyznało nagrody w tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

FGH-V GALERIA okno dachowe balkonowe
Producent
FAKRO Sp. z o.o.
Projekt  Henryk Musiał Dyrektor Działu Badań i Rozwoju FAKRO 

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na innowacyjną koncepcję składanego  balkonu na skośnej powierzchni dachu. Dotychczas przestrzeń pod skosami była powierzchnią niewykorzystaną, a balkony można było montować jedynie na ścianach pionowych. Firma Fakro i jej dział badań i rozwoju w odważny sposób przełamali stereotyp tworząc produkt nowoczesny, praktyczny i udowadniający, że  „balkonu na dachu” to rozwiązanie nie tylko możliwe, ale  i bardzo praktyczne.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

UNI umywalka
Producent
Marmorin Sp z o.o.
Projekt Anna Dul

Uzasadnienie:
Jury podkreśliło uniwersalny wymiar umywali UNI. To produkt zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, ale z przyjemnością korzystać będą z niego także osoby w pełni sprawne. Design umywalki, jej estetyka nie stygmatyzuje użytkowników z ograniczoną sprawnością. Wykonana z gładkiego i ciepłego tworzywa, ma uchwyty wycięte w powierzchniach blatów,  co jest miłą odmianą od zimnych i metalowych poręczy montowanych w łazienkach dla osób niepełnosprawnych. Produkt wrażliwy  i autentycznie integrujący.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracy otrzymuje:

NUUR stół marki ARPER
Dystrybutor
Marro Sp. z o.o.
Projekt Simon Pengelly

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na wysoką  wartość projektową stołu NUUR.  Stół NUUR to już klasyk designu, o doskonałej minimalistycznej formie odpowiadającej wymaganiom estetycznym współczesnych użytkowników. Osiągnięcia technologiczne i materiałowe ostatnich lat pozwoliły na uzyskanie  wyjątkowo cienkiej i wytrzymałej powierzchni blatu, przy czym  jego wytrzymałość spełnia wszystkie normy stołów do pracy i użytku domowego.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracy otrzymuje:

Mojo 3D Printer drukarka 3D marki Stratasys Inc.
Dystrybutor
ProSolutions Majewscy Sp. j.
Projekt Zarządzający - Mateusz Majewski

Uzasadnienie:
Jury dostrzegło w drukarce Mojo (czytaj Modżo) produkt symbol XXI wieku. Drukarka tworząca modele trójwymiarowe za dziesięć lat zrewolucjonizuje sferę projektowania i nasze życie w ogóle, będzie dobrem ogólnodostępnym wpływającym na demokratyzację i indywidualizację procesu projektowani dotychczas zastrzeżonego tylko dla projektantów dysponujących odpowiednimi technologiami. Drukarka trójwymiarowa to rewolucyjny wynalazek na miarę komputerów osobistych  i telefonów komórkowych.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy
Producent
Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Projekt główny projektant Agnieszka Fujak Konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na unikatowość na polskim rynku produktu o tak zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Felix 8X8  łączy  niezwykle różnorodne  sprawności i funkcje, z których wszystkie zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami światowej myśli technicznej. Pojazd spełnia wszystkie wymagania stawiane samochodom ratowniczo-gasniczym, łącząc walory użytkowe z estetycznymi.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

FLASH DQ HB 886 oprawa oświetleniowa
Producent
LUG Light Factory Sp z o. o.
Projekt Michał Romaniuk

Uzasadnienie:
Jury doceniło rzadką na polskim rynku jakość techniczną i wzorniczą lampy Flash DQ HB 886. Lampa nawiązuje  do opraw przemysłowych typu high Bay i jest przeznaczona do oświetlania wielkopowierzchniowych pomieszczeń komercyjnych: sklepów, sal konferencyjnych, klubów. Zachowując wszystkie cechy techniczne oświetlenia przemysłowego ma nowoczesny, zgodny z trendami look.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Usług otrzymuje:

Paczkomaty InPost, system skrytek pocztowych
Producent
Grupa Integer.pl
Projekt Grupa Integer.pl

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na to, że system INPOST wychodzi naprzeciw nowym potrzebom rynku, których nie zaspakaja tradycyjna poczta. To kompleksowy projekt usługi kurierskiej, która pozwala na obniżenie kosztów przesyłki przy jednoczesnej wygodzie użytkowania. Idealne rozwiązanie przy zakupach on-line, wygrywające z tradycyjną pocztą zautomatyzowanym procesem nadania i odbioru przesyłki. Usługa doskonale dopasowana do potrzeb nowoczesnych użytkowników, przyjazna, intuicyjna, oszczędzająca czas.

DESIGNER ROKU 2012 – nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta – Piotr Kuchciński

Jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.

Należy zwrócić uwagę na moment, w którym Piotr Kuchciński i jego pokolenie pojawia się na rynku producentów mebli. Pierwsze lata XXI wieku to w Polsce czas pionierskiej pracy projektantów z komercyjnymi przedsiębiorcami. Walka o miejsce projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. I tu Piotr Kuchciński ma ogromne zasługi jako designer kształtujący wizerunek mocnych marek Balma i Noti.

Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w roku 2001 roku, a już w 2004 był w finale naszego konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 roku wyróżniliśmy jego kolekcję gabinetową MIXT ,w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC .

Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt.

Kuchciński to osobowość indywidualna, ale wrażliwie obserwująca rynek, projektant tworzący meble proste, bezpretensjonalne i nowoczesne, doskonale spełniające oczekiwania użytkowników.

W tegorocznym konkursie Dobry Wzór mamy dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox. FAN ma szansę stać się kolejną ikoną polskiego designu – jego doskonała, lekka i wpadająca w oko forma ma wszystkie cechy rynkowego przeboju.

Z kolei 4 YOU to kompaktowy program pozwalający umeblować małą przestrzeń mieszkalną w sposób funkcjonalny i bardzo estetyczny. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest nam szczególnie bliski. I właśnie za te wartości prezes IWP wyróżnia go w tym roku swoją nagrodą.

WZÓR ROKU 2012 nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę dla:

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy
Producent
Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Projekt główny projektant Agnieszka Fujak Konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

 

Uzasadnienie:
FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy, 2012 został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. To jeden z najlepszych dowodów mocnej pozycji polskiej myśli technicznej, jej rozwoju, możliwości i pozycji. Pojazd został wyposażony w sprzęt najwyższej klasy, wszechstronny i zaawansowany technologicznie. Pojazd ma dwa niezależne silniki Volvo o mocy 700 KM. W czasie dojazdu mogą one pracować równolegle – aby zapewnić szybszą jazdę, lub oddzielnie – aby zapewnić jazdę i napęd autopompy i innych urządzeń. Układ napędowy 8x8 z dwiema skrętnymi osiami ułatwia manewrowanie na małej przestrzeni. Mimo 50-tonowej masy, wóz przyspiesza od 0 do 80 km/h poniżej 20 sekund i może się rozpędzić nawet do 135 km/h. W wyposażeniu są m.in. autopompy, który są w stanie użyć 10 tysięcy litrów wody na minutę.

Zapraszamy na wystawę Dobry Wzór 2012
Wystawa będzie czynna: wtorek – niedziela 10.00 – 19.00, w piątki wstęp wolny.

Organizator
Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
www.iwp.com.pl

Źródło: IWP

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.