Dni druku 3D
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Narzędzie dla konstruktorów pracujących w Solid Edge i w NX CAD - kalkulator tolerancji i pasowań

AKTUALNOŚCI

Najnowszy NX 12 od SIEMENS

  • Integracja z technologią Mentor Graphics oznacza prawdziwą wielodyscyplinarność procesu projektowania

  • Narzędzia do projektowania generycznego pozwalają na wykorzystanie przełomowej technologii Convergent Modeling, która umożliwia płynne modelowanie hybrydowe

  • Nowe możliwości produkcji metodą przyrostową wdrożone w celu rozwoju produktu i druku 3D pod kątem produkcji przemysłowej

 

Firma Siemens poinformowała o wydaniu najnowszej wersji oprogramowania NX. Bazując na renomie najlepszego w swojej klasie oprogramowania gotowego do szybkiego wdrożenia, najnowsze wydanie oferuje kolejną generację rozwiązań dedykowanych projektowaniu, symulacji i produkcji, pozwalając firmom na skorzystanie z zalet tzw. cyfrowego bliźniaka (ang.: digital twin) w kompleksowych procesach.

Najnowsze wydanie łączy ze sobą układy elektryczne, mechaniczne i sterujące poprzez ścisłą integrację z Capital Harness oraz Xpedition firmy Mentor Graphics, oferując jedyną wielodyscyplinarną platformę z prawdziwego zdarzenia, jaka jest obecnie dostępna na rynku.

Na najwyższym poziomie, NX jest skalowalnym narzędziem dla produktów systemowych na bazie metodologii RFLP (ang.: Requirements, Functional, Logical and Physical), która zapewnia obecnie ważne połączenie domeny logicznej i fizycznej. Wykorzystując technologię modelowania konwergentnego (Convergent Modeling), która umożliwia projektantom płynną pracę i modelowanie przy użyciu geometrii fasetkowej w połączeniu z geometrią precyzyjną, nowe wydanie łączy narzędzia służące do optymalizacji projektu, tworzenia zaawansowanej geometrii, kształtów swobodnych i projektowania parametrycznego w celu urzeczywistniania projektów generatywnych.

„Najnowsza wersja wyraźnie stanowi istotny kamień milowy dla firmy Siemens i jej klientów”, powiedział Allan Behrens z Taxal. „Ten krok, stanowiący wyjście poza dotychczasową technologię konwergentną i polegający na uwzględnieniu dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie projektowania generatywnego, przyrostowego i wielodyscyplinarnego, robi wrażenie. Biorąc pod uwagę tak istotne zmiany, sądzę, że klienci bardzo chcieliby, aby poprzednie i przyszłe inwestycje ewoluowały tak, by móc oferować najnowsze rozwiązania umożliwiające sprostanie wymogom nadchodzących, coraz bardziej wymagających i często złożonych ekosystemów projektowania i wytwarzania produktów.

Zmiany te są częścią większego planu, który obejmuje także obszary dotyczące parametrów dużych złożeń i inżynierii opartej o model. Najnowsze uzupełnienie o system EDA (ang. Electronic Design Automation) firmy Mentor z zakresu elektroniki oraz technologii wbudowanych wraz z szybką integracją elementów przewodowych i płytek drukowanych PCB w ramach ekosystemu NX stanowią wyjątkowe rozwiązanie, jakie Siemens może stosować w tym obszarze, możliwości wykraczające znacznie poza potencjał, jakim dysponują ich konkurenci, a także cenną ofertę dla wielu użytkowników, zwłaszcza tych działających w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.”

Elektronika w szybkim tempie staje się kluczowa dla wszystkich typów produktów, bez względu na branżę, w związku z czym współpraca projektantów układów elektrycznych i mechanicznych w ramach procesu rozwoju produktu nabiera znaczenia większego niż kiedykolwiek. Dzięki wykorzystaniu technologii z przejętej ostatnio firmy Mentor Graphics, najnowsza wersja NX zapewnia bezpośrednie połączenie między projektowaniem układów elektrycznych i mechanicznych. Dzięki połączeniu schematów elektrycznych i modelu 3D, określanemu jako „cross-probing", projektanci schematów połączeń kablowych i konfiguracji wiązek mogą współpracować ze sobą znacznie ściślej, unikając kosztownych i czasochłonnych prac korygujących spowodowanych przyczynami leżącymi w obszarze elektromechaniki.

Praca w wymiarze wielodyscyplinarnym nie ogranicza się do projektowania elektrycznego. Korzyść z bliskiej integracji schematów oprzyrządowania oraz schematów 2D odniosą branże przemysłowe, w których występuje wiele połączeń rurowych, takie jak przemysł stoczniowy. Nowe narzędzia dostępne w NX pozwalają inżynierom na generowanie schematów połączeń rurowych i przyrządów w dwóch wymiarach, zachowując jednocześnie powiązanie projektu z przestrzennym modelem 3D. Ta synchronizacja może pomóc wyeliminować błędy i zaoszczędzić czas, ponieważ zespoły współpracują znacznie ściślej niż kiedykolwiek wcześniej.

„W sytuacji wzrostu stopnia złożoności technologii systemów wbudowanych, narzędzia projektowania produktów muszą koniecznie wyprzedzać technologię wielodyscyplinarną wymaganą do efektywnego tworzenia i unowocześniania owych zaawansowanych produktów”, powiedział Bob Haubrock, starszy wiceprezes Product Engineering Software w firmie Siemens PLM Software. „Oferując najnowszą wersję systemu NX, Siemens udostępnia prawdziwie wielodycyplinarną platformę łączącą systemy mechaniki, elektryki i sterowania. Bliska współpraca pomiędzy każdą z tych płaszczyzn projektowania wyeliminuje błędy, wygeneruje oszczędności czasu i kosztów, a naszym klientom pozwoli na realizację bardziej innowacyjnych projektów".

Biorąc pod uwagę coraz większy nacisk na coraz szybsze wypuszczanie nowych produktów na rynek, stosowanie projektowania generatywnego w procesie rozwoju produktu jest obecnie zwykłą koniecznością. Ostatnia wersja systemu NX łączy w sobie narzędzia służące do optymalizacji projektowania, tworzenia zaawansowanej geometrii, kształtów swobodnych i projektowania parametrycznego w celu urzeczywistniania projektów generatywnych. Integracja tych narzędzi zapewnia projektantom więcej elastyczności i możliwości wyboru podczas pracy ze złożonymi geometriami. Łączne wykorzystywanie tych technologii pozwala firmom także na wyjście poza zakres tradycyjnych rozwiązań, które skupiają się wyłącznie na optymalizacji kształtu, w celu osiągnięcia projektu wielodyscyplinarnego z prawdziwego zdarzenia.

 

Nieustannie dążąc do zmniejszania masy komponentów i podniesienia efektywności wykorzystania zasobów, firmy szukają sposobów na zastosowanie konstrukcji szkieletowych w swoich projektach, aby osiągnąć te cele bez pogarszania wytrzymałości i spójności konstrukcyjnej. Najnowsza wersja oferuje nowe metody podejścia do projektowania pod kątem wytwarzania przyrostowego, w tym możliwość dodawania szkieletów. Modelowanie konwergentne (ang.: Convergent Modeling) umożliwia bezpośrednią pracę z takimi elementami geometrii fasetowej, jak wspomniane konstrukcje szkieletowe, oszczędzając firmom wymaganego w normalnych okolicznościach długotrwałego procesu konwersji danych. Umożliwia to firmom dostarczanie na rynek lżejszych i mocniejszych produktów w znacznie krótszym czasie.

„Fakt, że geometria fasetowa ma kształt bryły konwergentnej i zachowuje się w znacznym stopniu tak, jak obiekt powierzchniowy lub klasyczna bryła, jest bardzo korzystny. Dzięki temu uzyskujemy znaczny wzrost wydajności naszego procesu oraz oszczędność czasu, który możemy poświęcić na inne sprawy, takie jak inne projekty”, dodaje Jonas Brochman, specjalista ds. metod projektowania w dziale Manufacturing Engineering w firmie GKN Aerospace Engine Systems (Szwecja). „Zdolność do asocjatywnego kompensowania i repozycjonowania skanowanych danych fasetowych z urządzeń w asocjatywny i kontrolowany sposób w znacznym stopniu pomoże nam zwiększyć efektywność i podnieść jakość finalną.”

Najnowsze wydanie oprogramowania NX podtrzymuje swoją kilkudziesięcioletnią tradycję bycia najlepszym w swojej klasie rozwiązaniem, które pozwala zachować dane klientów. Umożliwia ono, bez żadnej konwersji danych, na otwieranie istniejących danych klienta z dowolnej poprzedniej wersji NX i bezpośrednią pracę z tymi danymi na najnowszej wersji.

Dalsze informacje są dostępne Tutaj >>>

Źródło: SIEMENS PLM

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.