ZW3D - oprogramowanie CAD MOLD  CAM w przystępnej cenie

AKTUALNOŚCI

Jak długo możemy pracować?

Reforma emerytalna to w ostatnim czasie jeden z najważniejszych tematów dla społeczeństwa polskiego. W tym roku Parlament przegłosował przepisy mówiące o stopniowym wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet. W praktyce oznacza to, iż od stycznia 2013 wejdą w życie uchwalone zmiany i stopniowo wiek emerytalny będzie wydłużany.

Bank Danych o Inżynierach w swojej sondzie zapytał specjalistów, jak długo będą mogli pracować na swoim stanowisku. Wskazane odpowiedzi nie dają jednoznacznego obrazu sytuacji.

 

wyniki_wrzesien_2012.png

 

Wyniki sondażu „Jak długo mógłbyś pracować w swoim zawodzie?” przeprowadzonego przez BDI w dniach 21.08.2012 – 24.09.2012

Pierwsza grupa ankietowanych, niespełna 23%, zaznaczyła, iż może pracować w swoim zawodzie do pięćdziesiątego roku życia. Inżynierowie i informatycy w związku z rozwojem techniki i narzędzi wykorzystywanych w ich pracy muszą być na bieżąco. Jednak im człowiek starszy, tym trudniej mu nadążyć za wszystkimi zmianami. Konieczność śledzenia nowości często wyklucza osoby starsze z obiegu na rynku pracy. Kilkunastoletnie doświadczenie jest niewystarczające. Specjaliści boją się, że ich miejsce zajmą młodsi kandydaci, dla których korzystanie z nowinek technicznych jest nieodzownym elementem życia.

Druga grupa, ponad 24% zadeklarowała, iż chciałaby pracować do sześćdziesiątego roku życia. Inżynierowie i informatycy, pracujący umysłowo mają większe szanse w sposób komfortowy wykonywać swoje obowiązki zawodowe przez dłuższy okres. Praca fizyczna wymaga nie tylko lepszego stanu zdrowia (który z wiekiem może ulec pogorszeniu), ale także predyspozycji, dokładności manualnej. Wiadomo, że wraz z wiekiem spada nasza koordynacja, sprawność ruchowa.

Aż 26,4% ankietowanych zaznaczyło, iż planują pracować do siedemdziesiątego roku życia. Należy jednak pamiętać, iż znaczna część ankietowanych deklaruje dłuższy wiek pracy, ponieważ wraz z nabyciem specjalistycznych umiejętności, stażu pracy, specjaliści awansują na stanowiska kierownicze i menedżerskie. Komfort pracy, satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz możliwość spełniania się nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę. Rezygnacja z pracy zawodowej nie staje się atrakcyjną opcją.

Niewiele mniej ankietowanych, bo aż 26% planuje pracować nawet po siedemdziesiątym roku życia. Są to pasjonaci, którzy nie wyobrażają sobie swojej codzienności bez obowiązków zawodowych. Często posiadają specjalistyczna wiedzę oraz zdolności. Ciężko ich zastąpić, dlatego pracodawcy nie nalegają na zmianę. Nie chcą szukać zastępstwa.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo inżynierowie i informatycy chcieliby aktywnie realizować się w swoim zawodzie. Prawdą jest, iż pracownicy umysłowi mają większe szanse dłużej i przyjemniej pracować. Dlatego też sami nie rezygnują zbyt wcześnie, nie odchodzą na emeryturę w pierwszym możliwym momencie. Inżynierowie i informatycy są także lepiej opłacaną grupą zawodową. To kolejny motywujący czynnik.

Źródło: BDI - Bank Danych o Inżynierach

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.