AKTUALNOŚCI

Siemens Eksperts' Day za nami

W środę, 13 kwietnia 2016 r. w siedzibie Siemens Industry Software w Warszawie odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Siemens Eksperts' Day”.

Tym razem motywem przewodnim wydarzenia było zagadnienie popularyzacji modelu 3D. Po raz pierwszy w Polsce można było prześledzić cały proces towarzyszący projektowi: od powstania koncepcji, poprzez model 3D, po wytworzenie gotowego produktu na maszynie CNC.

Spotkanie zorganizowano w Centrum Konferencyjnym Siemens, a także – w sąsiadującej z nim hali maszyn, gdzie w można było zaobserwować działanie oprogramowania w praktyce.

Konferencja podzielona została na trzy główne bloki tematyczne, ale wspomnianym motywem przewodnim była rola modelu 3D i znaczenie jego popularyzacji. We wprowadzeniu, Mariusz Zabielski (prezes Siemens Industry Software) podkreślił rolę, jaką we współczesnym przemyśle odgrywa pojęcie „Industry 4.0”. Bez modelu 3D trudno mówić o nowoczesnej produkcji, a tymczasem w naszych krajowych warunkach nadal „na taśmie rządzi Excel”.

Na szczęście ten trend ulega zmianie – mówił Mariusz Zabielski. Rośnie świadomość znaczenia platformy cyfrowej (ang. Digital Enterprise Platform) jako kluczowego czynnika determinującego współczesny rozwój przemysłu wytwórczego.

Pierwszy blok tematyczny dotyczył definicji produktu. Pokazywano prezentacje dotyczące koncepcji „Master Model”, znaczenia rozszerzonego opisu konstrukcyjnego, pracy w środowisku MultiCAD i coraz większej roli PMI (Project Management Information) we współczesnych procesach produkcyjnych. Uczestnicy konferencji mieli okazję przekonać się, jak rozwiązania klasy Teamcenter, wsparte Technologią Synchroniczną zaimplementowaną do rozwiązań CAD, potrafią integrować, przetwarzać i zarządzać danymi pochodzącymi z różnych systemów.

W drugim bloku, poświęconym weryfikacji definicji produktu, skupiono się na narzędziach do analiz inżynierskich i walidacji gotowych modeli 3D. Siemens PLM Software nawiązał współpracę z LMS (dostawcą rozwiązań do zaawansowanych analiz i symulacji) i jak mówił Łukasz Piasecki – przedstawiciel firmy EC Test Systems (dystrybutora rozwiązań LMS w Polsce) – pełna integracja systemów klasy LMS Virtual Lab etc. z NX powinna nastąpić w ciągu roku.

Ostatni blok tematyczny odbywał się w hali maszyn, sąsiadującej z centrum konferencyjnym i poświęcony został produkcyjnej realizacji definicji produktu. Wirtualny model 3D, zaprojektowany w CAD, poddany analizom, symulacjom i weryfikacji w systemach CAE, trafił na linię produkcyjną za sprawą systemu NX CAM. Specjaliści CAMdivision zaprezentowali możliwości symulacji pracy robotów przemysłowych (NX CAM Robotics), wirtualnych maszyn, wreszcie – obróbki wysokowydajnej VoluMill w środowisku NX CAM (wirtualnie) i... praktycznie, na maszynie DMG MORI ecoMill 600V.

Po raz pierwszy w Polsce, podczas konferencji poświęconej jednej rodzinie oprogramowania, można było prześledzić cały proces towarzyszący projektowi, od powstania koncepcji, poprzez model 3D, po wytworzenie gotowego produktu na maszynie CNC.

Źródło: SIEMENS

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.