Dni druku 3D
Warsaw Indystry Week 2021

AKTUALNOŚCI

Definiowanie bazy w SolidCAM

Sprawa niby prosta, często robimy to automatycznie. Najczęściej poprzez kliknięcie na powierzchni i już – baza zdefiniowana. SolidCAM bardzo ułatwia ten etap przygotowywania projektu CAM i czyni go prostym i bezproblemowym. Wielu z nas korzysta z jednego sposobu przy wszystkich swoich projektach (i słusznie, skoro są to przedmioty o podobnym stopniu skomplikowania, a ten sposób nas nie zawodzi), ale przyjdzie kiedyś taki czas, że będziemy musieli przygotować projekt elementu innego niż wszystkie i sposób definiowania bazy, który wykorzystywaliśmy do tej pory będzie nieodpowiedni, co wtedy?

Wtedy zamiast tracić czas na kombinowanie odwiedzicie cnstoday.pl i w ramach przerwy na kawę szybko przypomnicie sobie pozostałe sposoby definiowania bazy.

Baza zdefiniowana w SolidCAM jest odniesieniem do bazy definiowanej na maszynie. Ta prosta czynność ma bardzo duże znaczenie w całym procesie obróbki.

kierunki

Jedną z ważniejszych kwestii jest to, że oś Z układu współrzędnych bazy jest równoległa z osią obrotową narzędzia i narzędzie dochodzi do materiału z dodatniego kierunku osi Z bazy.

Definiuj bazę

Na przykładzie frezarki pionowej, w zależności mocowania przedmiotu na maszynie i miejsc, które będziemy obrabiać musimy prawidłowo zdefiniować bazę:

umocowanie przedmiotu

Jeżeli musimy obrobić przedmiot z kilku stron, dla każdej z nich tworzymy bazę z odpowiednio zorientowaną osią Z.

umocowanie przedmiotu 2

W okienku definiowania bazy, w sekcji Definiuj bazę, mamy klika różnych opcji definiowania bazy.

Baza

Zaczniemy od opcji Wybierz Powierzchnie. Sposób ten pozwala na zdefiniowanie bazy poprzez wskazanie ściany modelu. Dodatkowo w sekcji Umieść początek bazy w mam możliwość wyboru miejsca, w którym zostanie umieszczona baza. Przykładowo, wybierając opcję Środek Geometrii Modelu i klikając na górną ścianę przedmiotu, otrzymujemy:

Środek Geometrii Modelu

Kolejna opcja to Definiuj.

Opcje bazy

Po wybraniu tej funkcji, w pierwszym kroku wskazujemy Początek bazy.

Początek

Następnie Kierunek X.

Kierunek X

A w ostatnim kroku Kierunek Y.

Kierunek Y

Początkiem bazy powinien być punkt, a kierunki osi X i Y można wskazywać poprzez wybór krawędzi lub wierzchołków.

Tę opcję można wykorzystać do zdefiniowania bazy np. w otworze przedmiotu obrabianego.

Wystarczy, że w SOLIDWORKS utworzymy szkic, na którym będziemy mogli zdefiniować początek bazy i kierunki osi.

SOLIDWORKS

Wykorzystując opcję Definiuj, po chwili otrzymamy bazę w środku otworu.

Definiuj

Kolejny sposób jest bardzo przydatny przy skomplikowanych elementach obrabianych w kilku zamocowaniach. Opcja Wybierz System Współrzędnych pozwala wykorzystać wcześniej utworzone w SOLIDWORKS układy współrzędnych.

Wybierz System Współrzędnych

Po wybraniu tej funkcji, poniżej zostanie wyświetlona lista układów współrzędnych utworzonych za pomocą SOLIDWORKS.

Wybierając układ współrzędnych z listy, stanie się on naszą bazą.

układ współrzędnych

Opcja Normalnie do aktualnego widoku, definiuje bazę z osią Z skierowaną prostopadle do aktualnego widoku modelu – oś Z skierowana zostanie w naszą stronę. Jeżeli nie korzystaliśmy wcześniej z innych opcji definiowania bazy to początek bazy umieszczony zostanie w układzie współrzędnych, w jakim była tworzona część w SOLIDWORKS.

SOLIDWORKS

Jeżeli przed wyborem tej opcji, sprawdzaliśmy działanie innych opcji definiowania bazy to początek bazy zostanie umieszczony tam, gdzie ostatnio była ustawiona baza, a oś Z zostanie skierowana w naszą stronę. Przykładowo, sprawdzaliśmy działanie wszystkich funkcji i ostatnią było wykorzystanie układu współrzędnych utworzonego w SOLIDWORKS. Teraz korzystamy z opcji Normalnie do aktualnego widoku i oś Z zostaje skierowana w naszą stronę, a początek bazy zostaje w miejscu ostatnio ustawione bazy.

Opcja Przez 3 Punkty (asocjatywność) pozwala na zdefiniowanie bazy poprzez wskazanie trzech punktów.

Jak można zauważyć, definiowanie bazy – czyli jednej z ważniejszych rzeczy podczas definiowania projektu CAM, w SolidCAM odbywa się bardzo szybko i intuicyjnie, a możliwość wykorzystania układu współrzędnych utworzonego w SOLIDWORKS, daje nam naprawdę ogromne możliwości.

Autor: Damian Lewczuk

Źródło: DPS Software

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.