Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2021

AKTUALNOŚCI

mBIM – czyli BIM dla branży mechanicznej

mBIM czyli BIM w mechanice może być dla wielu inżynierów nieco mylącym pojęciem, gdyż przyjęło się traktować tę technologię, jako ściśle powiązaną z branżą budowlaną.

Jednak w związku z szybkim rozwojem i wdrażaniem technologii BIM w wielu przedsiębiorstwach budowlanych, które mają powiązania z branżą mechaniczną i przemysłową okazało się, że również w tych branżach BIM ma swoje zastosowanie.

Producenci urządzeń i maszyn coraz częściej są pytani przez projektantów korzystających z BIMu (np. Revit) o gotowe modele 3D swoich produktów (wraz z parametrami i informacjami), które mogliby zamieścić w projekcie.

Takie bazy nie tylko przyspieszają proces zamówień produktów u istniejących klientów, ale także zwiększają potencjał i powiększają rynek zbytu.

Firmy, które są w stanie zaoferować swoje produkty wraz z gotowymi bazami modeli 3D (np. rodzin do Revita), będą częściej wybierane jako partnerzy biznesowi. Związane jest to z coraz częstszym wykorzystaniem modeli BIM nie tylko na etapie projektowania, wykonawstwa, ale także zarządzania obiektem.

Dysponując gotowym modelem 3D wraz z kompletem informacji potrzebnych do sprawnego zarządzania obiektem, użytkownicy BIMu chętniej wybiorą właśnie te produkty, które mogą być w pełni wykorzystane przez cały proces korzystania z technologii BIM. Dlatego też taka baza powinna oprócz modelu 3D zawierać również szereg dodatkowych informacji tj. rodzaj maszyny, okresy przeglądowe, dokumentacja techniczna itp. Każdy uczestnik procesu inwestycyjnego prowadzonego zgodnie z technologią BIM, ma inne wymagania dotyczące informacji i potrzeby ich wykorzystania.

Producenci powinni więc kłaść nacisk na to, aby takie modele były bardzo dobrze sparametryzowane oraz opisane. To ułatwi potencjalnym klientom wybór konkretnego dostawcy urządzeń.

Jeśli Twoja firma działa w branży produkcyjnej, dostarcza materiały i urządzenia dla branży budowlanej oraz planuje zwiększyć zyski związane ze sprzedażą swoich rozwiązań, powinna się zainteresować technologią BIM.

Firma Autodesk promując integrację międzybranżową od pewnego czasu udostępnia narzędzia mechaniczne (Inventor) w pakietach Building Design Suite oraz narzędzia kojarzone do tej pory z branżą budowlaną (Navisworks) w pakietach Factory Design Suite i Product Design Suite.

Więcej informacji o BIM>>

Źródło: Robobat

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.