Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2021

AKTUALNOŚCI

Druk 3D w ortopedii i traumatologii

Tegoroczna edycja Pomorskiej Wiosny Ortopedycznej poświęcona była w szczególności wykorzystaniu technologii przyrostowych w dziedzinach Ortopedii i Traumatologii.

We współpracy Działu Drukarek 3D firmy BIBUS MENOS z zespołem lekarzy z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed (w osobach dr hab. n. med. Tomasza Mazurek, lek. Macieja Zrodowskiego, lek. Filipa Dąbrowskiego oraz dr n. med. Konrada Drewek) została wykonana z wykorzystaniem technologii druku 3D, jedna z pierwszych w Polsce proteza dłoni. Projekt powstał na bazie zmodyfikowanego modelu 3D dostępnego w formie open-source.

W tym przypadku pacjentem był siedemnastolatek, ale protezę można dowolnie modyfikować celem jej optymalizacji dla młodszych dzieci jak i dorosłych.

Budowa oraz zasada działania protezy:

  • zasada działania protezy jest nieskomplikowana, a co za tym idzie koszt jej wykonania jest nieporównywalnie mniejszy od tradycyjnych protez,
  • proteza składa się z kilkunastu osobnych elementów w zależności od jej modyfikacji, które po wydruku zostają złożone w całość, oraz z systemu naciągu i luzowania linek,
  • zamknięcie dłoni jak i jej otworzenie następuje poprzez ruch nadgarstka, który w momencie zgięcia w dół powoduje napięcie się linek i zaciśnięcie dłoni.

Właściwości protezy:

  • wydrukowana proteza nie jest w pełni funkcjonalna tak jak standardowa proteza ręki i może jedynie służyć jako narzędzie ułatwiające podstawowe czynności takie jak jedzenie, utrzymywanie szklanki z wodą lub wspomóc utrzymywanie równowagi podczas jazdy rowerem,
  • nie można wykonywać czynności wymagających dużej siły chwytu.

Proteza została zoptymalizowana pod kątem technologii druku 3D i wydrukowana w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) na profesjonalnej drukarce 3D firmy Stratasys – Fortus 400mc.

Parametry wydruku:

  • materiał – ABS,
  • grubość warstwy – 0.254 mm,
  • czas wydruku wszystkich komponentów: ok. 16 godzin.

Największą zaletą opisanego rozwiązania jest możliwość szybkiej i taniej wymiany takiej protezy wraz ze wzrostem dziecka. Wpłynie to niewątpliwie na zwiększenie jakości życia i wspomoże proces adaptacyjny przed założeniem standardowej endoprotezy.

Źródło: Bibus Menos

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.