SOLIDWORKS WORLD 2019  SWW19
Innoform 2019 - Międzynarodowe Targi Kooperacyji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego
CADNews
Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge

AKTUALNOŚCI

Realize Shape – projektowanie koncepcyjne w NX (Video)

W dobie szybkiego rozwoju przemysłu rośnie rywalizacja między firmami w zakresie szybkiego wykonania i wdrożenia wyrobów na rynek. Czas wykonania narzędzi dla zaprojektowanych wyrobów ciągle się skraca co przekłada się na szybkie zyski. Producenci oprogramowania często pomijają fakt, iż zanim skorzystamy ze specjalistycznych poleceń umożliwiających utworzenie części musimy mieć odpowiedni design, na którym będziemy pracować. Większość programów służących do projektowania części jak i narzędzi posiada w swojej palecie tylko polecenia czysto techniczne umożliwiające precyzyjne utworzenie powierzchni a następnie gotowej bryły. Korzystanie z takich poleceń jest trudne i pracochłonne szczególnie dla osób tworzących design (koncepcje) wyrobu. Z tego powodu większość części jest tworzonych w programach graficznych a następnie odtwarzanych w programach CAD.

Przebieg pracy przy tworzeniu designu w NX

Rys.1 Przebieg pracy przy tworzeniu designu w NX

W ostatnim czasie oprogramowanie NX (poprzednia nazwa Unigraphics) firmy Siemens PLM Software zostało wyposażone w narzędzia umożliwiające w szybki i prosty sposób tworzenie designu. Na jego podstawie  dalszą pracę mogą wykonywać konstruktorzy mechanicy  bezpośrednio dostosowując „designerski” model pod względem technologicznym. Do projektowania designu służy pakiet narzędzi zgromadzonych w aplikacji Realize Shape (rys.2).

Paski narzędzi Realize Shape

Rys.2 Paski narzędzi Realize Shape

Wizualnie konstrukcja modułu przypomina szkicownik z tą różnicą, że operujemy na bryle a nie na krzywych. Konstruktor – czy też w tym przypadku designer - tworzenie bryły rozpoczyna od wstawienia jednego z prostych kształtów bazowych. Może to być bryła przestrzenna taka jak sfera, cylinder, prostopadłościan lub płaska powierzchnia - jak okrąg lub prostokąt (rys.3).

Narzędzie wstawiania bryły startowej

Rys.3 Narzędzie wstawiania bryły startowej

Teraz użytkownik może deformować bryłę rozciągając ją lub spłaszczając za pomocą ścianek, węzłów i krawędzi konstrukcji sterującej (rys.4).
Zdeformowana bryła startowa

Rys.4 Zdeformowana bryła startowa

W kolejnym kroku można wykonać podzielenie rozciągniętej bryły na poszczególne sekcje, którymi dowolnie zarządzamy (rys.5).


Dzielenie obiektu na sekcje

Rys.5 Dzielenie obiektu na sekcje

Oprócz rozciągania i spłaszczania części istnieje możliwość wyciągania dodatkowych sekcji bocznych (rys.6).
Wyciąganie bocznych sekcji z prostej bryły

Rys.6 Wyciąganie bocznych sekcji z prostej bryły

Ponadto użytkownik może zwiększać przyleganie bryły do prostopadłościanu sterującego (rys.7).


Zmiana przylegania bryły do bocznych ścianek konstrukcji sterującej (warto zwrócić uwagę na polski interfejs)

Rys. 7 Zmiana przylegania bryły do bocznych ścianek konstrukcji sterującej (warto zwrócić uwagę na polski interfejs)

Każda z sekcji dodatkowo może być łączona z sąsiednią tworząc płynne przejście  modelowanej bryły (rys.8).


Łączenie sąsiednich sekcji

Rys.8 Łączenie sąsiednich sekcji

Najważniejszą zaletą modelowania części za pomocą Realize Shape jest to, że zamodelowana bryła posiada niezbędne warunki brzegowe, które gwarantują płynne przejścia między poszczególnymi płatami. Kształt wykonanej bryły jest opływowy (rys.9)


Analiza i wizualizacja kształtu

Rys.9 Analiza i wizualizacja kształtu

Obsługa narzędzi Realize Shape jest bardzo prosta i intuicyjna. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy kilkadziesiąt minut pracy aby zacząć sprawnie posługiwać się aplikacją. Na rysunku 9 zostały przedstawione przykładowe modele, które można utworzyć w kilkanaście minut, tymczasem podczas modelowania w tradycyjny sposób, mogłoby to zająć nawet kilka dni. Warto także podkreślić że wszelkie zmiany można wprowadzać w dowolnym miejscu bez konieczności żmudnego edytowania operacji.
Nowa aplikacja pozwala utworzyć ciekawy design bez długotrwałego modelowania. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie kilku designerów i potrzebują szybkiego efektu pracy aby przedstawić go klientowi.

Poniżej film z przykładowym zastosowaniem aplikacji Realize Shape.

Źródło: CAMdivision

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

Podręczniki SOLIDWORKS

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.