SOLIDWORKS WORLD 2019  SWW19
Innoform 2019 - Międzynarodowe Targi Kooperacyji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego
CADNews
Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge

AKTUALNOŚCI

Bezzałogowe samoloty z PW zdobywają tylko złote medale

Bezzałogowe samoloty Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE w zawodach Aero Design West w Kalifornii zwyciężyły w klasyfikacji generalnej zarówno w klasie "Micro', "Regular" jak i "Advanced". Drużyna z PW jako pierwsza w historii zawodów zdobyła złoto we wszystkich klasach.
 

Jak w piątek poinformowała PAP Joanna Kwiatkowska z Biura Promocji PW, studenci oprócz trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej zdobyli także sześć nagród dodatkowych, co dało im miejsce na podium w dziewięciu konkurencjach.

Zawody organizowane są przez Society of Automotive Engineers (SAE) odbyły się w Van Nuys w Kalifornii od 12 do 14 kwietnia. Skierowane były do studentów uczelni technicznych z całego świata. Zespoły konstruują zdalnie sterowane bezzałogowe samoloty, które mają za zadanie udźwignięcie jak największej masy. W każdej z trzech klas zawodów droga do osiągnięcia sukcesu jest inna.

W klasie Micro startują niewielkie samoloty, najczęściej zasilane silnikami elektrycznymi oraz rzadziej bardzo małymi silnikami spalinowymi. Zadaniem jest podniesienie jak największej masy w stosunku do masy konstrukcji. W tej klasie studenci z PW wywalczyli nie tylko pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, ale i pierwsze miejsce za największy udział ładunku w całkowitej masie startowej oraz drugie miejsce za prezentację techniczną.

Klasa Regular to konkurencja, w której chodzi o podniesienie jak największej masy. Istotny wpływ na ostateczny wynik ma również zgodność obliczeń z rzeczywistymi osiągami samolotu. Tu drużyna z PW oprócz zwycięstwa zajęła 1. miejsce za największy podniesiony ciężar i pierwsze miejsce za dokumentację techniczną.

Z kolei w klasie Advanced startują potężne maszyny latające – o rozpiętości skrzydeł powyżej 3 metrów, wyposażone w wiele silników. Tu drużyna nie tylko okazała się najlepsza w rozliczeniu ogólnym, ale też zdobyła pierwsze miejsce za najdokładniejszy zrzut ładunku oraz trzecie miejsce za prezentację techniczną.

Studenci z SMKN SAE startują w konkursie Aero Design od 1991 roku. „Nasze sukcesy nie byłby możliwe, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty” – komentuje Dariusz Chrzanowski, prezes SMKN SAE.

Oprócz PW, Polskę w zawodach reprezentowały jeszcze drużyny z Politechniki Poznańskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

SAE (Society of Automotive Engineers) International jest organizacją zrzeszającą ponad 90 tys. członków studentów, wykładowców, inżynierów i producentów z blisko 100 krajów, którzy dzielą się informacjami i wiedzą z zakresu inżynierii systemów mobilnych.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

Podręczniki SOLIDWORKS

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.